Yalçınkaya'dan TTK hakkında soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA
   
Aşağıdaki sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

M.Rıza YALÇINKAYA
Bartın Milletvekili

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ile HEMA Endüstri A.Ş. Firması arasında imzalanan 15 Nisan 2005 tarihli rödovans sözleşmesi gereği, Amasra-B maden sahası içerisinde bulunan kömür varlıklarının işletme hakkı, 20 yıl süre ile HEMA Endüstri A.Ş. firmasına devredilmiş, firma sözleşmeye göre 1. ve 2. yıl hazırlık, 3.yıl hazırlık ve yıllık 500 bin ton, devam eden 4.5.6. yıllarda yıllık 2,5 milyon ton, 7. ve 8. yıl 3 milyon ton ve devam eden yıllarda 3,5 milyon ton olmak üzere 20 yılda toplam 56 milyon ton kömür üretimini yerine getirmeyi taahhüt  etmiştir. Sözleşme tarihinden yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen, şirket sözleşme yükümlülüklerini yerine getirememiştir. Ayrıca firma sözleşmenin ikinci maddesinde belirtilmiş olan koordinatlar arasında madencilik faaliyetlerini yerine getirmesi gerekirken, sözleşme sahasının dışında faaliyet göstermeye başlamıştır.  

Sözleşme tarihinden itibaren yaklaşık 6 yıl geçmesi nedeniyle;

1-Firma sözleşme tarihinden bu zamana kadar, taahhüt ettiği miktarda kömürü çıkartmaya başlamış mıdır? Sözleşme tarihinden bu yana, firma tarafından kaç ton kömür çıkartılmıştır?

2-Firma çeşitli sebepler öne sürerek süre uzatımı talebinde bulunmuş ve sözleşmenin 18. maddesine göre 2 defa 17 ay 5 gün’lük ek süre almıştır. İkinci ek süre 15 Nisan 2011 tarihinde bitmiştir. Firma bu süreler içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmediğine göre sözleşmenin 22. maddesi uygulanarak sözleşme tek taraflı olarak fesih edilecek midir? Veya firmaya bir yaptırım uygulanacak mıdır?  

3-Firmanın sözleşme yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun zararı ve devletin Katma Değer Vergisi Geliri zararı ne kadar olmuştur?

4-Sözleşmenin 14.maddesinde; işletmeci; üretim dönemi itibariyle üretmeyi taahhüt ettiği miktarın altında üretim yapmış olsa dahi, takvim yılı sonunda taahhüt ettiği miktarın tümünün rödovans bedelini ödemek zorundadır, denilmektedir. Firma bu madde yükümlülüklerini yerine getirerek, taahhüt ettiği miktarlara ilişkin rödovans bedellerini ödemiş midir? Ödemiş ise ne kadar rödovans bedeli ödemiştir?

5-Rödovans sözleşmesi kapsamında, firmanın kullanımına verilen araziler ve tesislerin kira bedelleri firma tarafından tam olarak ödenmekte midir?

6-Sözleşmenin 8. “Kesin Teminat” maddesinin ( b ) bendine göre; izleyen üretim yılları için teminat miktarları her üretim yılı başında yeniden tespit edilecek ve aradaki fark kadar ek teminat mektubu kuruma teslim edilecektir, denilmektedir. Firmadan bu zamana kadar ek teminat mektubu alınmış mıdır?

7-Sözleşmenin 13.maddesinin I) bendinde; işletmeci bu sözleşme kapsamında saha koordinatlarının dışında ve TTK tarafından onaylanan işletme projesine aykırı hiçbir faaliyette bulunamayacaktır, denilmesine rağmen firma; sözleşmede belirtilen koordinatların dışına çıkarak, TTK’nın çalışma alanı içerisinde olan A sahası + 100 kotunda galeri sürmektedir. Sözleşme gereği -400 kotunun altında kömür çıkarma çalışmaları yapması gereken ilgili firma, hangi gerekçelerle koordinatlarının dışında ve belirlenen işletme projesine aykırı bir biçimde galeri sürüp, kömür çıkarma çalışmaları yapmaktadır? Bu durum sözleşmenin tek taraflı feshini gerektirmez mi? Firmanın A sahası +100 kotunda galeri sürmesi yasal mıdır? Bu galeri sürme çalışmaları sırasında firmanın çıkaracağı kömürler sözleşmede taahhüt edilen yıllık kömür üretiminden mi kabul edilecektir? Bu duruma nasıl göz yumulmaktadır? HEMA şirketine bu kadar usulsüz ve yasadışı imtiyazlar hangi gerekçelere dayanılarak verilmektedir?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.