Bartın’a Bisiklet Yolları İstiyoruz

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu basın açıklaması:

Dünyada bisiklet yolları gittikçe artıyor. Ülkemizde de başta Konya olmak üzere, Bursa, Kocaeli, Antalya,İstanbul ve İzmir kentlerinde öncelikli olarak bisiklet yollarına ağırlık veriliyor. Artan trafik sorunu ve beslenmeye dayalı sağlık sorunlarının artışı kentsel ulaşımda bisiklete  olan ihtiyacı tetikliyor ve bisiklet doğaya bıraktığı karbon izi ile çevreci  bir ulaşım aracı olarak tercih ediliyor.

Farklı ülkelerde bisiklete binenler için güvenlik amaçlı ayrılmış bisiklet yolları yapılırken, kullanıcı sayısının artması ve yolun paylaşılması kültüründen hareketle bisiklet şeritleri de planlanmakta ve yayaların da rahat yürüyebildiği, otopark ve araç gürültüsünden uzak temiz ve sürdürülebilir kentler bu biçimiyle öngörülmektedir.

Son olarak 2017 yılı Mayıs ayında Avrupa’da 52 kentin bisiklet kullanımında birbirine meydan okuduğu Avrupa Bisiklet Yarışması (European Cycling Challenge – ECC) İzmir’in Avrupa Şampiyonluğu ile sonuçlanmıştır. İzmirli 78 bisiklet takımı 855 bin kilometrenin üzerinde pedal çevirerek İzmir’i Avrupa Şampiyonu yaparken, İzmir ile birlikte Mersin ilimiz de önemli başarıya imza atmıştır.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’de bisiklet kullanımını arttırmak için yaptığı özel bisiklet yolları ve BİSİM Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (BİSİM) sayesinde artan bisiklet kullanımı, İzmir’e Avrupa Şampiyonluğunu getirmiş,  Avrupa Bisiklet Yarışması’na İzmir’den 5 bin 65 sporcu katılmıştır.

1-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında 14 ülkeden 52 takımın yarıştığı Avrupa Bisiklet Yarışması (European Cycling Challenge – ECC)’nda. Mersin ile birlikte Türkiye’yi temsil eden İzmir, 52 takım arasında Barselona, Porto, Roma, Budapeşte, Napoli, Zagrep, Gdansk gibi 51 Avrupa kentini geride bırakarak Avrupa Şampiyonu olmuştur. Bartınlı bisikletçiler olarak İzmir’i kutluyor, 2018 yılında Bartın’ın da yarışmada birlikte pedal çevirmesi dileğimizi iletiyoruz.

Bartın Üniversitesi kurulduğundan bu yana sayıları gittikçe artan öğrencilerimiz ve kent merkezinde kısa mesafede işe bisikleti ile gitmek isteyen vatandaşlarımız için Bartın’ın bisiklet dostu bir kent olabileceğine inanıyoruz. Ölçek itibariyle bu denli kısa mesafelerde araç trafiğinin özendirilmesinin doğru olmadığını savunuyor, yıllardan bu yana ihmal edilen bisiklet yollarımızın artık planlanmasını talep ediyoruz. Yakın komşumuz Çaycuma’da kent merkezinde 10 kmyi aşkın ve yine Kozcağız beldemizde 2kmye yakın bisiklet yolu varken 26 yıllık bir il olan Bartın’da bisiklet yollarının olmayışını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Belediye yöneticilerinin İnkum’da yaz sezonunda ağırlıklı kullanılacak bisiklet yolu çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Fakat İnkum’a da bisiklete binilerek gidebilmek istiyoruz.  Yine kent merkezinden ünivesitenin Kutlubey kampüsüne bisikletli yol bağlantısının olması gerektiğini düşünüyoruz. Bisiklet kent yaşamından izole edilmiş, kent çeperinde salt spor olsun diye kullanılacak bir araç olmaktan öte, önemli ve az yer kaplayan hem de sağlıklı ve ucuz bir ulaşım aracıdır.

Başta Sayın Valimiz Nusret Dirim olmak üzere, Sayın Milletvekillerimiz, İl Özel İdare ve Karayolları Bölge Yöneticilerimiz ile Belediye Başkanı Sn. Cemal Akın’ın bu haklı talebimizi anlayışla karşılayacağını ümit ediyor, Bartın’ın nüfusu ile oranlandığında ülkemizin bisiklet dostu ve sağlıklı bir kent olması yolunda önünde hiçbir engel bulunmadığını belirtmek istiyoruz.

Bartın’a bisiklet yolu lazım. Bisiklet yollarımızı istiyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bartin 3 yıl önce

Ilk önce şehir ici düzene girsin her is yerinin önündeki sergileri kaldırılsın ondan sonra bisiklet yolu isteyin

Avatar
jean jacques rousseau 3 yıl önce

doğru düzgün kaldırım yok daha bisiklet yoluna bartının 50 senesi var

Avatar
MTB Rider Ankara 3 yıl önce

bisiklet yolu aslında kolay bir iş. belediyeye ait olan yollarda ve özel idarenin sorumlu olduğu yollarda koordinasyonla, ilk etapda yapımı kolay ve kullanışlı bir güzergah yapılması iyi olur. böylece bisiklet sevdalıların ve bunun yanında bisiklet düşünüp de uzaktan izleyenler için bir teşvik olur. her bütçeye göre bir bisiklet var 500-20000 tl arasında donanımına göre değişen fiyatlarda bisiklet satılmaktadır. bisiklet sağlıklı yaşam ve kısa mesafe için ulaşım aracı olarak hayatımızda yer alması durumunda modern bir şehir görünümü kazanılacaktır.

Avatar
BİSİKLET 3 yıl önce

bisiklete binme alışkanlığı arttıkça her alanda insanların fikirleri değişecek dünyaya bakış açıları değişecek

Avatar
VATANDAŞ 3 yıl önce

yollarin bi̇r çok yeri̇ rezi̇l kaldirimlar keza öyle...nerdeee bi̇si̇klet yoluna daha sira gelecek...köy yönetme bi̇çi̇mi̇mi̇n haki̇m olduğu i̇dareleri̇n deği̇şmesi̇ lazim

Avatar
kaldırım+zabıta 3 yıl önce

insanların kaldırımlarda yürüyemediği bartın, araçların park sorunu olan bartın, dar sokaklar kaldırımlara ayrılmış yollar esnafın hizmetinde olan kaldırımlar. bisiklet yolu hayal olur ve imkansız gibi güven sıfır. trafik kontrollerinin zayıf olduğu bartın. eksik çok belediye bu yönde temelden bir çalışma yapması lazım masaya önce neyi koyacağını bilmesi lazım. şuan için bu olanaksız görünsede kimbilir daha farklı yönetimlerde bu olabilir ve nasıl olsa bartının yolları yaz boz tahtası olmaya alıştı.

Avatar
MTB Rider 3 yıl önce

bisiklet yollarını şehir içinde çarşı esnafının dar sokaklarında düşünmeyiniz. öncelikle geniş yollarda emniyet şeridi ile beraber kullanılabilecek genişlikte yolları düşünün ki bisikletçiler bu yollarda kendilerini gösterecek ve halkın ilgi ve alakasını üzerine çekecektir. bu şekilde bir iki adımla, daha sonra katılım artacaktır. ankara da her hafta sonu yüzlerce bisikletçi çeşitli güzergahlarda yollarda pedal çevirmektedir. gecen hafta birileri ile tanıştım. 50 yaş ortalaması bir arkadaş grubu yol bisikleti ile çayyolu'ndan eskişehire kadar pedal çeviriyormuş yaklaşık 250 km ve 50 km de bir mola veriyormuşlar.