50 buzağıda Akabane hastalığı

Akabane Nedir?

Akabane hastalığı geviş getiren hayvanların, virüs etkenli bir hastalığı olup, yavrularda görülen anormalliklerle ortaya çıkar. Etken sokucu sineklerle bulaştırılır.

Akabane Japonca bir yer adıdır.  İlk kez hastalığın görüldüğü Japonya’dan kaynaklanan bir isimdir.  Akabane hastalığı 1940′lı ve 50′li yıllarda çok kayıplara sebep olmuş, virüs ise ilk kez yine Japonya’da 1961 yılında tanımlanmıştır.

Erginlerde belirti göstermeyen hastalık, yavrularda körlük, eklem bozuklukları, beynin su toplaması, beynin küçük olması, emme bozukluğu, yürüme bozukluğu gibi belirtilerle ortaya çıkar.  Yavru atma çoğunlukla söz konusu olmakla birlikte, canlı doğan yavrular doğumsal anormallikler gösterirler.  Anormal yavrular dolayısıyla güç doğumlar da söz konusu olabilir.

Akabane hastalığı  sığır, koyun ve keçilerde görülür.  Anneden yavruya, yavru zarları yoluyla bulaşır.  Hastalığa yakalanma oranı sığırlarda %5-%50, koyunlarda %15 – %80 dir. Ölü doğum ve yavru atmaların yanı sıra canlı doğanlar işe yaramayacak şekilde anormallikler gösterirler.

Akabane hastalığı  ülkemizde de zaman zaman görülmüştür.  Yakın coğrafyamızda İsrail’de görülen hastalık, daha çok Japonya, Kore, Avustralya gibi ülkelerin problemidir.  Bazı Afrika ülkelerinde de görüldüğü bildirilmektedir.  Hastalık taşıyıcısı sokucu sineklerin bulunduğu coğrafi bölgeler tehlike altındadır

Hastalık bazı  virüs etkenli hastalıklarla örneğin, BVD (Bovina Viral Daire – Sığırların Viral İshali) ve Mavi Dil hastalıklarıyla, belirtiler bakımından, benzerlik gösterebilir.  Diğer yandan belirtilere bakarak beslenmeyle ilgili veya genetik hastalıklarla karıştırılabilir.  Kesin teşhis laboratuar muayeneleriyle olur.  Virüsün izole edilmesi veya serum testleriyle kesin teşhis konulur.

Hastalık sokucu sineklerle bulaştığından mevsimsel yaygınlık gösterir.  Hastalıklı doğmuş veya atık yavruların imha edilmesi bulaşmayı önlemek açısından şarttır.

Akabane hastalığının tedavisi yoktur.  Korunmada sinek mücadelesi önemli rol oynar.  Hastalıklı olanların, yani serum testlerinde pozitif görülen annelerin sürüden ayrılması önerilir. Hastalıklı yavruların imha edilerek gömülmesi, sineklerin hastalığı yaymasını bir ölçüde azaltacaktır.  Ölü, atık buzağı, kuzu ve oğlakların etrafa atılması bulaşma ihtimalini arttırır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.