Yalçınkaya'dan Tunç'a cevap

“Bartın’da yaşamayan, Bartın’da yapılanları bilemez”

1999-2007 yılları arasını kapsayan belediye başkanlığı döneminde Bartın’a birçok eser kazandırdığını belirten Milletvekili Yalçınkaya; Bartın’da yaşamayanların, Bartın’da yapılanları bilemeyeceğini söyleyerek “Yılmaz Tunç, yapılanları merak edip görmek istiyorsa; 8,5 yıllık başkanlık dönemimde kadirşinas Bartın halkına yönelik yaptığım hizmetleri ve eserleri kendisine bizzat göstermek isterim” dedi.

MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA, ESERLERİNİ SIRALADI

1999-2007 yılları arasını kapsayan belediye başkanlığı döneminde Bartın’a birçok eser kazandırdığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Birisi çıkıp da ‘Rıza Yalçınkaya, Belediye Başkanıyken Bartın’a bir şey kazandırmadı’ derse vicdansızlık yapmış olur. Milletvekili Yılmaz Tunç; Rıza Yalçınkaya’nın kalıcı bir eseri var mı, diye soruyor. Kalıcı eserler; gözle görülen, fark edilen, hissedilen eserlerdir. Cumhuriyet Meydanı, görülür bir eser değil mi? Kemal Samancıoğlu Müzesi ve sokak iyileştirmeleri, görülür bir eser değil mi? Sebze ve Meyve Toptancı Hali, Gazhane Parkı ve Belediye Başkanlığı Binasıgörülür birer eser değil mi? Kavşak suyu ve bahçecik suyu arıtma tesisleri görülür birer eser değil mi? Yine Hükümet Caddesi’ni araç trafiğine kapatarak bu caddeyi ve Arasta’yı ticari anlamda yeniden canlandırdık. Bu cadde projesi uygulaması ile Tarihi Kentler Birliği ‘Özendirme Ödülü’ aldık. 31 Aralık 1999 tarihli Hürriyet Gazetesi, birinci sayfada sürmanşetten verdiği haberde “Burası Bartın değil Paris”diyerek cadde düzenleme projemizden övgü ile bahsetti“ diye konuştu.

BARTIN’DA YAŞAMAYANLAR, BARTIN’DA YAPILANLARI BİLEMEZ

Bu görünen eserlerin yanında görünmeyen eserlerinde yerin altında olduğunu belirten Milletvekili Yalçınkaya “Benim zamanımda Bartın’ın altyapı kanalizasyon sorunu %100 çözümlenmiştir“diyerek sözlerine devam etti. Belediye Başkanlığı döneminde Bartın’a kazandırdığı eserleri görmezden gelen Sayın Yılmaz Tunç’un; 2007 yılından önce, yani milletvekili seçilmeden önce kaç defa Bartın’a geldiğini merak ettiğini söyleyenCHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Sayın Tunç, önce bunun cevabını versin, sonra benim 1999-2007 yılları arasını kapsayan belediye başkanlığı dönemimi eleştirsin” dedi. Bartın’da yaşamayanların Bartın’da yapılanları bilemeyeceğini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya “AKP Milletvekili Yılmaz Tunç, yapılanları merak ediyor ve görmek istiyorsa; kendisine Bartın’ı gezdirip 8,5 yıllık başkanlık dönemimde kadirşinas Bartın halkına yönelik yaptığım hizmetleri ve eserleri büyük bir memnuniyetle göstermek isterim” diye konuştu.

ÖNCE AKP’Lİ 5 BELEDİYENİN NELER YAPTIĞINA BAKSIN

AKP Milletvekili Yılmaz Tunç’un, 1999-2007 yılları arasında yapılanları düşünmesi yerine, Bartın’da AKP’li belediyelerin bu zamana kadar neleri gerçekleştirdiğini sorgulamasının gerektiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, AKP’lilerin; Arıt Belediyesi’nin belediye hüviyetini bile korumayı başaramadıklarını söyledi. Milletvekili Yalçınkaya “Arıt Belde Belediyesi için kapatılma kararı çıktı fakat kapatılmaması için hiçbir girişimde bulunmadılar ve hiçbir tedbir almadılar. Bu sebeple; kendilerine oy verenlerin hakkını bile koruyamadılar. Vatandaşların güvenini boşa çıkarttılar” diyerek, Bartın da AKP’li 5 belediyenin oylarını aldıkları yöre insanına neler verdiklerinin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

BARTIN HALKI; BANA HER ZAMAN DESTEK OLDU, SAHİP ÇIKTI

Bartın halkının destek ve katkısıyla girdiği 4 seçimden de başı dik olarak çıktığını belirten CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya “Her zaman Bartın halkının bana verdiği oyların hakkını ve bu oyları kendime helal ettirmenin mücadelesini verdim. Girdiğim her seçimden alnım ak, başım dik bir şekilde çıktım. Eğer Sayın Tunç’un dediği gibi; Bartın halkına hizmet etmemiş, kalıcı bir eser bırakmamış olsaydım, Bartın halkı her seferinde şahsıma destek vermez ve bana sahip çıkmazdı. Bartın halkı; gerek yerel seçimlerde, gerekse de milletvekili seçimlerinde bana güveniyor, beni destekliyorve şahsıma yönelik güven tazeliyorlar. Ben de bu durumdan gurur duyuyor, her zaman Bartın halkının yanında olarak doğruluk ve dürüstlükten ayrılmadan, onlar için bıkmadan usanmadan çalışmaya devam ediyorum” diye konuştu.

BU TAKTİKLER DAHA ÖNCE DE DENENDİ, AMA BAŞARILI OLAMADILAR

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya“AKP’nin iktidara gelmesinden iki yıl sonra, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde oyların %62’sini alarak 12 bin 750 oyla ikinci kez belediye başkanı seçildim. 2007 yılında milletvekilliğine aday oldum. Belediye seçimlerinde olduğu gibi halk, milletvekilliği seçimlerinde de bana güvendi ve destekledi. Bu sayede 2007 seçimlerinde CHP’ye 1 milletvekili kazandırarak AKP’nin 2 olan milletvekili sayısını 1’e düşürdük. Bartın halkının destek ve katkılarıyla 2011 yılında tekrar ikinci kez milletvekili seçildim. Dolayısıyla AKP’liler bu durumdan çok rahatsız oluyorlar. Önümüzde yerel seçimlerin olması nedeniyle kamuoyu önünde Rıza Yalçınkaya’yı halkın gözünden düşürmeye çalışıyorlar. Bu taktikler daha öncede denendi, bu tür çamur atmalar her dönemde yapıldı fakat kimse emeline ulaşamadı. Bartın halkının duaları ile ben yıkılmadım, yenilmedim ve hüsrana uğramadım“ şeklinde konuştu.

AKP İKTİDARINDA, BARTIN HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya;Bartın’ın, AKP iktidarının her ortamda söylediği gibi hak ettiği yerde olmadığını bir kez daha söylemek istediğini belirterek “Bartın genel gelişmişlik sıralamasında 48’inci sırada. Sağlıkta 43, eğitimde 46’ncı sırada. Kamu yatırımları sıralamasına baktığımızda, Bartın 81 il içinde 75’inci sırada. Kirazlı Köprü Barajı projesi ile Amasra-Çakraz-Kurucaşile yol ve tünel yatırımlarına verilen ödenekler olmasa Bartın yatırımlarda neredeyse sonuncu olacak“dedi. AKP’lilerden,5084 sayılı Teşvik yasasının uzatılması konusunda da hiçbir şekilde destek katkı göremediklerini ifade eden Milletvekili Yalçınkaya, “Sanayicimiz üzgün, çalışanlar üzgün ama maalesef teşvikli iller kapsamında bulunan Bartın ilimizin iktidar partisine mensup milletvekilinden tık yok. Bunları üzülerek anlatıyorum” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRETLİLER İLE EMEKLİLER
AÇLIK SINIRIN ALTINDA MAAŞ ALIYORLAR

AKP döneminde; asgari ücretliler ile emeklilerinde çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Aylık net asgari ücret ilk altı ay için 739,79 liradan 773,98 liraya, ikinci altı ay için de 804,70 liraya yükseltildi. Açlık sınırının 985 lira olduğu yerde asgari ücret 774 lira olarak tespit edilerek çalışanlara günde 1 simit parası yani 33 lira zam verildi. Asgari ücretli gibi emeklimizde, maalesef her geçen gün insanca yaşam koşullarından uzaklaştırılmakta hak ettikleri ücreti alamamaktadır. Emeklilerimizin, aldıkları 800 lira maaşla yaşamlarını bin bir zorluklar içerisinde devam ettirmeye çalışması insanın içini acıtıyor. İşçi emeklileri, bugün açlık sınırının altında maaş alıyor. Halbukiemeklilerimiz kimseye muhtaç olmadan, kimsenin karşısında eğilip bükülmeden sıkıntısız bir yaşam sürdürmelidir. Ama baktığımızda emeklilerimiz, parasızlıktan kahveye bir bardak çay bile içmeye gidemiyor. Emeklilerimiz perişan halde. Birçoğu bankalara borçlanmış, aldıkları maaşın yarısından fazlası kredi taksitlerine gidiyor. Kimsesizlerin kimsesiyiz diyerek meydanlarda nutuk atanlar maalesef emeklilerimizi sahiplenemediler onları hep yalnız ve kimsesiz bırakarak kaderlerine terk ettiler“ diye konuştu.

YILMAZ TUNÇ, İLAN MEMURLUĞU YAPMAYI BIRAKIP
BARTIN HALKININ SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN UĞRAŞSIN

Daha söylenecek çok şeyin olduğunu belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Bunlar için söyleyeceklerimizi eksiksiz bir şekilde anlatmaya çalışsak; sayacağım hukuk dışı uygulamaları, adam kayırmaları, yapılan usulsüz işleri gazete sayfaları almaz“ dedi. Bartın’daki AKP temsilcilerinin, yöre halkının sorunlarını çözmeye yönelik projelerle kafa yormaları gerektiğini belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; ne yazık ki AKP’lilerin her tarafa laf yetiştirmelerinden dolayı buna fırsat bulamadıklarını söyledi. Milletvekili Yılmaz Tunç’un “Şu gün şurada şu ihalemiz var, bugün burada bu ihalemiz var”,“Şurası için şu kadar ödenek aldık”diyerek sanki kendi yapıyormuş gibi övünüpyaptığı açıklamalarla da adeta Bartın’da ilan memurluğu yaptığını ifade eden Milletvekili Yalçınkaya “Sayın Tunç, biraz Bartın’ın yerel sorunlarıyla ilgilensin. Köy, köy gezip, vatandaşlara; Başbakan’ın söylemlerini birebir aktarmaktan ziyade vatandaşların sorunlarını dinlesin. Onların feryatlarına kulak versin. Mecliste; Bartınlı vatandaşların dertlerine, sıkıntılarına çare olsun. Aldığı oyları kendisine helal ettirsin. Parmak indirip kaldırma vekilliği yapmakla kalmasın” diye konuştu.

BAKİOĞLU’NDAKİ VATANDAŞLARIN SORUNLARINA YER VERDİĞİMİZ AÇIKLAMAYI BİLE ÇARPITIP, KAMUOYUNU YANLIŞ BİLGİLENDİRDİ

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Akp Milletvekili Yılmaz Tunç’un; geçtiğimiz hafta içerisinde Kışla Sel Kapanı projesiyle tahliye edilecek olan Kozcağız’a bağlı Bakraçboz Köyü’nün Bakioğlu Mahallesi’ne gerçekleştirmiş olduğu ziyareti bile çarpıttığını ifade ederek konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamayla da kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söyledi.

Söz konusu köye; yöre halkının dert ve sıkıntılarını dinlemeye gittiğini belirten Milletvekili Yalçınkaya “Bakioğlu Mahallesi Muhtarı ve mahalle sakinleri; Projeyle ilgili yapılan ÇED toplantısından haberlerinin olmadıklarını, toplantının gizli saklı bir şekilde Kozcağız’da yapıldığını, bu zamana kadar geçen süre zarfında da yetkililer tarafından hiçbir şekilde bilgilendirilmediklerini söyleyerek mağdur durumda olduklarını ifade ettiler. Bende bu şikâyetler doğrultusunda; projenin Bakraçboz Köyü’nü ilgilendirdiğini, buna bağlı olarak da ÇED toplantısının Kozcağız’da yapılmasının yanlış olduğunu söyledim. Projenin uygulanacağı köyde yaşam alanları etkilenecek olan yöre halkının fikir ve görüşlerinin alınması gerektiğini belirttim. Anlatılan sürecin hukuka aykırı olduğunu, yetkililerin projenin eksi ve artılarını anlatıp yöre insanını aydınlatması gerektiğini ifade ettim” dedi.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kendisinin yöre halkını bilgilendirmediğini aksine yöre halkının kendisine bilgi verdiğini belirterek AKP Milletvekili Yılmaz Tunç’un açıklamasının tamamen bir çarpıtmadan ibaret olduğunu söyledi. “AKP Milletvekili Yılmaz Tunç’un; kamuoyunu yanıltan bu tür hayali açıklamalar hazırlamak için zaman harcayacağına sağduyulu bir şekilde davranıp söz konusu köye giderek, yöre halkının dert ve sorunlarını dinlemesini beklerdim” diye konuşan Milletvekili Yalçınkaya, “Yılmaz Tunç bir an önce ilgili köye gidip yöre insanıyla görüşsün. Vatandaşların dert ve sorunlarını dinlesin. Böylelikle kamuoyunu kimin yanlış bilgilendirdiğini, insanları kimin kandırdığını görecektir” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı haso 7 yıl önce

ahanda bırılerıne kapak olmus cuk dıye oturmus

Avatar
hakan 7 yıl önce

İftiralara ve karalamalara ancak bu kadar güzel cevap verilebilirdi tabiki anlayana hala daha bunu anlamayıp konuşanlar çıkacaktır.

Avatar
abdipaşadan 7 yıl önce

sayın vekilim ağzına sağlık.Birde ABDİPAŞA dan bahsetseydiniz devletin imkanları ile yapılan çorap fabrikası zaten 50 kişi anca çalıştırdı ve maaşlarını vermedi şimdide kapatıp gitti abdipaşa terkedilmiş köy gibi sokakdaki köpek sayısı insandan fazla

Avatar
bartınlı vatandaş 7 yıl önce

vekilkim..boşuna nefesinizi tüketmeyin..bartın halkı seni ve hizmetlerini biliyor zaten..birilerinin karalamasına falan da aldırmaz..bir kentin en önemli sorunu alt yapısıdır..bunu siz yaptınız..su sorunu vardı siz çözdünüz.yüksek semtlerde her gün su kesilirdi,çok çektik biliriz..yolları en ücra köşelere kadar yapan sizsiniz..daha saymakla bitmez hizmetleriniz var..bartın halkı size minnettardır..

Avatar
uluslu 7 yıl önce

ben öncelikle ak partiye gönül veripte pişman olanlardanım.kısa ve net sayın yılmaz tunç bey ulusa gereken ilgi ve alakayı göstermiyor .neyazikki.bağlı bulunduvun ilçede 2 dönemdir belediyeyi alamamışsın niye.alan adam çokmu başarılı,yoksa uluslu siyasetçilerin,boş teneke, misali siyaset, yapmalarımı.bakıyosun adam kendini tayyip erdoğan zannediyo.insanları kırmıyacaksın,seni bu millet,kendisine,hizmet için seçti.milletin hizmetkarı olacaksın.öyle havayla cıvayla bu işler ,bir yere kadar yürür. ALLAH başmakanımızı,başımızdan eksik,etmesin.herşeye rağmen. ben ,tayyip erdoğan,sevdalısıyım.

Avatar
madenci 7 yıl önce

sayın rıza yalçınkaya,sen bırakda birileriyle çene savaşını 2 dönem bel.bşk lığındaki yaptıklarınla ömrünün sonuna kadar milletten oymu isteyeceksin.2 dönemdir vekilsin bartına ne faydan oldu.senin yerine akp 2 vekil olsaydı daha çok faydalı olurdu bartına.senin suyun ısındı çene diil icraat gerek bartına.

Avatar
öz uluslu 7 yıl önce

ikide bir ulusa gelip belediyeyi alın diyorsun bu ekip geçen sene alamadı yine alamayacak bunu sen daha iyi biliyorsun.ama senin ve ekibinin beceriksizliği elbedde tayyıp bey bunun hezabını sorması lazım şunu yaptık bunu yaptık diyorsun elbedde yapacaksın seni ankarada yatmayamı gönderdi bertınlılar

Avatar
cakrazli 7 yıl önce

Dogru ya dogrru DOSTDOGRU.. M Riza Yalcinkaya.