Yalçınkaya'dan TRT Kanunu'nda değişiklik teklifi

TRT, 2010 YILINDA 551 MİLYON TL PAY ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili, Parti Meclisi Üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, kanun tekliflerine bir yenisini daha ekledi. Yalçınkaya, Meclis Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde; 3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanununda Değişiklik Yapılmasını talep etti. Kanun değişikliği teklifinde; vatandaşların ödemiş olduğu elektrik faturaları üzerinden TRT’ye büyük meblağlarda para aktarıldığını belirten Yalçınkaya, 2010 yılında bu miktarın 551 milyon (551trilyon) lira olduğunu söyledi. Vatandaşın bütçesinden çıkan bu paraların sadece TRT Kurumuna verilmesinin doğru olmadığını ifade eden Yalçınkaya, elektrik faturalarından tahsil edilen bu paraların daha faydalı ve hayırlı işlerde kullanılması için bazı sosyal projelere imza atan Bakanlıklara da eşit oranda aktarılması gerektiğini dile getirdi.

VATANDAŞIN PARASI YANDAŞA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun; Anayasanın 133. maddesi ve 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu uyarınca, tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip Türkiye’nin tek kamu yayın kuruluşu olmasına karşın, kurumun tarafsızlığını yitirdiğini belirten Rıza Yalçınkaya; TRT’de, halkın doğru ve tarafsız haber alamadığını ifade etti. Kurumun, üst düzey bürokratların eş dost ve akrabalarına getirim kapısı olduğunu da gerekçe olarak kanun teklifinde yer veren Yalçınkaya, TRT’nin tarafsızlığını iyice yitirerek özel şirket anlayışıyla yönetildiğini, yetim ve fakirin hakkının da; kuruma aldığı yandaşlarına maaş olarak dağıtarak onlara peşkeş çeker hale geldiğini belirtti. Ayrıca yandaş medya yazarlarında, kurumda üst düzey görevlere tepeden inme bir şekilde yerleştirildiğini söyleyen CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, birçok televizyon programları ile dizilerin yandaşlara yaptırıldığını, onlarında bu getirim paylaşımından faydalandığını söyledi.

TRT PAYI, DAHA FAYDALI VE HAYIRLI İŞLERDE KULLANILMALI

Her yıl genel bütçeden pay alan kuruma, ayrıca elektrik faturalarından toplanan TRT payının da aktarıldığı bilgisini veren Yalçınkaya, 2010 yılında elektrik faturaları üzerinden toplanarak kuruma aktarılan TRT payının 551 milyon (551 trilyon) lira olduğunu ifade etti. Kanun değişikliği teklifinde; kurumun artık genel bütçeden verilen ödenekle tarafsız bir şekilde yayın hayatını sürdürmesi gerektiğini dile getiren Yalçınkaya, vatandaşların elektrik faturasından toplanan paraların da sosyal projelerde kullanılmasının önünün açılması gerekmekte olduğunu belirtti. Yalçınkaya, bu değişiklikle; ‘TRT, vatandaştan topladığı paraları kendi eş dost akrabalarının bir gelir kapısı olarak görmekten vazgeçecek, elektrik faturaları üzerinden tahsil edilen TRT payının bazı Bakanlıklara eşit oranda aktarılmasıyla bu paralar daha faydalı daha hayırlı işler için kullanılmış olacaktır’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.