16 Kursiyer Belgesini Aldı

Düzenlenen belge töreninde konuşma yapan Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, “Yaklaşık 435 tane bayan çiftçimizi eğitimden geçirdik ve bu çiftçilerimiz belgeli hale geldi. Kurslarımız çiftçilerimize hem iyi teknikleri onlara aktarmak hem de İş-Kur vasıtasıyla en azından aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla bu kurslar düzenlendi” dedi.

2010 YILINDA YAKLAŞIK 17 KURS AÇILDI

Kurslarla ilgili bilgiler veren Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, “2010 yılında yaklaşık 17 tane kurs açtık. Hayvancılık, seracılık gibi değişik konularda yaklaşık 17 tane kurs açtık. Bu kurslarda yaklaşık 435 tane bayan çiftçimizi eğitimden geçirdik ve bu çiftçilerimiz belgeli hale geldi. Kurslarımız çiftçilerimize hem iyi teknikleri onlara aktarmak hem de İş-Kur vasıtasıyla en azından aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla bu kurslar düzenlendi. Tarım İl Müdürlüğü olarak birinci hedefimiz yeni teknolojileri değerli çiftçilerimize aktarmak. Bu kurslar sayesinde de başarılı olduğumuza inanıyorum. Çiftçilerimizin eğitimi sadece bu kurslarla değil, köylerde planlanarak yaptığımız toplarla da eğitimler veriyoruz. Özellikle son yıllarda tarım ilaçlarının kullanılmasına yönelik yaptığımız kurslarda çiftçilerimize belgelerde verdik. Artık tarım yapan vatandaşlarımızın bilinçli hale gelmesi için gerek eğitim çalışmaları gerek kurslar gerekse de çiftçi gezileri ile gerekli bilgileri vermeye çalışıyoruz. Özellikle geçen sene Abdipaşa’da açtığımız kursa katılan bayan çiftçilerimizi fuarlara götürdük. 2011 yılında yapacağımız gezileri de özellikle bayan çiftçilerimizi tarım fuarlarına götürmeyi düşünüyoruz. Bu gezilerimize bayan çiftçilerimizin katılmasını önemsiyorum. Bu geziler günü birlik yapılacak. 2010 yılında çiftçilerimizin yapmış oldukları tarımsal çalışmalar karşılığında yaklaşık 7,5 milyon TL’lik desteklemeler başladı. Bugünlerde teşvikler de banka hesaplarına yatmaya başladı. Şubat ayında da çiftçilerimizin mazot ve gübre destekleri ayın 15’ine kadar yatmış olacak. Dolayısıyla çiftçinin elinde parasının olmadığı dönemlere Tarım Bakanlığımızın desteklemeleri yetişiyor. Özellikle fındık desteklemelerimiz Şubat ayı içerisinde ödenmiş olacak. Hayvancılık desteklemelerimiz de Cuma günü itibarıyla bitti. Diğer taraftan geriye dönüp baktığımızda 2002 ve 2010 yılları arasında yaklaşık 33.6 trilyon TL’lik tarımsal desteklemenin Bartın çiftçisine dağıtıldığını görüyoruz. Bu da azımsanacak bir rakam değil. Dolayısıyla toprağını işleyen çiftçilerimizin çok iyi desteklendiğinin bir vurgusu olarak görüyorum. Geriye dönüp baktığımızda çiftçilerimizle çok şey başardığımızı da görüyorum. Bin 600’lerde olan hayvan sayımızın bugün 15 binlere ulaşması, özellikle 75 bin olan hayvan varlığımızın 59 binlere kadar düşmesine rağmen süt üretiminde artış olması büyük bir başarı. Dolayısıyla az hayvana bakıyoruz ama yüksek kalitede verim elde ediyoruz. Bugün Bartın’a baktığımız zaman şu anda 400 başlık sağılı hayvanın olduğu çiftliğimiz var. Son günlerde Tarım Bakanlığı ile Ziraat Bankası’nın ortaklaşa yapmış olduğu sözleşme gereği sıfır faizli bir kredi uygulanıyor. Besi hayvancılığı yapanlara 2 yıl ödemesiz, 7 yılda geri ödemeli bir sistem. Mutlaka bu kredilerden yararlanmak lazım” ifadelerini kullandı.

 KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR PROGRAMI 11 MART’TA

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle Kadın Çiftçiler Yarışıyor programının 11 Mart Cuma gününe alındığını bildiren Tarım İl Müdürü Alagöz, “Dünya kadınlarının bir araya gelip örgütlendiği bir gün. Biz 8 Mart’ın Kadınlar Günü olması nedeniyle biz bu seneki Kadın Çiftçiler Yarışıyor programımızı 11 Mart’a kaydırdık. 11 Mart Cuma günü öğleden sonra Halk Eğitim salonunda inşallah çok güzel bir yarışma yapacağız. Kadın çiftçilerimizi en azından bir gün orada ağırlamak istiyoruz. Yarışmanın sonunda bölge finali, bölge finalinin ardından da Türkiye finali yapılacak. Türkiye finalinin sonucunda bir projeye dâhil edilecek ki, bu projede Tarım İl Müdürlüğü’nden arkadaşlarımız yardımcı olacaklar. Projenin yüzde 4’ü çiftçi katkısı geri kalan kısmı da hibe olacak. O yüzden çiftçilerimizin bu yarışmaya katılmasını tavsiye ediyoruz. Çiftçilerimiz 100 bin TL’lik bir proje sundularsa 10 bin TL’sini kendileri verecek, geri kalan kısmı ise hibe desteği olarak devlet karşılayacak. Ben Bartın’da çok güzel gelişmeler olduğunu tekrar tekrar söylemek istiyorum. Önceden Antalya’ya çiftçi gezileri yaptığımızda seralara yukarıdan bakıldığında deniz zannedenler olurdu. Şimdi Bartın’da Kocareis, Topluca ve Dallıca köylerine tepeden bakıldığı zaman acaba su mudur, değil midir diye tereddüde düşenler oluyor. Buna Akpınar köyü de dâhil. O yüzden bu kurslara katılıp medeni cesaret gösteren vatandaşlarımızı kutluyorum. Kursun açılmasında emeği geçen müdürlerimize teşekkür ediyorum. Kursun yapılmasını talep eden köy muhtarımızı tebrik ediyorum. Emeği geçen hocalarımızı ve kurumumuzda çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.