Yalçınkaya'dan emekli astsubaylar için önerge

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki sorularımın, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi GÖNÜL tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M.Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili

Türkiye'nin her karış toprağında, en zor şartlarda görev yapan, ömürlerini şerefli mesleklerine adamış ve vatanı için canlarını feda etmiş, Astsubaylarımız, emekli olduktan sonra çok zor koşullar altında yaşamlarını sürdürmektedirler.

Emekli astsubaylarımızın maaşları, emekli olduklarında yaklaşık yüzde 45 oranında azalmakta ve birçoğu ek iş yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Sayın Milli Savunma Bakanının, çeşitli tarihlerde yaptığı basın açıklamalarında; Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin özlük haklarıyla ilgili çalışmaların, personel ayırımı gözetilmeksizin bütün olarak yürütüldüğü ve emekli olan Astsubaylara ilave 100 TL artış sağlanması ile ikinci dereceden emekli olan Astsubayların, emekli aylıklarının iyileştirilmesine ilişkin ek göstergelerin düzenlenmesine yönelik tekliflerin yasalaşma faaliyetlerinin  devam ettiği belirtmiştir.

Aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiren Astsubaylarımızın sorunlarının acilen çözümlenmesi amacıyla;

1-5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda değişiklik yapılmasına dair "Kanun Teklifi" TBMM bekletilmektedir?  Bu kanunun amacı; lise ve dengi okul mezunu olarak, Astsubaylığa başladıktan sonra, görevleri süresince herhangi bir fakülte veya meslek yüksek okulunu bitirmiş ve intibakları yapılmış olan Astsubaylara ve emeklilerine 2 kademe verilmesine yöneliktir. Bu kanunun yürürlüğe girmesi ile Astsubayların intibakları yapılmış, mağduriyetleri giderilmiş olacaktır. Bu kanun tasarısının ne zaman gündeme alınarak yasalaşması düşünülmektedir?

2-Emekli olan Subaylarımızın emekli olduklarında aldıkları maaşlarından tazminatları kesilmezken, Astsubaylarımızın emekli olduklarında maaşlarından tazminatlarının kesilmesi nedeniyle, maaşları yaklaşık yüzde 45 oranında azalmaktadır. Bu durumu düzelteceğinize dair emekli Astsubaylara vermiş olduğunuz sözünüz vardır. Bu sözünüzü yerine getirmek için konu üzerinde herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır?

3-Birinci dereceden maaş alan Astsubaylarla, ikinci dereceden maaş alan Astsubaylar arasında yaklaşık 400 TL. maaş farkı bulunmaktadır. Bu ücret dengesizliğini gidermek için bir çalışma yapılmakta mıdır?

4-5434 sayılı Emekli Sandığı kanununda yapılan değişiklikle; Milli İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri sınıfına dâhil kadrolar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatına hak kazanamamış olanlara her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL. ayrıca ödeme yapılmaktadır. Emekli Astsubaylarımız maalesef bu kanun kapsamından ayrı tutulmuşlardır. 2010 yılında bir milletvekilimizin soru önergesine vermiş olduğunuz cevabınızda; Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlardan emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL. tutarında ayrıca ödeme yapılması hususunda hazırlanan Kanun Tasarısı taslağının yasalaşma süreci devam etmektedir, cevabı verilmiştir. Bu kanun tasarısının ne zaman gündeme alınması ve yasalaşması düşünülmektedir?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
asa 8 yıl önce

Şecim için bartınlılardan ümidi kestin herhalde astsubaylardan medet umuyorsun.Seni bu seçimlerde kimse kurtaramaz.Birdaha değil vekil belediye kantarına memur olamazsın memur.

Avatar
ali 8 yıl önce

Daha milletvekilinin görevlerinden habersiz yanlı yarası olduğu her halinden belli olan yorum yapılıyor milletvekili dediğin önce memleketi sonra tüm ülkesine yaşayan her kesimin sorunlarına çare arayan insandır.terbiyesizlik yapmak belki senin işin olabilir ,bu senin seviyeli gösterir ancak syn YALÇINKAYA nın ne olup ne olamıycağı karar vermek senin kapasiteli aşmakta olduğu aşikardır, yüzde 60 oy alarak bld baskanı oldugunu, halkın oyuyla yönetime geldiğini ve 3 kere üst üste seçim kazanarak kendini kanıtlayan insana böle konuşmak en azından bilgisizliğin kanıtıdır ...halkının desteğiyle gelebileceği bütün makamlara gelmişken hayatında hiç bir yere gelememiş bir başarısı olmayan insanların sırf çekememezlik yaparak yorumlar yapması ne kadar basit insan olduğunu ortaya koymaktan öteye geçmez.

Avatar
denroloji 8 yıl önce

bir miletvekilinin kendisine oy vermiş bir kitlenin haklarını aramasının klasik chp ile ne alakası var. Ayıp ya.....

Avatar
AHMET 8 yıl önce

RIZA YALCINKAYA BARTIN LA ANILIR BIR ISIM OLDU SEN KIMSINDE SEN KAC KUSURLUK INSANSINDA RIZA BEYE DIL UZATIRSIN. SENIN NE HADDINE BILGISIZ CAHIL KISI

Avatar
asa 8 yıl önce

sizi gidi zavallılar sizi
:)

Avatar
asa 8 yıl önce

Osmanlı döneminde bir meslek olarak icra edilen dalkavukluğun tarifesi bile vardı. İşte bu ilginç mesleğin fiyat tarifesi; burna fiske vurma 20 Para, yüzüne mürekkep sürme 37 Para, merdivenden yuvarlanma ise bayağı pahalı; tam 180 Para.Ünlü tarihçi Reşad Ekrem Koçu, 1969 yılının Ekim ayında yayınlanan Hayat Tarih Mecmuası'nda, dalkavukluk mesleğini detaylarıyla ortaya koymuştu. Dalkavuk; sözlük anlamı olarak, "Menfaati için bir zengine veya devlet kapısındaki mevki sahibine yardakçılıkta bulunan adam". Dalkavukluk, o yıllarda müstakil bir meslek olarak icra ediliyordu. Söz konusu makalede, "dalkavuk" adının nereden geldiği şöyle açıklanıyor: "Kavuk, daima üzerine bir şey sarılarak giyilen serpuş olduğu için, dalkavuk esnafına serpuş olarak kavuk seçildi. Ve toplum içinde derhal belli olabilmeleri için, giydikleri kavuğa hiçbir şey sarmamaları, kavuğu çıplak olarak yani 'dalkavuk' olarak giymeleri emrolundu. Böylece bu esnafın adına, giydikleri serpuştan dolayı 'dalkavuk' denildi."


Avatar
belbüken 8 yıl önce

sayın yalçınkayaya hakaret basitlik ve yumuşak hatta foterdir

Avatar
HASAN PALABIYIK 8 yıl önce

EMEKLİ ASTSUBAYLARIN DURUMUNUN DÜZELTİLMESİ HAK ÇÜNKÜ EN ÇOK ZAHMETİ ASKERDE ONLAR ÇEKİYOR EN AZ MAAŞIDA ALAN ONLAR BEN BİR YORUMCU OLARAK DOĞRUYU SÖYLEMEK ZORUNDAYIM