Ceviz Yetiştiriciliği Konferansına Yoğun İlgi

​Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce ilimizde ceviz yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması maksadıyla gerçekleştirilen Ceviz Yetiştiriciliği Konferansı yoğun ilgi gördü. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça tarafından verilen konferansa kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Bartın Üniversitesi bilim adamları yanında Bartınlı çiftçilerle değişik illerden yatırımcı çiftçiler de katıldı.

Konferansa ilişkin ​Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü açıklaması:

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Abdulsetter Bayram konuşmalarında "Bugünkü konferansımıza Tokat'tan zahmet buyurup ilimize gelerek bizlere aktaracakları bilgileriyle katkılar sunacak olan ceviz adam lakaplı tarım gönüllüsü Prof Dr. Yaşar Akça Hocamıza şimdiden teşekkür ederiz. Hocamıza geleneksel Galla Pazarımızı gezdirdik. Kendileri kadın çiftçilerimizin güler yüzlü ve misafirperverlikleri karşısında hayran kaldılar. Bu pazarın mutluluğunun, güler yüzlülüğünün sosyolojik yönden irdelenmesi gerekliliğini belirterek kadın çiftçilerimizi tebrik ettiler.

Tarım Yokluğunda Değeri Anlaşılan Sektör…

2015 Tarım yılını çiftçi ve yatırımcılarımıza yönelik olarak düzenlediğimiz eğitim toplantıları, kurs ve konferanslarla geçiriyor olmamız ve siz değerli katılımcıların gösterdiği yakın ilgi ve alaka bizleri son derece memnun ediyor. Tarım sektörü yokluğunda değeri anlaşılan ve hissedilen sektör konumundadır. Var olduğu sürece insanımızın aslında çok da önemsemediği, yani hayatında ne kadar anlamlı, ne kadar değerli olduğunu çokta gündelik hayatımızda hissetmediğimiz bir sektör. Ama Allah göstermesin, yokluğuyla imtihan etmesin yokluğunu da çok büyük acılarla, travmalarla hissettiğimiz bir sektör.

Atıl Arazilerimiz Ekonomiye Kazandıralım…

2.220.000 dekar yüzölçümüne sahip ilimizde yaklaşık 704 dekar tarım arazisi mevcuttur. Arazilerimizin 1/3 'üne tekabül eden 250.000 dekarında tarımsal üretim yapılmamaktadır. Büyük çoğunluğu çayır otlak alan olarak kullanılsa da bu durum bizleri son derece üzmektedir. Boş arazilerimizin üretime kazandırılmasına yönelik olarak bir gayret içerisindeyiz. Neden bu alanlarda uygun bulunacak yerlerde ceviz bahçeleri kurmayalım. Bizler sizlerin ihtiyacı olan her türlü teknik desteği vermeye hazırız. Bartın'da 4.700 dekar alanda yaklaşık 1.800 ton olarak gerçekleşen ceviz üretimi son yıllarda çiftçi ve yatırımcılarımız tarafından cazibe bir tarımsal yatırım alanı olarak görülmeye başlandı. Bartın'da çiftçi ve yatırımcılarımız yüzlerini tarıma dönmüşlerdir. Kadim tarımsal üretim kültürü içerinde sebze ve meyvecilik üretimi gelenekçi yapısından sıyrılarak son yıllarda kuruluşları gerçekleştirilen ticari tarım işletmeleriyle, Bakanlığımızın sağladığı teşvik/desteklemeler ve Kırsal Kalkınma alanında hayata geçirdiğimiz proje uygulamalarımızla pazara dönük ticari bir yapıya kavuşturulmuştur. Meyvecilikte sınıra dikim alışkanlıkları terk edilerek kapama meyve bahçelerine, hayvancılıkta ev altı ahırlar terk edilerek modern işletmelere geçiş sağlanmış yem bitkileri tarımı, arıcılık, seracılık, iyi tarım uygulamaları ve organik tarım alanında mühim sayılabilecek gelişmeler kaydedilmiştir.

Bartın Çiftçisine 15 Milyon TL Destek Vereceğiz…

Tüm bu gelişmeler Bartın Tarımı için sevindirici bir durumdur. 2015 yılı içerisinde çiftçilerimize 15 Milyon TL civarında tarımsal destekleme ödemesi yapacağız. Ceviz dahil ilimizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan tarımsal ürünlerin üreticiliğine/yetiştiriciliğine destek veriyoruz. Cevizde 2014 yılında standart çeşitlerde dekara 100 TL, Sertifikalı çeşitlerde 230 TL destekleme ödemeleri yapılmıştır.

Tarımda Verimliliği, Üretkenliği ve İstihdamı Artıracağız…

Gıda tarım ve hayvancılık sektörümüzün hızla gelişerek ilimizin kırsal kalkınmasında etkisi her geçen gün artarak hissedilen bir sektör haline gelmesine yönelik olarak bakanlığımız başta olmak üzere, valiliğimiz, tüm paydaş kuruluşlarımız ve üniversitemizle planlı bir çalışma dönemini başlatmış olduğumuzu da siz değerli katılımcılarımızla paylaşmak isterim. 5 yıllık Bartın tarım strateji belgemiz Bartın 2023 İl Gelişim Planımızla eşgüdüm içerinde hedef ve önceliklerimizi, kısa, orta ve uzun vadeli amaçlarımızı, performans ölçütlerimizi ve bunlara ulaşmak için belirlediğimiz yöntemleri hedefe yönelik ortak çalışma kültürü içerisinde hayata geçirerek Bartın'da tarımsal üretim alanında verimliği, üretkenliği ve istihdamı artıracağız.

Belirlediğimiz tüm hedeflerimizi paydaş kuruluşlarımız, çiftçi ve tarımsal yatırımcılarımızla el ele vererek bugün ve geleceğe dönük bir başarma mecburiyeti gördüğümüzü özellikle ifade ederken; çalışmalarımızın takip, destek ve denetimi saygıdeğer Bartın Halkının üzerine emanet görev olduğunu da buradan vurgulamak isterim.

Değerli konuklarımız "Ceviz Yetiştiriciliği Konferansımıza" katılarak verdikleri desteklerden dolayı Prof Dr. Yaşar Akça Hocamıza Bartınlı çiftçi ve yatırımcılarımız, şahsım ve kurumum adına teşekkür ederken, tüm katılımcılarımıza saygılarımı sunar, konferansın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutlarım." diyerek konuşmalarını tamamladılar.

Konferansımızın teknik sunum bölümüne geçilerek çiftçi ve yatırımcılarımızı bilgilendirmek üzere söz alan Yaşar Akça Hocamız yaptığı sunumda "Zonguldak'tan, İstanbul'dan Ankara'dan, Çanakkale'den, Sinop'tan gelen çiftçilerimiz Bartın'dalar. Değerli Konuklar böylesine yoğun ilginin olduğu konferans sayısı az. Gerçekten yoğun bir ilgi var. Siz değerli katılımcıları ve İl Müdürlüğünü kutlarım. Bugünkü konferansımızı takip eden Çiftçi TV'ye ve izleyicilerine selamlarımı yolluyorum.

Türkiye'nin güçlü ceviz potansiyeline sahip bir ülke söyleminin ne kadar doğru olduğuna cevap arayacağız…

Değerli çiftçiler bende sizler gibi ÇKS' ye kayıtlı ceviz bahçesi olan çiftçiyim. Sizlerden farkım sadece cevizi bildiğimi de iddia etmiyorum, öğrenmenin gayreti içerisindeyim. Yurt dışına gidiyoruz, her gün 10-15 makale okuyoruz. Bahçeler kuruyoruz, takiplerini yapıyoruz. Tüm Türkiye'yi dolaşarak ceviz ağaçlarını bil fiil gezen birisiyim. Parçalanmış arazi yapısı, erken yapraklanan ve uç dallarda meyve veren ceviz çeşitleriyle yetiştiricilikte ısrar eden, hemen her 3-4 yılda bir don zararı nedeniyle verim alınamayan ceviz tarımıyla rekabetçi bir yapı tesisi edemeyeceğimiz gün gibi ortada. En önemli potansiyelimiz bir araya gelerek ortak irade yaratmaktır. En büyük afyonumuz alışkanlıklarımızdır.

Özelikle enerji ve tarım sektörleri yeniliğe ve değişime en açık sektörlerdir. Güçlüyüz çünkü: güneş/topak/insan gücü ve coğrafyamız ile meyve ve sebze üretiminde öz sahibi olabiliriz. Türkiye güçlü bir ülkedir. Bu imaja yakışır vaziyette dünya ülkeleriyle yarışır hale geldik. Bu gün sizinle ABD - Californiya, Fransa, Şili örneklerini ve ülkemizde gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmaları mukayese edeceğiz. Yeni çeşitlerle son yıllarda bahçeler kuruldu. 750.000 ADET Chandler, 150.000 adet Fernor fidanı dikildi. Ama hala verimlilikte uzağız." Diyerek sunumunun teknik bölümüne geçtiler.

Bu bölümde sahanın ceviz yetiştiriciliği yönünden irdelenmesi, iklim koşulları, toprak ve su kaynakları, toprak profili, tekstür, pH, kireç, tuzluluk, tozlaşma biyolojisi, sulama suyu kalitesi, Bor, ismine doğru kaliteli bir ceviz fidanında istenilen kök/gövde oranı, yeni ceviz çeşitleri, toprak analizi değerlendirmeleri, sulama, gübreleme, hasat zamanı ve hasat ve ayıklama makineleri üzerindegeniş bir anlatımda bulundular.

Konferansımıza yoğun iş programlarına rağmen zahmet buyurup gelen Bartınlı çiftçilerimizle 3 günüdür hem hal olan Sayın Hocamıza, yoğun bir ilgi gösteren ilimiz çiftçi ve yatırımcılarına, diğer illerden gelen çiftçilere ayrı ayrı teşekkür eder, derin saygılarımızı sunarız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Ceviz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Apelasyon 5 yıl önce

yunan ve roma mitolojisinde tanrıların yiyeceği olarak bilinen cevizin tarihi milattan önce 7000'lere dayanan, bilinen ilk ağaç olma özelliğine sahip değerli bir meyve. ağacından meyvesine, yaprağına, kabuğuna her şeyinden farklı bir alanda yarar sağlanıyor. meyve kültürü oldukça eskilere dayanan cevizin anayurt bölgelerinden biri olan türkiye, ceviz üretiminde ve bir o kadar da tüketiminde önde gelen ülkelerden. bu yüzdendir ki ceviz üretiminde artışa karşın var olan talebin karşılanamadığı için ithalat gereksinimi de doğmaktadır.