Yılmaz Tunç, KVK Hakkında Konuştu

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM Genel Kurulunda CHP Grup önerisi hakkında yaptığı konuşmada, kişisel verilerin özel hayatın gizliliği kapsamında önemli bir anayasal hak olduğunu belirterek, “kişisel verilerin korunması ile ilgili mevzuat düzenlemelerini ve idari tedbirleri AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştirdik” dedi.

CHP Grup önerisinin konusunun, Kişisel verilerin hukuka aykırı bir şekilde kullanılmasının önüne geçilmesi, kişisel verileri koruma kurulunun yaptığı çalışmaların araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulması talebini içerdiğini belirten Milletvekili Tunç, “Kişisel veriler, kimliği belirli ya da belirlenebilir gerçek kişiye ait her türlü bilgiyi içeren verilerdir. Kişinin en temel insan haklarından biri olan özel hayatının korunması hakkı kapsamında değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur.” Dedi.

Kişisel verilerin korunması konusunun 1980’li yıllardan itibaren uluslararası belgelerde yer almaya başladığını belirten Milletvekili Tunç, “İlk olarak, ülkemizin de üyesi bulunduğu, OECD tarafından 23/9/1980 tarihinde “Kişisel Alanın ve Sınır Aşan Kişisel Bilgi Trafiğinin Korunmasına İlişkin Rehber İlkeler” kabul edilmiştir. Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 8. Maddesi, kişisel verilerin korunması ile ilgili tedbirleri almayı taraf devletlere görev olarak yüklemektedir. Avrupa Konseyi tarafından, tüm üye ülkelerde kişisel verilerin aynı standartlarda korunması ve sınır ötesi veri akışı ilkelerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan 108 sayılı “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması Sözleşmesi”, 28 Ocak 1981 tarihinde imzaya açılmış ve 2016 yılında TBMM tarafından uygun bulunmuştur.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’de Kişisel Verişlerin korunması ile ilgili hükümlerin ilk olarak 2010 Anayasa değişikliği ile anayasada yer aldığını belirten Milletvekili Tunç, “Anayasa’nın 20. maddesine eklenen bir fıkra ile kişisel veriler, “özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı” kapsamında Anayasal güvenceye kavuşmuştur. Söz konusu fıkrada; “Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.” hükmüne yer verilmiştir.” Dedi.

TBMM 24. Yasama döneminde Haberleşme özgürlüğüne ve özel hayatın gizliliğine yönelik ihlallerin tespiti ve önlenmesine ilişkin tedbirlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulduğunu ve çalışmalarının sonucunu rapor olarak yayınladığını belirten Milletvekili Tunç, 24 Mart 2016 tarihinde de 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu TBMM’de kabul edilmiş, 7 Nisan 2016 tarih ve 29677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, böylece kişisel verilerin korunması için gerekli hukuksal altyapı tamamlanmıştır.” Dedi.

Bu kanun çerçevesinde kurulan Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun da çalışmalarına başladığını belirten Milletvekili Tunç, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun da uygulamadaki sorunlarla ilgili olarak kararlar yayımladığını söyledi.

Kişisel verilerin kaydedilmesi, verilerin hukuka aykırı bir şekilde kullanılması hususlarının Türk Ceza Kanununda düzenlendiğini belirten Milletvekili Tunç, 2005 yılında yürürlüğe giren TCK’da yeni ihtiyaçlar nedeniyle bu suçlara verilen cezaların 2012’de, 2014’te ve 2016 yıllarında yapılan değişikliklerle artırıldığını söyledi.

Kişisel verilerin korunmasına dair ANAYASAL düzenleme başta olmak üzere, Kişisel verilerin korunması ile ilgili kanunun AK Parti hükümetleri döneminde yapılan düzenlemeler olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “bu konuda Mevzuat tamam, İdari yapı tamam, İhlal durumunda cezai yaptırımlar da tamam, Eğer uygulamada bir eksiklik varsa, bunun giderilebileceği mekanizmalar açık, bu nedenle, aynı konuda geçmişte de Mecliste bir araştırma komisyonu kurulduğundan, yeni bir araştırma komisyonu kurulmasına gerek olmadığı kanaatindeyim. İnsanlarımızın en temel hakkı olan özel hayatın korunması hususunda Uygulamada varsa eksiklikler, hep birlikte üzerine gidelim, oluşturulan mekanizmaların daha etkin çalışmasını sağlayalım.” Dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.