%50 Hibe Desteklemeli Makine ve Ekipman dağıtım töreni

Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü açıklaması:

Müdürlüğümüz bahçesinde yapılan dağıtım törenine, Bartın Valisi Bülent Savur, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Vali Yardımcısı Erdoğan Özdemir, Bartın İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Alaattin Karsavuran, Bartın Defterdarı Ali Sağlam, Bartın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, Bartın İl Müftüsü İsmail Bayrak, Bartın İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir, Bartın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, siyasi partilerimizin değerli temsilcileri ile çiftçilerimiz katıldılar.

Vali Savur : “ Bu Devirde Baba Oğula Vermez” dedi.

Bartın için tarımın önemli olduğunu vurgulayan Bartın Valisi Bülent Savur “Değerli Bartınlı hemşerilerim artık bir buçuk ayı doldurduğumuza göre geçtiğimize göre iki ayı yaklaştık. Bizi bu güzel günde muhabbet ve sevgiyle selamlıyorum. Sayın Vekilimle de sohbet ettik biraz evvel, arabadan inerken ben yanlış yere geldim. Biz tarımsal makineler fuarı mı var diye düşündüm içimden öyle geçti hakikaten fuar görüntüsü var buranın. Artık bu devirde baba oğla, oğul babaya yüzde elli vermiyor. Veren vardır tabi onlara da saygı duyuyoruz. Hakikatten çok güzel bir uygulama. Gıda,Tarım ve Hyavancılık Bakanlığımızın yürütmüş olduğu fevkalade güzel bir uygulama. Burada şunu tespit etmek lazım. Artık tarımsal ürünler stratejik ürünlerdir. Tarımla iştigal eden arkadaşlarımız hiç şüpheniz olmasın. İnsanlar sanayi gibi bir enerji sektörü gibi, aklıma gelen gelmeyen bir takım sektörlerde olduğu gibi stratejik üretim yapıyorsunuz. Dolayısıyla tarım bakanlığımızda bu tespitten hareketten çiftçimizi, pek çok sahada destekliyor. İşte o sahalardan bir tanesi de bu. O projelerden bir tanesi de bu. Kimler düşündüyse, kimler uyguladıysa, kimler hayata geçirdiyse hepsine buradan hürmetlerimizi, muhabbetlerimizi iletiyoruz. Değerli üreticilerimizde sağlıkla, sıhhatle, kolaylıkla kullanmalarını, bol bol verim almalarını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah sayısı çoğalır. İnşallah Bartınlımızın bu projeden daha fazla istifade eder ve müteşebbüs arkadaşlarımız çıkar bizde daha çok ekipman teslim edelim. Ondan sonrada her yıl daha çok sağlıklı, kaliteli ürün, hasat elde edelim. Bir daha hepinizi tebrik ediyorum, selamlıyorum” diye konuştu.

İl Müdürümüz Abdulsetter Bayram ise konuşmalarında şunları söyledi;“Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı, kırsal alanda belirlenen bazı tarımsal makine ve ekipman alımlarına yönelik yapılacak harcamalarının belirli oranlarda hibe olarak finansmanı yoluyla, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu tarım alet ve makine altyapısı yönünden güçlendirilmesi gelir ve sosyal standartların geliştirilmesi, ayrıca, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretip yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmektir.

Sayın Valim, Sayın Milletvekilim,Değerli Konuklar, kooperatif, birlik, oda ve sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, değerli üreticilerimiz, değerli makina-ekipman bayilerimiz ve değerli basın mensupları kurumum ve şahsım adına sizleri selamlıyor, %50 hibe desteklemeli makina-ekipman dağıtım törenimize hoş geldiniz diyorum. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca "Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı" kapsamında, 2007 yılından beri uygulanmakta olan %50 hibe desteklemeli makine-ekipman dağıtımına erişmenin sevincini/mutluluğunu yaşamaktayız. Bu sevinci bizlerle paylaşmanızdan ve törenimize teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, tarım sektörüne yakın alakaları, destekleri ve programlarımıza katılarak yaydıkları sinerjiden dolayı Sayın Valimize, bu tür projeleri üreterek ülke tarımına katkı sağlayan Bakanlığımız yetkililerine ve çalışanlarına, makine-ekipman destekleme uygulamalarının ilk çiftçi müracaatlarından bugünkü törene kadar geçen süreçte emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma ve makine-ekipmanları temin eden bayilerimize teşekkür ediyorum. Sayın Valim, değerli katılımcılar, Bakanlığımızca, üç ana konu olan "Makine-Ekipman, Tarıma Dayalı Ekonomik yatırımlar ve Basınçlı Sulama Sistemleri" projelerine %50 hibe desteklemeleri uygulanmaktadır. %50 hibe desteklemeli makine-ekipman uygulamalarında; Tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu tarım alet ve makine alt yapısı yönünden güçlendirilmesi, gelir ve sosyal standartların geliştirilmesi, Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasının sağlanması, Zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerinin kolaylaştırılması ve Üretim maliyetlerini düşürerek uluslar arası düzeyde rekabet edebilir düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır. Değerli katılımcılar; bu yıl hak kazanan 165 üreticimize makine-ekipman dağıtımı yapılacak ve bu amaçla 353.752 TL hibe ödenecektir. 27 türde uygulanan %50 hibe desteklemeli makine-ekipman projelerinde 2007 yılından günümüze kadar 1.556 makine-ekipman dağıtımı yapılmış ve bunun için 2.922.141 TL hibe olarak ödenmiştir. Yine benzer uygulama olan "tarıma dayalı ekonomik yatırımlarında da" 12 proje uygulanmış ve bunun için de 1.742.785 TL hibe ödemesi yapılmıştır. Her iki yatırım projelerine ödenen hibe miktarı toplamı 4.664.926 TL'dir.

İl Müdürü Bayram : “Bakanlığımız ve Taşra Birimleri Olarak Sermayeye Ortak, Kara Ortak Olmayan Felsefi Bir Yaklaşım İçerisindeyiz”dedi.

Sayın Valim, değerli katılımcılar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca değerli çiftçi ve yatırımcı kardeşlerimize sağlanan %50 Hibe Desteklemeli Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Hibe Programı Projeleri kardeşin kardeşe dahi verirken düşüneceği destekleme modelidir. Yatırımın sermayesine ortak olan, kârâ ortak olmayan felsefi bir yaklaşım modelidir. Üreticilerimize bu uygulamalarımızla "%50'si bizden, %50'si sizden; hepsi sizin" diyoruz. Çünkü, kırsal kalkınmanın başlangıç noktası ekonomik ve toplumsal rolü ve ülkemiz genelinde gelişime ve dönüşüme açık olan potansiyeliyle tarım ve tarıma dayalı sektörlerdir. Çiftçi ve yatırımcılarımıza düşen görev sermayeye verilen %50'lik katkıdan güç alarak daha çok proje üretme mecburiyedir.

İki günü bir olan ziyandadır" sözünde saklı olan zamanın ruhunu iyi algılayarak çiftçi ve yatırımcılarımızla birlikte ilimizin tarım ve kırsal kalkınma alanında yeniliklere, değişim ve gelişimine yönelik ortak bir çabanın içerisinde olmalıyız. Tüm faydalı hizmetlere, danışarak, müzakere ederek -ortak akılla- erişileceğine inanıyoruz. Bu maksatla bir dizi etkinliğin içerisinde olacağımızı buradan müjdelemek isterim. Zira çok güçlü yanlarımız var. En büyük gücümüz üretim kültürüne sahip %66,5'lik kırsal beşeri sermayemiz, sanayicilerimiz ve Bartın içindeki ve gurbetteki yatırımcılarımızdır. Zamanın ruhunu yakalayarak yatırımlara verilen teşvik ve destekleri ıskalamazsak hepimizin ortak paydası "ilimizin" kırsal kalkınmasını sağlayacağımıza yürekten inanıyorum. Çünkü Bartın'da -hem insan, hem de tarımsal açıdan- bir potansiyel mevcut. Bu potansiyeli harekete geçirmek hepimizin görevi. Bartın'da sadece tarımı değil her hizmeti ileriye götürmek, insani boyutlara taşımak, kaliteli hale getirmek ve üretimi artırmak bizlere bağlı. Bunun için elimizden gelen gayreti, çabayı fazlasıyla göstermemiz gerekiyor, diye düşünüyorum Sayın Valim; birazdan teslimatlarını yapacağımız makine-ekipmanlar ile ilimiz çiftçilerini yeni teknolojilerle buluşturmayı, rekabet güçlerini artırmayı ve üretimdeki maliyetlerini düşürmeyi ve bedenen çalışan çiftçilerimizin işlerini kolaylaştırmayı hedeflemekteyiz. Uygulanan makine-ekipman desteklemelerinin en önemli çıktılarından biriside ilimiz özelinde servis alt yapısıyla gelişen bayii düzeyindeki tarım alet ve makine sektörü olmuştur. Ben, dağıtımını yapacağımız bu makine ve ekipmanların bol ve bereketli ürünlere vesile olmalarını temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.