20 yıllık başkana rakip çıktı

RECEP REGAİP BAYRAKTAR ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞINA ADAY

Amasra Kurucaşile ilçe Ziraat Odası kurucu üyeliğinin yanı sıra aynı zamanda Ziraat Odaları Bartın İl Temsilciliği görevinde bulunan Recep Regaip Bayraktar, Ziraat Odası Başkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. 1979 Bartın doğumlu olan Bayraktar, 2003 yılında Tarım İl Müdürlüğü'nün hazırladığı meyve bahçesi projesinden faydalanarak Bartın'da Japon eriği başta olmak üzere çeşitli meyvelerin yer aldığı ilk örnek ziraat bahçesini oluşturdu. Amasra ve Kurucaşile Ziraat Odaları'nın kuruculuğunu yapan aynı zamanda 2003-2007 yılları arasında Bartın İl Temsilciliği görevinde bulunan Bayraktar, "162 delegesi bulunan Ziraat Odası, sivil toplum örgütleri içinde 2. büyük odadır. Fakat odamız şu anda çiftçilere hizmet veremeyen bir oda konumundadır. Amacımız, yüzde 70'i kırsal olan ve nüfusun büyük çoğunluğunun tarımla uğraştığı ilimizde odayı hak ettiği noktaya taşımaktır. Göreve geldiğimizde ilçelerimizi de içine alacak şekilde odamızı güçlü bir oda haline getirerek Bartın çiftçisinin yanında olacak bir yapıya kavuşturacağız. Ziraat odamızı büyüterek kendi binasına kavuşturmak ve bu binamız içerisinde konaklama, lokal ve en önemli olarak da genel merkez desteğini de alarak toprak ve su tahlil laboratuarını Bartınlı ve bölge çiftçimizin hizmetine sunmak en büyük hedeflerimiz arasındadır" sözlerine yer verdi.

ŞUBAT AYINDA SEÇİM VAR

Şubat ayında yapılması planlanan Ziraat Odası Başkanlığı seçimlerine kısa bir zaman kala yaklaşık 20 yıldır Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı'nı yürüten Rüştü Civak'a rakip çıktı. Amasra Kurucaşile ilçe Ziraat Odası kurucu üyeliğinin yanı sıra aynı zamanda Ziraat Odaları Bartın İl Temsilciliği görevinde bulunan Recep Regaip Bayraktar, Ziraat Odası Başkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıkladı. 1979 Bartın doğumlu olan Bayraktar, 2003 yılında Tarım İl Müdürlüğü'nün hazırladığı meyve bahçesi projesinden faydalanarak Bartın'da Japon eriği başta olmak üzere çeşitli meyvelerin yer aldığı ilk örnek ziraat bahçesini oluşturdu. Amasra ve Kurucaşile Ziraat Odaları'nın kuruculuğunu yapan aynı zamanda 2003-2007 yılları arasında Bartın İl Temsilciliği görevinde bulunan Bayraktar, Bartın'da ziraat ve ziraat odaları çalışmalarına yoğun ilgi gösterdi.

ODAYI HAK ETTİĞİ NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ

İlgi duyduğu ziraat faaliyetleri konusunda Bartın çiftçisine faydalı olabilmek ve çiftçinin kendi kurmuş olduğu odasının çiftçiye hizmet verebilmesi için Ziraat Odası Başkanlığı'na aday olduğunu kaydeden Bayraktar, "Ziraat ile ilgili faaliyetlerde çiftçimizi bilgilendirmek adına, devletin sağlamış olduğu destekler konusunda ve AB projelerinden çiftçiyi faydalandırmak adına aday oldum. Çiftçinin tarımsal faaliyetler konusunda hak ve hukukunu savunmak, özet olarak çiftçinin tek kuruluşu olan ziraat odasının çiftçiye hizmet verebilmesini istiyorum. Bunun içinde aday oldum. 26 Aralık'ta köy ve merkez mahalle delege seçimleri yapıldı. 162 delegesi bulunan Ziraat Odası, sivil toplum örgütleri içinde 2. büyük odadır. Fakat odamız şu anda çiftçilere hizmet veremeyen bir oda konumundadır. Bizler, odanın asıl faaliyet konuları içine girerek odanın ekonomik büyüklüğü doğrultusunda ufaktan büyüğe doğru yapılabilecek çalışmaları başlatacağız. Amacımız, yüzde 70'i kırsal olan ve nüfusun büyük çoğunluğunun tarımla uğraştığı ilimizde odayı hak ettiği noktaya taşımaktır.  Göreve geldiğimizde ilçelerimizi de içine alacak şekilde odamızı güçlü bir oda haline getirerek Bartın çiftçisinin yanında olacak bir yapıya kavuşturacağız" dedi.

ÜNİVERSİTEMİZ İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ

Göreve geldiklerinde yapmayı planladıkları faaliyetler hakkında da bilgi veren Bayraktar, "odamızın bünyesinde bulundurduğu sigortacılık faaliyetini geliştirerek tarım sigortasının yaygınlaşmasını sağlamayı, organik tarım projelerini yaygınlaştırmayı, bölgemizin parçalı küçük arazilerde tarım yapan dağlık bölgelerini organik tarım bölgesi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında iyi tarım uygulamalarını geliştirmeyi, bölgemiz çiftçisinin iyi tarım yapmasını sağlamayı. AB hibe programlarından gerek kurum olarak gerekse bölge çiftçilerinin en üst düzeyde yararlanmasını sağlamayı, üniversitemiz ile işbirliği içerisine girerek bölgemiz çiftçisine eğitim projeleri düzenlemeyi hedefliyoruz. Ziraat Odası Başkanlığı olarak tarım ve tarım sektörü ile ilgili sorun ve önerilerimizi her platformda dile getireceğiz" dedi.

ODAMIZI KENDİ BİNASINA KAVUŞTURACAĞIZ

Bayraktar, "Ziraat odalarının kamuoyu etkinliğini arttırmak. Ziraat Odamızın ekonomik gücü dahilinde çiftçimize tarımsal ilaçlar, ziraat mühendisliği veya teknikerlik, veterinerlik hizmetleri konusunda çalışmalar yaparak çiftçimizin tarımsal maliyetlerinin minimize edilmesini hedefliyoruz. Yine odamızın ekonomik gücü dahilinde tarımsal ekipmanlar konusunda çalışma yaparak çiftçimize hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bölgesel çalışma raporları hazırlayarak ihtiyaç doğrultusunda bölgelere ziraat odaları şubelerinin açılarak çiftçimize hizmet vermeyi planlamaktayız. Ziraat odamızı büyüterek kendi binasına kavuşturmak ve bu binamız içerisinde konaklama, lokal ve en önemli olarak da genel merkez desteğini de alarak toprak ve su tahlil laboratuarını Bartınlı ve bölge çiftçimizin hizmetine sunmak en büyük hedeflerimiz arasındadır" sözlerine yer verdi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersin CAN 8 yıl önce

evet akp nin el atmadığı bir tek orası kalmıştı. çok yazık.....