Yelkenci'den TSO'ya ziyaret

Ak Parti Bartın Milletvekili aday adayı Muzaffer Yelkenci, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz’ü ziyaret etti. Ziyarette aday adaylığı sürecini değerlendiren Yelkenci çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yelkenci, “Bildiğiniz gibi bir yola girdik. Bu yol Ak Parti Milletvekilliği aday adaylığı yolu. Önümüzde 4-5 geçit var. Bu geçitlerden biri olan teşkilatın güvenini kazanabilmek için teşkilat yoklamasına girdik. Ak parti teşkilatından sınıfı geçer not aldığıma inanıyorum. Beni kabul ettiklerine inanıyorum. Sizlerin huzurunuzda Ak Parti teşkilatına da teşekkür ediyorum. Teşkilat çalışmalarında önce sanayici kişiliğimi ortaya koydum. İkinci olarak arkadaşlarıma siyasi kişiliğimi anlattım. 28 yıllık sanayiciyim dedim. Ben bu Oda’nın çeyrek asırlık üyesiyim. Çocukluğumdan beri Bartın ticaret ve sanayi erbabıyla içli dışıyım. Ülke genelinde de Bartın tüccar ve sanayicisinin ne kadar itibarlı olduğunu bilenlerdenim. 25 yıllık iş hayatımda Bartın Ticaret Odasının itibarını ve güveni için elimden gelen bütün gayreti sarf ettim. Bu camianın yüzünü kızartacak başını öne eğdirecek çeyrek asırdır hiçbir olayım olmamıştır. Bartın’ın ticaret ve sanayiyle ilgili sorunlarını biliyorum. Camiamızın sorunlarına vakıfım. Ülkemizin sorunlarını da biliyorum. Bu sorunlardan ana maddesi işsizlik, ikinci maddesi ekonomik durumdur. Bartın’da 10 yıllık siyasi hayatımda Bartın Üniversitesi benim için bir hayaldi. Olmazsa olmazlardandı. Bartın ekonomisinin büyüyebilmesi için Bartın’a üniversitesinin şart olduğunu daha çok kamuoyuyla paylaştım. Allah’a şükür ki Ak Parti iktidarı Bartın’a üniversiteyi kurmuştur. Bu hayalim gerçek oldu. Bundan sonra Bartın’da değil de ilçelere fakülte kurarak Bartın’ın ekonomisinin bundan büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Bartın’ın Organize Sanayi Bölgesiyle zaten reel olarak içinde yaşıyorum. Ticaret ve Sanayi Odası başkanımızın büyük gayretleriyle yeni kamulaştırma yapılan yerleri yeni istihdam sahalarının açılabilmesi için kamulaştırma çalışmalarını yakından takip ediyorum. Bartın iyi yolda. Hükümetimizin Bartın için projelerinden biri olan limanı çok önemsiyorum. Limanla ilgili herkes konuşuyor. Tonajda artışlar var, bunları birileri kendine mal ediyor. Bunlar hiç kimsenin çabası değildir, bunlar iktidarın çabasıyla olan şeylerdir. Limanın acilen yatırıma ihtiyacı vardır. Bu liman Bartın’ın ticaret ve sanayisinde Bartın’ı büyüteceğine inanıyorum. Bartın’ın olmazsa olmazıdır. Bunun yanında limana demir yolunun bağlanması da olacaktır. Şayet şu anda aday adayıyım. Adaylığım noktasında benim bağlı bulunduğum dernek, oda burasıdır. Ben bugün buraya Oda başkanımdan sicil almaya geldim” dedi.

AK PARTİYE GEÇERKEN BEN KENDİ BAŞIMA GEÇMEDİM

Ak Parti’ye geçerken kendi başına hareket etmediğini söyleyen Yelkenci, “Bugüne baktığımızda artık ideolojik kamplaşmanın kalktığı soğuk savaş döneminin bittiği dönemleri geride bıraktık. Bugün Türkiye’de her iki kişiden biri Ak Partiye oy veriyor. Ak Parti siyasetin neresinde duruyor diye baktığımız zaman Ak Parti siyasetin merkez sağın tam göbeğinde duruyor. Bende bir merkez sağ siyasetçi olduğumdan dolayı bizim davamız misyonumuz aynı. Davamızda aynı. 1946 da çok partili sisteme geçildiği zaman misyon oluşmuştur. Dava büyük Türkiye davasıdır. Çağdaş Türkiye, muhasır medeniyet seviyesine ulaşmış Türkiye. Davamız budur. Bugün Ak Parti’nin 1946 da kurulan Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıran Demokrat Partinin onun devamı olan Adalet Partisi ve onun devamı olan Anavatan ve Doğru Yol Partisinin artık Ak Parti olduğuna inanıyorum. Bu misyonu görevi ve Demokrat Parti vizyonunu Adalet Partisinden daha ileri bir noktaya getirdiğine ben Ak Partinin getirdiğine inanıyorum. Bundan dolayı Ak Partiye geçerken ben kendi başıma geçmedim. Ak Partiye geçerken bugün en büyük destekçim olan Oda başkanım olmuştur. Ben bunu 5 yıldır tartışan biriyim. Bundan dolayı siz basın mensupları size soruyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti hakkında şahsımın bir aksi yönde eleştirileri söylemiyorum aksi yönde bir olayımı gördünüz mü? Beni Ak Partili sistem yaptı. Zaten merkezin sağında. Ak Parti Bartın’dan yüzde 50, inşallah bu seçimlerde yüzde 56’leri bulacak bunlara oyu kim veriyor. Demokrat Partililer, Adalet Partililer DSP’liler Ak Partiye oy veriyor. Biz geç kalmışız”

HİZMET ETMEK İÇİN YOLA ÇIKTIM

Yelkenci, “Biz dava adamıyız. Teşkilattan geliyoruz. Biz halk adamıyız. Gerçek hayattan geliyoruz. Sabah evden çıkıyoruz, işe gidiyoruz. Çoluğumuz çoğumuzun rızkını kazanıyoruz. Arkadaşımızın bir derdi varsa ona derman olmaya çalışıyoruz. Ay başı maaş bekleyen bir insan değiliz biz. Çalışacağız kazanacağız. Çalışkan olduğuma inanıyorum. Zaten sanayicilikte yarı bir kamu görevidir. Bartın’da yaptığım işler üretimle istihdamla ihracatla her zaman birinci olmak istemişimdir. İşimin başında koşmayı seven bir insanım. Yeter ki inandığım bir dava olsun. Bunu da seçimlerde göreceksiniz. Kendime güveniyorum. Tabi bu bir süreçtir. Burada milletvekili olmak için değil. Hizmet etmek için yola çıktım. Ben hayatım boyunca milletle beraberim. İlla ki aday olacağım diye bir kaide yok. Biz yine siyasete devam edeceğiz. Başka yerlerde koşmaya birinci olmaya devam edeceğiz. Mesela size bir örnek vereyim. Bartın Ticaret ve sanayi Odasında kayıtlı ilk ihracatı yapan adam benim. Bartın limanından ihracat yaptım. O zorlukları da iyi bilirim. Limanda gemiye malın yüklenmesi, o izinlerin nasıl geldiğin. Bartın limanının da birinci sınıf liman olmasında çok büyük katkılarım olmuştur. O zaman DSP hükümeti vardı. Yöremizin milletvekili Cafer Tufan Yazıcıoğlu’yla yapmış olduğum bir görüşmede, Oda’yla birlikte istişareyle ilgili, neden böyle oluyor diye. Bir malı getiriyoruz haftalarca mal limanda bekliyor. Üçüncü sınıf bir liman. Yaş sebze meyveler gemiye girmeden limanda çürüyor bozuluyor. Bunlara şahit olduk. O günlerde zorluklar yaşadık. Birinci sınıf liman olması noktasında araştırdık. Kantar olması gerekiyormuş, on da rica ettik işlemler yapıldı. İhracatta organizasyon çok önemlidir” dedi.

TEŞKİLATÇILIĞI İYİ BİLİRİM

Bazı aday adaylarının genel merkezden söz aldığı yorumlarını değerlendiren Yelkenci, “Ben hafta sonu yapılan temayül yoklaması kendime güvenerek girdim. Arkadaşlarıma güvenerek girdim. Teşkilata güvenerek girdim. Niye teşkilata güveniyorum? Ben 30 yıldır teşkilatçıyım. Sandık başı nedir, üye nedir, belde başkanlığı nedir, kadın kolları nedir, ilçe başkanlığı nedir, il başkanlığı nedir, bunların temsili nedir, bunları yaşamış görmüş kurmuş, bunların güçlüklerini 30 yıldır yaşayan biriyim. Önemli olan herhangi bir yerden kart almak değil, önemli olan milletin kartını almak. Bizi millet layık görürse biz orada oluruz. Önemli olan milletin gönlünde olmak. Yoksak milletin gönlünde, millete rağmen siyaset yapanlardan değiliz biz. Bizim siyasi anlayışımız budur. Millet bizi nerede görmek istiyorsa biz oradayız. Bu millet eğer bizi orada görmek istiyorsa biz orada oluruz” diye konuştu.

DEMOKRAT PARTİ RUHU ŞU ANDA AK PARTİDEDİR

Yelkenci konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: 12 Eylül anayasa yoklamasında benim eski partim “hayır” kampanyasıyla başladı. Bu bizim misyonumuzda ruhumuzda merkez sağa yakışan bir hareket değildi. Partinin 1991 den bu yana CHP’nin dümen suyunda olması bizi bu hallere getirdi. Merkez sağ nedir. Demokrat Partidir. 1950’de yüzde 50 ile iktidara gelmiştir. Bunu millet böyle görmüştür. Demokrat Parti ruhu şu anda Ak Partidedir. Bizde demokrat bir insan olarak Ak Partiye geçtik. Beni aday yapmasa bile ben o partiye gocunmam. Bana desinler ki şurada köşe taşı ol, ben gider orada köşe taşı olurum. Siyasette illa ben milletvekili olacağım diye bir şey yok. Hayır sen şurada köşe taşı olacaksın orada bize faydalısın desinler biz gideriz orada köşe taşı oluruz. Bizim siyasi terbiyemiz budur. Biz siyasette de sosyal hayatta da haddini bilen insanlarız.

BARTIN 5 YIL İÇİNDE EKONOMİSİ BÜYÜK 10 İL İÇİNDE

Sivil anayasayı genel merkezimize rağmen açıklama yaptım, benim oyum evet dedim. Nedir bu sivil anayasa. Kişisel, bireysel hak ve özgürlükler noktasında değişim. Özgürlük olmadan değişim olur mu, demokrasi olur mu? Sofradaki ekmeğimiz büyür mü? Her platformda açıklama yapılıyor, yoksa 2023 projesine ulaşmamız mümkün olmaz. Türkiye’nin 2,5 trilyon milli hasıla iç ve dış toplam rakama ulaşması için yeni bir anayasaya ihtiyaç vardır. Eğer Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına Başbakanımızın dediği gibi, hatta ben bunu Başbakanımızdan daha evvel de söyledi. 10 değil 8’lerde 7’lerde olacak. Bunlar görülüyor. Siyasette önemli olan dünle uğraşmak değil. Geleceğe bakmak. Milletin ne istediğini bilmek. Bu millet gelişmek istiyor, değişimin yanında, niye istiyor. Çağdaş uygar medeni bir millet. Dinimiz bile fakirliği yeri geldiğinde kabul etmiyor. İslam’ın 5 şartı var, zekat vereceksin hacca gideceksin. Paylaşmak da çok önemli. Milli gelirin adaletli dağılımı. Ben istiyorum ki Bartın 1980 öncesi ve o yıllarda Türkiye’nin 5 büyük ekonomisi arasında idi, Bartın bugün nedense Zonguldak’tan ve Ereğli’den ayrıldığı için ekonomisi küçülmüştür. Bartın’ın ekonomisi hızla büyütülmelidir. Biz bunları Oda başkanımızla sürekli görüşüyoruz düşünüyoruz. Bartın 5 yıl içinde gelişmiş Türkiye’nin 10 ili arasına sokmak. O kadar zor bir şey değil. Çünkü 20 sene önce 5 büyük ekonomisi arasında idik. Bartın, Türkiye’nin 10 büyük ekonomisi arasına girer diyorum. Bartın’ın her yıl en az yüzde 10 büyümesi lazım. Bartın’da mezhep sorunu yoktur, terör sorunu yoktur. Bartın’da alevi sorunu yoktur. Bartın’ın sorunu bellidir. İşsizliktir, aşsızlıktır. İstihdamsızlıktır. Geçim sıkıntısıdır. Bunların da çareleri bellidir. Biz bunu yaşayan insan olarak biliyoruz. Bunların giderilmesi noktasında biz her zaman mücadele ediyoruz. Çünkü insan bizim insanımız.  

TEBRİK EDİYORUM BAŞARILAR DİLİYORUM

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, Yelkenci’nin iyi bir iş adamı olmasının yanı sıra iyi bir siyasetçi olduğunu söyledi. Yelkenci’nin iş hayatının başarılarla dolu olduğunu hatırlatan Başkan Toksöz, “Sayın vekil adayımız Oda’mıza şeref vermiştir. Kendilerine başarılar diliyoruz. Uzun zamandır beraber siyaset yaptığımız sanayici, iş adamı ve her platformda birlikte hareket ettiğimiz değerli bir iş adamımızdır. Bugün partisinden koparak Ak partiden aday adayı olmak için müracaatını yaptı. Geçtiğimiz hafta sonu da hepimizin bildiği gibi temayül yoklamasına girdi. Oradan başarıyla çıktı. Bu noktada kendisini uzun zamandır siyaset yapmamız nedeniyle, sanayici ve iş adamı olması sebebiyle kendisini kutluyoruz tebrik ediyoruz. Hangi işe el atmışsa siyasi anlamda, ticari anlamda sanayi anlamında da her zaman başarı gösteren arkadaşlarımızdandır. Ailece kardeşleriyle ağabeyleriyle beraber hareket eden bir arkadaşımız ve ailenin de bu hadisede onayını alan arkadaşımızdır. Yani kopuk bir şekilde hareket eden bir arkadaşımız değildir. Eğer olursa Bartın açısından sanayiyi bilen iş adamı nedir ne iş yapar onu bilen bir arkadaşımızdır. Biz eğer seçildiği takdirse milletvekili olacağına inanıyoruz. Çünkü mücadeleci bir arkadaşımız olduğundan iş adamı yönüyle, sanayici kimliğiyle her zaman çatımızın altında ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısının altından böyle bir arkadaşımızın çıkıp ben aday adayıyım demesi, aday olamasa da hakikaten bir erdemliktir. Bu noktada ben Ticaret ve Sanayi Odası olarak ve iş adamları olarak kendisini tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Seçildiği zaman da her zaman bizim iftihar edebileceğimiz bir arkadaşımız olacaktır. Sayın Muzaffer Yelkenci arkadaşımıza başarılar diliyorum” dedi.

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DSP AK PARTIYEMI VERECEKMIS 10 yıl önce

DSP AK PARTIYEMI VERECEKMIS VERİR VERİR AMA NE VERİR BUNU HERKES BİLİR

Avatar
hükümdar 10 yıl önce

demokrat partili bir üye olarak akp ye oy vermekten se ölmeyi tercih ederim. yelkenci parti binasında bize akp den bahsederken demediğini bırakmaz dı. hangi yüzle gidip aday adayı oldu. çok yazık hem de çoook

Avatar
ali 10 yıl önce

doğru yolda her türlü hakareti yap iş menfaate gelince ak partiden iyisi yok bu nasıl demokratlık.

Avatar
salih 10 yıl önce

sana yazıklar olsun.

Avatar
VATANDAŞ 10 yıl önce

DP Lİ OLARAK SON 5 SENEDE KAÇ KEZ PARTİ BİNASINA GELDİNİZ ACABA NEKADAR EMEĞİNİZ VAR DP DE