Yalçınkaya'dan Sağlık bakanı Akdağ'a soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Recep AKDAĞ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M.Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili

Türkiye’de “Kamu Özel Ortaklığı” ilk olarak 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun Ek/7. maddesi ile kamu hizmeti alanına girmiştir.

Düzenlenen yasada; sağlık tesislerinin yapımına Yüksek Planlama Kurulu’nun, tesislerin yenilenmesine ise Sağlık Bakanlığı’nın karar vereceği, yüklenici firmaya hazine arazisinin bedelsiz olarak devredileceği, yapım işleri, kira ve yenilemelerin yüklenici firma tarafından yerine getirileceği, kira ödemelerinin döner sermaye gelirlerinden karşılanacağı, sözleşme süresinin 49 yıla kadar çıkartılabileceği, yapılacak ihalelerin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi olmadığı tanımlanmıştır.

Kamu Özel Ortaklığı (KÖO); devletin bir şirket grubuyla uzun süreli sözleşme ilişkisi kurması temeline dayanmakta, sözleşmenin konusunu ise, yapılacak kamu hizmeti binasının veya tesisinin tasarım ve yapımının şirket tarafından sağlanması, devletin de 49 yıla kadar çıkabilen sürelerle yüklenicilere kira ödemesi ve bunun yanı sıra temel hizmet dışındaki gelir getirici çeşitli hizmetlerin devredilmesidir.

2006 yılında çıkartılan, Sağlık Tesislerinin Kiralama Karşılığı Yaptırılması ile Tesislerdeki Tıbbi Hizmet Alanları Dışındaki Hizmet ve Alanların İşletilmesi Karşılığında Yenilenmesine Dair Yönetmeliğin 4. maddesinde belirtildiği üzere; kira bedeli karşılığında sağlık tesisleri yapımı, sağlık tesisleri ve eklentilerinin bakımı onarımı ve yenilenmesi işleri, tıbbi destek hizmetlerinin sunumu, tıbbi hizmetler dışındaki hizmetlerin sunumu, tıbbi hizmetler dışındaki alanların işletilmesi, sağlık tesislerindeki tüm tıbbi donanımlar ile mefruşatın sağlanması kamu özel ortaklığı yöntemiyle yapılabilmektedir. Bunların dışında morg ve gasil hane hizmetleri dâhil pek çok hizmet (personel servisi, otopark, hasta danışmanlığı, bilgi işlem, yemek, temizlik, bakım, onarım gibi) işletilmek üzere yüklenicilere bırakılmakta, yönetmelik hükümlerine göre yükleniciler de, aldıkları hizmetleri alt yüklenicilere devredebilmektedir.

Bu anlamda yapılan çalışmalarla ilgili olarak, Bakanlığınıza bağlı Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığınızın İnternet sayfasından aşağıda özetlenen bilgilere ulaşmış bulunuyorum;

Bu bilgilere baktığımızda; Bakanlığınız tarafından toplam 37.182 yataktan oluşan “Kamu Özel Ortaklığı” yatırımı planlanmış ve 27 vilayette uygulanacak olan projelerin arsa tahsis çalışmaları 26 ilde tamamlanmıştır. 12 sağlık kampüsünün, 3 eğitim araştırma hastanesinin, 1 fizik tedavi-rehabilitasyon ve psikiyatri-adli psikiyatri paketinin ön proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanmış ve Yüksek Planlama Kurulu onayı alınmıştır.

Bu projelerden “Refik Saydam Ulusal Halk Sağlığı Kurumu” projesi YPK onayına sunulmuş, 13 projenin fizibilite çalışmaları, YPK onayı alınan 16 adet projenin ihale süreçleri ise devam etmektedir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.