Yıldırım'dan Esnaf ve Sanatkara Müjde

Yıldırım, “Esnaf ve sanatkâr, MHP sayesinde kazandığını anlayacak”

MHP’li aday Aynur Yıldırım esnaf-sanatkâr ve küçük işletmelere rahatlatacak müjdeyi verdi. Yıldırım, Meslek Lisesi veya çıraklık eğitim merkezlerine devam eden gençleri istihdam eden esnaf-sanatkâr ve küçük işletmelere vergi ve sigorta primi indirimi ile faizsiz kredi verilmesi gibi teşvik ve kolaylıklar sağlanacaktır” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi 1. Sıra milletvekili adayı Aynur Yıldırım, Kurucaşile ilçesine bağlı Tekkeönü Köyünde vatandaşlarla bir araya geldi. MHP’li adaya Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Başkan Vekili Mehmet Sandıklı ve Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, İl Genel Meclis üyesi Hasan Karakurt eşlik etti. Tekkeönü Köyü’nün yat ve tekne yapımında marka haline gelmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım bu konuda yeterli çalışmanın yapılamadığını da kaydetti. Liman ve sağlık merkezi eksikliğinin de giderilmesi için MHP iktidarının gerekli olduğuna dikkat çeken Yıldırım destek istedi. Milletvekili adayı Yıldırım partisinin toplumsal projelerini anlatarak herkesin rahat bir nefes alacağını da sözlerine ekledi. MHP’li aday Yıldırım, “Net asgari ücret,  asgari geçim standardı düzeyi dikkate alınarak 1400 liraya yükseltilecektir. Hane halkı geliri asgari ücret tutarını geçmeyen asgari ücretlilere, belirlenecek büyük şehirlerde 100 lira şehir içi ulaşım desteği verilecektir. Alt işveren (Taşeron) işçilerinin artan sorunları çözüme kavuşturulacak, çalışma şartları ve ücretleri acilen iyileştirilecek, iş güvencesi, yıllık ücretli izin, fazla mesai ücreti, kıdem tazminatı gibi hakları güvence altına alınacaktır. Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan taşeron işçilere kadro verilecektir. Maden ocaklarının işletmesi çağın teknolojik gelişmelerinden yararlanarak yapılması sağlanacak ve işçi sağlığı ve güvenliğinden taviz verilmeyecektir” dedi.

ESNAFLARA DESTEK VERİLECEK

MHP 1. Sıra milletvekili adayı Yıldırım konuşmasında, “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin sermaye yapıları güçlendirilmek suretiyle hazine kaynaklı krediler dışında kalan krediler için de kefalet vermeleri sağlanarak, esnaf ve sanatkarın krediye erişimini engelleyen teminat sorunu tamamen ortadan kaldırılacaktır. Esnaf ve sanatkarlarımızın ürettikleri malların dış pazarlarda tanıtılmasına ve yeni pazarlar bulunmasına katkı sağlayacak fuarlara katılmaları için özel teşvik sistemleri geliştirilecektir. Sadece esnaf ve sanatkara özgü destek programı uygulamaya konulacak Esnaf ve sanatkarların KOSGEB kredi ve desteklerinden etkin bir şekilde yararlanabilmesi için sadece esnaf ve sanatkarlara özgü programlar uygulamaya konulacaktır. Halkbankası’nın esnaf ve sanatkârı etkin biçimde desteklemesi temin edilecektir. AB hibe programları kapsamında uygulanan projelerden esnaf ve sanatkârın daha fazla ve verimli şekilde faydalanmaları ve projelerin sürdürülebilirliği sağlanacaktır. Her kesimin rahatlıkla ulaşabileceği yerlerde AHİKENT merkezleri açılacak, açılan AHİKENT merkezleriyle, bireylerin becerileri doğrultusunda mesleki yeterlilik ve kişisel gelişim gibi ihtiyaçlarını karşılayarak iş edinmelerine ve kendi işlerini gerçekleştirmelerine imkân verecek destek sağlanacaktır. Çıraklık eğitimi ve mesleki eğitimi özendiren özel destekler uygulanacak Mesleki eğitimin hem teorik hem de pratik olarak birlikte verilmesi sağlanacak, mesleki eğitim yapan işletmeler ve meslek kuruluşları beşeri, teknik ve mali açıdan desteklenecektir. Çıraklık eğitimi eğitici, eğitim ortamı ve eğitim programı boyutlarıyla yenilenecek ve geliştirilecektir”

ESNAFA MÜJDELİ HABER YILDIRIM’DAN GELDİ

“Meslek lisesi veya çıraklık eğitim merkezlerine devam eden gençleri istihdam eden esnaf-sanatkâr ve küçük işletmelere vergi ve sigorta primi indirimi ile faizsiz kredi verilmesi gibi teşvik ve kolaylıklar sağlanacaktır. Yeni işyeri açan esnafa beş yıl süreyle vergi ve prim avantajı sağlanacak Yeni işyeri açan ve istihdam yaratan esnaf ve sanatkâra o işyerindeki faaliyetleri ile ilgili olarak beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti getirilecektir. Yeni işyeri açan esnaf ve sanatkârın kendi adlarına ödedikleri sigorta primlerinin yarısı beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanacaktır. Esnaf ve sanatkârların, geçmişte vergi mükellefiyeti ve oda kaydı bulunmasına rağmen, kayıt ve tescili olmadığı gerekçesiyle hizmetine saydıramadıkları zorunlu sigortalılık sürelerine borçlanma imkânı verilerek hizmetlerine saydırabilmeleri sağlanacaktır. Esnaf BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları iyileştirilerek, gerçek manada intibak düzenlemesi yapılacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizlikler giderilecektir. Esnaf ve sanatkârımızın emekli aylığından sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesilmesi uygulaması kaldırılacaktır”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.