Yalçınkaya’dan ‘taşeron işçi’ önergesi

ÜLKEDE 3 MİLYON TAŞERON İŞÇİ VAR

Türkiye’de başta eğitim ve sağlık iş kolu olmak üzere, belediyelerden KİT’lere kadar pek çok alanda emekçilerin en ağır şartlarda, iş güvenliği olmadan taşeron işçi olarak çalıştırıldığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; hazırladığı araştırma önergesiyle, taşeron işçilerin sorunlarını Meclise taşıdı.

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Rıza Yalçınkaya önergesinde; Türkiye’de taşeron istihdamının, gerek kamu gerekse özel sektörde hızla yaygınlaştığını ve ülkede yaklaşık 3 milyon taşeron işçi çalıştırıldığını ifade etti.

TAŞERON İŞÇİLİK İŞVERENE KAZANDIYOR

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya; izin hakları verilmeden, asgari ücretle, kayıt dışı, sağlıksız ve güvencesiz bir ortamda sadece işveren maliyetlerinin düşürülmesi ve işverenin daha fazla kazanç elde etmesi amacıyla çalıştırılan taşeron işçilerinin; prim, ikramiye ve sosyal haklar gibi yan ödemelerden mahrum bırakılıp sosyal hayat ayrıcalığına uğratıldığını belirtti. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2’nci maddesinde; taşeronluğun uzmanlık gerektiren alanlarda yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Yalçınkaya, ülkede taşeronluğun maliyetlerin düşürülmesi amacıyla uygulandığını söyledi.

TAŞERONLUK YERİNE BAŞKA SİSTEM GELMELİ

Türkiye’de sigorta prim ücretlerinin ve vergilerin ağır olması nedeniyle işçi maliyetlerinin artığını belirten Rıza Yalçınkaya, “Bunun sonucunda da taşeronluk, her alanda özellikle de emeğin yoğun olduğu inşaat, güvenlik, sağlık, yemek, temizlik, servis, bakım-onarım, sosyal tesis işletmeciliği gibi iş türlerinde sıklıkla uygulanmaktadır” dedi. Yalçınkaya “Türkiye’de taşeronda çalışanların güvenilir bir geleceğe sahip olması, işten çıkarılma korkusu yaşamamaları ve eşit işe eşit ücret kapsamında gelir elde edebilmeleri için, taşeron işçiliğin tamamen ortadan kaldırılıp yeni bir sistemin hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

ÖNERGEDE, SENDİKA RAPORLARI DA YER ALDI

Araştırma Önergesi’nde, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun hazırlamış olduğu 2011 yılı Taşeron ve Güvencesiz Çalışma Raporu’na da yer veren Rıza Yalçınkaya “Güvenlik, bina ve çevre düzenleme gibi taşeron işçiliğin yoğun olduğu iş kolunda 634 bin, gemi inşa sektöründe 25 bin, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaklaşık 130 bin taşeron işçi çalışmaktadır. Emeğin iş güvencesini ortadan kaldıran taşeronluk; iş güvencesi, kıdem tazminatı, yıllık izinler, fazla mesai gibi, işçi sınıfının yıllarca mücadele ederek elde ettiği kazanımlarını ortadan kaldıran bir sistem olarak ülkemize yerleşmiştir” ifadelerine yer verdi.

BASKILARLA, SÜREKLİ TEHDİT ALTINDALAR

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya; kıdem tazminatı almaları engellenen, fazla çalışmaya zorlandıkları halde mesai ücretleri verilmeyen, görevleri dışında diğer işlerde çalışmaya zorlanan taşeron işçilerinin çalıştıkları kurumlarda ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü söyledi. Yalçınkaya “Zor şartlar altında, sağlıksız bir şekilde, iş güvencesi olmadan çalıştırılan taşeron işçilerin güvenli gelecekleri, işten çıkartılma korkusu yaşamamaları, ücrette adalet, demokratik yaşam ve sosyal hayat ayrıcalığının ortadan kalkması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

SORUNLAR TESPİT EDİLİP ÖNLEM ALINMALI

Taşeron işçilerin, genelde örgütsüz olmaları nedeniyle haklarını arayamadığını belirten Rıza Yalçınkaya “Taşeronda çalışan herkesin, insanlık onuruna yakışır bir yaşam ile adil ve elverişli bir ücret alma ve çalışma hakkına sahip olması gerekmektedir” dedi. Yalçınkaya tüm gerekçelerin ardından önergesinin sonunda “Taşeron işçilerin sorunlarının tespit edilmesi ve bu konuda gerekli önlemlerin alınması amacıyla, TBMM iç tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri ile Anayasanın 98. maddesi gereğince “Meclis Araştırması” açılmasını arz ederim” ifadelerini kullanarak önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.