Narin'den Yeni Yönetime Açık Mektup
Bartınspor eski başkanlarında Faruk Narin, 30 Nisan'da yeni başkan seçilen Mehmet Somaklı'ya, tecrübe ve önerilerini içeren bir açık mektup yayınladı.

YENİ BARTINSPOR YÖNETİMİNE AÇIK MEKTUP

Sayın Mehmet Somaklı,

Bartınspora geniş bir katılımla oybirliği ile Başkan seçildiniz. Yürekten kutluyor ve başarılar diliyorum. Bütün bartınseverlerin yıllardır hasretle beklediği , sizin ve yönetiminizin  Şampiyonluk hedefine ulaşmanız niyet ve çabalarınıza katkısı olur ümidi ile , aşağıda sıraladığım öneri ve nasihatlerimi sizin ve bartınseverlerin dikkatine sunuyorum. Bu söylediklerim, küçük bir ilçe takımı olan Bartınsporu başarıya koşturan , 3.Lig, 2.Lig (Bugünkü 1.Lig ) liglerdeki başarıları ile Bartını önemli bir Marka olarak tescil ettiren bir öykünün gerçekleşmesini sağlayan deneyimin ve kuralların özetidir. Bugünden bakınca , birdaha ulaşılması hayal bile edilememektedir.    Oysa bütün bunlar, herkesin  bildiği ve kendi işyerlerinizde başarı için hergün uyguladığınız ortak akıl ve mantık ölçütlerince dikte edilen uygulamalardır. Buna rağmen, uzun yıllardır Bartınspor yönetimini oluşturan bu kadar akıllı iş ve meslek adamları tarafından , her nedense bir türlü yerine getirilememiştir.

A)
Şampiyonluk , iyi hazırlanmış bir plan ve buna yeterli düzeyde bir kaynak bütçesi ile gerçekleşir.

BAL liginde üst sıraları hedefleyen İllerin ve büyük ilçelerin takımlarının  hem nüfusları hem de kaynakları Bartına kıyasla daha büyüktür. Üst sıralarda yer almak hedeflenirse, en azından 1.000.000,- TL (birmilyon)      bir kaynak ve bunu akılcı kullanacak titiz bir planlama ve uygulama zorunludur. Bu kaynağın temini son derece zor görünmektedir. Buna rağmen   yetersiz kaynakla yola çıkıldığına göre, “ Hedefimiz Şampiyonluktur” sloganı ile yola çıkmayınız.  Şampiyonlulk sloganı kendi ayağınıza kurşun sıkmaktır. Oyuncu ve  teknik adam kalitesi  ile bunların istedikleri paralar gereksiz yere yükseltilmiş olacaktır. Siz doğru ve akılcı işler yaparsanız, kıt kaynaklarla bile üst sıralarda yer alacak ve belki de şampiyon olabilecek bir takım yaratabilirsiniz. Geçen yıllardaki akıl dışı hataları tekrar etmemek şartıyla.

Şampiyonluk sloganı taraftar beklentilerini artırmaktadır. Bir iki başarısız maç sonucu yönetiminize ve sahadaki takım oyuncularına protestoları başlatacaktır. Bu durum siz dahil herkesin hevesini kıracaktır. Oysa, umulandan daha üstün sonuçlar alındıkça keyifler yerine gelecektir. Çünkü gruptaki pekçok takımın durumu ve kaynakları zaten sizden daha ilerdedir. 
 
B) 5-6-7 pas yapabilen bir takım yaratınız

Kısıtlı kaynaklarla en iyi sonuçları elde etmenin en akılcı  ve kestirme yolu sürekli olarak 5-6-7 pas yapabilen bir futbol takımı yaratmaktır. Bunu yapabilmek için takımın çok yüksek fizik kondisyona sahip olması gerekir. Ayrıca oyuncular arasında yardımlaşmayı teşvik eden bir dostluk ve kardeşlik ortamı yaratılmalıdır. Bu zaman alabilir. Sabırlı olunuz, fakat derhal aşağıdaki önlemleri almaya başlayınız.

·
Hocayı buna göre belirleyiniz ve hocadan sadece bunu isteyiniz. Hoca başka takımlarda bunu gerçekleştirmiş ve yeterli bilgi ve deneyime sahip birisi olmalıdır. Hocanın yardımcısı olarak okul mezunu bir kondisyoner bulup görevlendiriniz.
 
· Oyuncular aerobik ve anaerobik kapasiteleri doğuştan yüksek çevik ve atletik bireyler arasından seçilmelidir. Bu tip oyuncular futbolda bireysel oyunda vasat fakat takım oyununda son derece başarılıdırlar. Transfer bedelleri yüksek değilidir.  Ankara Adliyespor böyle bir kadro ve hoca ile şampiyon olmuştur.
 
C) Takımı yönetecek Hocayı isabetli seçiniz.

Az parayla çalışacak bir hoca ile yola çıkmak polıtikası , geçmiş yıllardaki başarısızlıkların temel sebebidir. Yeni kurduğunuz değerli bir takımı , deneyimsiz , bilgisiz ve ehliyetsiz  insanların eline verip hedefe ulaşmayı beklemek akıl tutulmasıdır. Bu hatalar her yıl  defalarca tekrarlanmış ve hiç ders alınmamıştır. Ortalıkta iş arayan binlerce futbol anrenörü vardır. Tanıdıkları aracıları kullanarak kulüpleri  etkilemeye çalışmaktadırlar.

a)
Bir aracı vasıtası ile size ulaşan yetersiz   bir antrenürü kesinlikle almayınız. Hatır gönül, arkadaş, iş ortağı, siyasetçi ricası size ve amacınıza kötülüktür. Yönetim kurulundan bir üyenin böyle bir talepte bulunmasına izin vermeyiniz. Derhal istifasını isteyiniz.  O içinizdeki bir düşmandır.

b)
Hocaya, biz mutlaka bu yıl şampiyon olmak istiyoruz, bizi şampiyon yap demeyiniz.
Derhal fiyatını artıracaktır. Üst liglerden tanıdığı tanımadığı 5-6 futbolcunun transferini, isteyecektir. Şampiyonluk hedeflediğinize göre sizde en az 1.5- 2.0 milyon para olması lazım diye düşünecektir.  Çok pas yapan, ve çok koşan bir takım isteyiniz.

c) 
Hocaya transfer yaptırmayınız. Daha önce çalıştığı takımlardan tanıdığı oyuncuları tercih edecektir. Zaten pek fazla başka oyuncu tanımaz. Arkadaşlarından ve aracılardan soruşturacaktır. Hocanın aldığı oyuncular ilk 11 de yer alacaktır. Ve daha başlangıçta takım hocanın adamları ve diğerleri diye ikiye bölünecektir.

d)
Hocada aranacak olmazsa olmaz özellikler.

1.
En az 10-15 yıldır teknik direktör diploması sahibi olmalıdır. Daha genç olanların deneyimi ve bilgisi yetersizdir.

2.
Bir veya birkaç takımda sürekli olarak en az 2-3 yıl çalışmış olmalıdır.

Bu husus , yönetimle iyi ilişkiler kuran, kendine güveni tam , liderlik özellikleri veantrenman, futbol bilgisi yeterli düzeyde olan bir hocayı tarif eder. Bu sebeple , hocanın başarısı ve kişiliği çalıştığı önceki yönetimlerce olumlu değerlendirilmiştir, ve  sözleşmesi  yıllarca uzatılmıştır.  Sözleşmesi 3-4 ay sonra feshedilen ve sürekli takım değiştirmiş hocalardan uzak durunuz. 

3.
Hocayı futbolcular
a sormayınız. Oynatmadı ve cezalandırdı ise hoca kötüdür. Daha önce çalıştığı kulüplerin başkanları ile mutlaka konuşunuz. Bir karar vermeden önce hoca adayı ile mutlaka yüz yüze görüşünüz. Ama abartmalardan, kendini övmesinden etkilenmeyiniz. Hemen karar vermeyiniz. Yukarıdaki aranan özelliklere
en yakın 2-3 adayı masanın üstüne koyup karşılaştırarak karara varınız.

4.
Karar aşamasında ve daha önce hoca konusunun detaylarını sakın ola 25 kişilik yönetim kurulunda görüşmeyiniz. Her kafadan bir ses çıkacak, akıllar karışacaktır.. Aracılar öne fırlayıp , kararı etkilemeye çalışacak ve eskiden olduğu gibi istedikleri aceminin lehinde karar alınmasını başaracaklardır. Konuyu zaten belirlediğiniz “iç kabinenizde”   hallediniz, ve kararınızı açıklayınız.
 
D) Genel Kaptan unvanı ile hocanın üstünde bir makam oluşturmayınız.

Geçmişte futbol oynamış olmak futbol kulübünü, hoca dahil geniş bir kadroyu  yönetme konusunda bir meziyet değildir. Hocayla küsmüş kavga etmiş, hocayı beğenmemiş genel kaptan örnekleri Bartınsporda ve başka kulüplerde başlıca sorun olmuştur. Futbol Şubesi Sorumlusu görevini kulüp Başkanı üstlenmelidir. Ondan beklenen, futbolcularin genellikle parasal ve ailevi sorunlarında yardımcı olabilecek, ilgi ve imkanlara sahip olmasıdır. Oyuncu kadrosu ile Başkan arasında bir engele ve aracıya ihtiyaç yoktur. Genel Kaptan olacak eski futbolcu ne işe yarayacaktır?. Teknik kadronun ve futbolcuların tamamı kariyer olarak ondan üstündür, ve kimsenin onun futbol aklına ihtiyacı yoktur.

E) Öncelikle iki adet golcü forvet oyuncusu ile iyi bir kaleci transfer ediniz.

Takımı takviye ederken , son iki-üç sezonda en az 10-15 gol ortalaması ile oynayan iki adet Santrfor transfer ediniz. Bunlar fiyatı yüksek oyunculardır. Üst sıralarda yer almanız için en az 45-50 gol atılması gerekir. Golcüleriniz yoksa, bütün harcamalarınız ve emekleriniz boşa gider. Uzun boylu ve güçlü oyuncuları kısalara tercih ediniz. Uzun takım kısa takıma göre puvan cetvelinde en az 10 puvan   yüksekte yer alır. Bu da sizi belki de şampiyon yapar. Oyunu ve savunmayı arkadan yöneten uzun b oylu ve akıllı deneyimli bir kaleci   bazen tek başına maç kazanır.

F) Yukarıda tarif ettiğim hoca profilini de aşan deneyim ve kaliteye sahip bir Hoca ile bizim Ali Turan vasıtası ile telefonda tanıştım. Akhisar Belediye sporu amatörden alıp altı yılda süper lige taşıyan ve Bartına gelmeye ikna edilebilecek  hocanın adı : M. Atilla Özcan.

Bu isimle internette arayınız. Özgeçmini ve hakkında yazılanları inceleyiniz. Seçeceğiniz hoca için örnek olarak belirleyiniz. Akrabaları Safranboluda yaşamakta ve bizim bölgeyi çok iyi tanımaktadır
 
Hepinize yürekten başarılar diler, sevg i ve saygılar sunarım.
 
Faruk Narin,
Ankara, 02 Mayıs 2014

bartin.info

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
reklam kokan hareketler 7 yıl önce

sayın başkan neden basın yoluyla mektup yolluyor mehmet başkana,gitsin yanına çay kahve içsinler orda bütün önerilerini dileklerini söylesin mehmet başkana,böyle basından doğru mektup yollamalar biraz reklama giriyor...

Avatar
özer dayanıklı 7 yıl önce

sn. başkanın mektubu çok akıllıca, bence yeni yönetim bu mektuba tevazu göstermelidir. ancak d maddesinde yazdıkları bende soru işareti uyandırdı, zira direkt ferruh yüceli hedef alan bir subliminal mesaj var içinde. geçmişte aralarında bir şey geçmiş olabilir mi? zira bence başkan ile futbolcu arasında kimse olmamalı ama, futbolcu ile başkan arasında bir personel mutlaka bulunmalıdır. buradaki detayı lütfen değerlendirin.

Avatar
mektup akıllı olaibilir @özer dayanıklı 7 yıl önce

böyle basın yoluyla başkana ne iletiliyor,yanına gidilir sohbet şeklinde toplantı yapılır,böyle basından gerek yok böyle şeylere

Avatar
mehmet zamanli 7 yıl önce

Baskanin bartinspor a onemli hizmetleri olmustur.ama devir degisti.hemde cok.birkere ali turan dan bu takim ne gorduki hocayi o belirlesin.herkes kendi cikarinin pesinde.adliye takimini gecen sene burda seyrettik ve sonucu gorduk.adliyeyi burda 15 senelik hoca yenmedi

Avatar
huseyin 7 yıl önce

Baskan peki neden ferruh hakkinda beklentilerini ve olmasi gerekenleri soylemiyosun.teknik adam olmasini istrdigin kisiyi tanimaman da ayri..birde seni yonlendiren adam dikkatimi cekti baskanim.her sene bu Ali turan mi yonlendircek

Avatar
Erdoğan Yıldız 7 yıl önce

Sayın Faruk Narin Açık mektubunda diyorsun ki, dışarıdan transfer müdahalelerine sakın izin verme diyorsun ama Başkan Mehmet Somaklı abimize transfer tavsiyesinde bulunuyorsun. Sen niye müdahele ediyorsun onuda anlamış değilim. Bu kadar futbol geçmişi olan uzun yıllar Başkanlık yapmış birisi olarak daha dünkü çocuk olan Ali Turan vasıtası ile telefonda tanıştığınız Akhisar Belediye sporu amatörden alıp altı yılda süper lige taşıyan ve Bartına gelmeye ikna edilebilecek  hoca tavsiye ediyorsan, buna halk dilinde acınacak halimize gülüyoruz demek. Bununda mı menejeri Ali Turan mı yoksa. Bu arada senin istemediğin Ferruh YÜCEL senin döneminde gol kıralı olup BARTIN Sporu da ŞAMPİYON yaptı. Hani unuttuysanız diye hatırlatayım dedim Sayın Faruk Narin... Bu sizin yaptığınız Ferruh YÜCEL'e yapılan düpedüz nankörlüktür.

Birde Cüneyt hoca ile geçen sene santrafor olarak gelen ve nerdeyse 100 kg olan Eray'ıda bu takıma kim getirdi bunu açıklasın yönetim.

Avatar
sadi 7 yıl önce

bartın spor deniz yemeyen ..... ferruh u simdiden yıpratmazsınız basladınız. her yıl aynı senaryoları yapıyorsunuz siz anlamadım. ali turan kim senin elinde deniz kral var ferruh var kayhan var varda var. sen kendi evladına sahip cık önce...bu
yonetim fiyasko rekor kırıyor bartın spor. paralar uçuyor her yıl için bilmeyenler yuzunden

Avatar
fatih 7 yıl önce

bizkendi değerlerimize sahip çıkmadımız sürece bu bvöyle..bu sene kim yiyeycek paralareı merakediyorum..emre yıldız size ve sisteme en güzel cevaptır