Yalçınkaya'dan Bakan'a Tebrik
MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA ENERJİ BAKANLIĞININ; BARTIN’DA YAPTIĞI USULSÜZ VE HUKUK DIŞI ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Enerji Bakanlığına bağlı TEİAŞ’ın Türkiye’deki enerji dağıtımlarıyla ilgili sistem haritasında, Bartın ili Amasra ilçesinde biri 1.100 mw, diğeri ise 1.200 mw olmak üzere iki adet termik santralin yatırımlarına devam ediliyor diye gösterilmesini eleştiren Milletvekili Yalçınkaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; görüşülmekte olan 426 sıra sayılı Kanun Tasarısı’nın geçici 10’uncu maddesiyle ilgili vermiş olduğumuz değişiklik önergesi üzerine söz almış bulunmaktayım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Değerli arkadaşlar, bu değişiklik önergesi süresi içerisinde, özellikle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının seçim bölgem Bartın’da yaptığı usulsüzlüklerle ilgili bazı konuları dile getireceğim.
Gerçekten, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yaptığı uygulamaları anlamakta zorlanıyorum.

Değerli arkadaşlar, bu elimde gösterdiğim harita Enerji Bakanlığına bağlı TEİAŞ’ın Türkiye’deki ulusal sistemdeki enerji dağıtımlarıyla ilgili sistem haritası. Bu haritada Bartın ilinin Amasra ilçesinde 1.100 megavatlık ve 1.200 megavatlık iki termik santralin yatırımlarına devam ediliyor diye gösterildiğini görüyoruz. Gerçekten, şimdi Sayın Bakana sormak istiyorum: Sayın Bakanım, Amasra’da şu anda bir tek çivi çakılmamış bir durumda olan bölgede, siz, Bakanlığınıza bağlı olan bir kurumla ilgili olarak hazırlanan sistem haritasında nasıl burada yatırımı devam eden enerji santrali diye gösteriyorsunuz, buna cevap vermek zorundasınız” şeklinde konuştu.


ÇED DOSYALARI REDDEDİLEN SANTRAL PROJELERİNİ,
NASIL YATIRIMI DEVAM EDEN İKİ SANTRAL OLARAK GÖSTERİYORSUNUZ

Amasra’da termik santral diye gösterilen alanın 1/100.000’lik Zonguldak-Bartın Karabük Çevre Düzeni Planı’na aykırı olduğunu ifade eden CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Amasra’da termik santral olarak gösterdiğiniz bu alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu 1/100.000’lik çevre düzeni planında orman, tarım alanı ve günübirlik turizm alanı olarak gösteriliyor. Dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu alanda kurulması düşünülen termik santrallerle ilgili başvuru dosyalarını; bu alanların, bu özelliklerinden dolayı reddederek geriye göndermiş olmasına rağmen, başvuruların değerlendirme dışında tutulması gerektiği kararını 29/11/2010 yılında ÇED Genel Müdürlüğü’nde yapmış olduğu toplantıda belirlemiş olmasına rağmen, siz TEİAŞ’ın sistem haritası içerisinde yatırımı devam eden iki termik santral olarak gösteriyorsunuz.

Sayın Bakanım; yoksa sizin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından buraya kurulması yasaklanan termik santralle ilgili olarak; kendinizin bir izin verme yetkisi mi var? Yani siz firmaya “Merak etmeyin, devam edin, ben size buraya termik santrali kurduracağım.” mı dediniz? Gerçekten sizi anlamakta zorlanıyorum” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA, ENERJİ BAKANI TANER YILDIZ’I
BARTIN’DAKİ USULSÜZ VE HUKUKSUZ İŞLERDEN DOLAYI TEBRİK ETTİ


2005’te yapılan sözleşmeye göre; firmanın aradan geçen sürede 13 milyon ton kömür üretimi yapmamasına rağmen 8 yıllık süreçte 1 kilogram bile kömür çıkarmadığını ve sözleşme taahhütlerine uymadığını dile getiren Milletvekili Yalçınkaya “Diyeceksiniz ki: ‘Ya arkadaşım, orada, işte, biz Amasra B sahasını verdik. Orada, Amasra’da, bu firma kömür çıkarıyor, dolayısıyla bu firmanın çıkaracağı kömüre yönelik olarak böyle bir termik santrali orada uygun görüyoruz.’ düşüncesi içerisinde olduğunuzu dile getirebilirsiniz ama redevans sözleşmesi karşısında o firmaya verdiğiniz alanda şu anda firma sekiz yıl geçmesine rağmen 1 kilo kömür çıkarmadı. Yani 2005 yılında imzalanan protokol gereği ilk üç yıl içerisinde 500 bin ton, devam eden yıllar itibarıyla da ikişer buçuk milyon ton kömür çıkarması gereken firma, aradan yaklaşık sekiz yıl geçmesine rağmen, protokol gereği yerine getirmesi gereken 13 milyon tonluk üretimi yapmadı.

Sizin aslında hayalî olarak bu tür sistem haritalarına termik santrali koyacağınız yerde protokol gereği taahhüdünü yerine getirmeyen firmanın o sözleşmesini feshetmeniz lazım ama maalesef usulsüz ve hukuksuz şekilde hem oradaki süreci devam ettiriyorsunuz hem de yasaları, kanunu çiğneyerek Amasra’da daha bir çivi çakılmamış, daha ÇED süreci bitmemiş, başvuru dosyaları geriye iade edilmiş termik santralle ilgili başvuru dosyalarını bitmiş gibi kabul ederek haritanıza koyuyorsunuz. Gerçekten, size Amasra ve Bartın halkı adına teessüflerimi bildiriyorum. Sizleri bir kez daha bu usulsüzlüğünüzden ve hukuksuzluğunuzdan dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Elektrik Piyasası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
naim deniz 7 yıl önce

çok doğru söylemiş. bakan hemşehrisi hattatı kolluyor açıkçası.

Avatar
ozlem ozlem 7 yıl önce

Bende Sayin Riza Yalcinkaya'yi tebrik ediyorum o ki bu usulsuzluklere sessiz kalmayan bir siyaset adami..Helal olsun BARTİN seninle gurur duyuyor !