Dünya Süt Günü Kutlandı

21 Mayıs Dünya Süt Günü Etkinlikleri kapsamında Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, İl Milli Eğitim Müdürü İsa Şeker, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet Demir’in katılımlarıyla Bartın İMKB Orta Okulu ve Bartın Umut İlköğretim Okulu ve İş Okulunda öğrencilere uht süt ile kek dağıttı.

Daha sonra Bartın Valiliği ziyaret edilerek tüm personeli ve ziyaretçilerine süt ikramında bulunularak etkinlik sona buldu.

Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram'ın Dünya Süt Günü Mesajı:

Uluslararası Sütçülük Federasyonunun 1956 yılında aldığı bir kararla 21 Mayıs günü bütün üye ülkelerde DÜNYA SÜT GÜNÜ olarak kutlanır. Ülkemizde de 1991 yılında beri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 21 Mayısın içinde bulunduğu bu haftayı "SÜT HAFTASI" olarak kutlamaktadır.

Kutlamaların amacı; sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için süt üretim ve tüketimini arttırmak her yaş grubundaki bireylere süt içme alışkanlığı kazandırmak, süt ve süt ürünlerinin besin değeri konusunda kamuoyunu aydınlatarak süt tüketimini artırmaktır. Kampanyanın hedef gruplarını çocuklar, gençler ve orta yaşlılar ile bu grupların davranışlarını yönlendiren öğretmenler ile anne ve babalar oluşturmaktadır.

Uluslar arası Sütçülük Federasyonu 58 üye ülke ile Dünya süt üretiminin %86’sını temsil etmektedir. Türkiye yıllık 12.5 milyon ton süt üretimi ile dünyanın en büyük 16., üye ülkeler arasında ise 10. sırasında yer almaktadır.

Avrupa ülkelerinde günlük alınan enerjinin %10’u süt ve süt ürünlerinden karşılanmakta iken bizde bu oran yalnızca %3,9’ dur. Ülkemizde sütün sağlımız açısından son derece önemli olduğunun ve besleyici değerinin tam olarak bilinmesine karşılık değişik nedenlerle süt içme alışkanlığının kazanılmamış olması süt tüketimini yetersiz kılmıştır. Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen yıllık içme sütü tüketimi 89 kg, Avustralya'da 107 kg, ABD'de 83 kg düzeyinde. Bu rakam Türkiye'de ise 26 kg civarında seyrediyor

Yapılan bir tüketici araştırmasına göre Uzun ömürlü süt (UHT) kullanıcılarının %64’ünün uzun ömürlü sütün katkı maddesi içerdiğine inandığını bu rakamın sokak sütü kullanıcılarında %78’e çıktığı saptanmıştır. Oysa uzun ömürlü sütte katkı maddesi bulunduğu inancı doğru değildir. Süt; hayvancılık faaliyetlerinin en önemli ürünü olup; sadece üreticinin değil tüm insanların yaşamının temel taşıdır. Ülkemizde var olan yetersiz ve dengesiz beslenme şekli süt ve süt ürünlerinin daha çok tüketilmesi ile değişecektir.

Yapılan araştırmalar, vücudun yapı taşı olarak kabul edilen proteinlerin beslenmede önemli bir yeri bulunduğunu göstermektedir. Süt proteininin biyolojik değeri, bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan diğer proteinlere göre, vücut, süt proteininden daha iyi yararlanmaktadır. Bu yüzden süt, “TAM GIDA” olarak anılmaktadır. Yapısındaki kalsiyum ve fosfor ile kemiklerin ve dişlerin gelişimini sağlarken bünyesindeki şeker ise beyin ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Hayvansal protein tüketiminin artmasıyla daha sağlıklı ve başarılı nesiller yetişecektir. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza süt içme ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak onlara sütün yararlarını anlatmak ve onları yönlendirmekle mümkün olacaktır. Bu amaçla Bakanlığımız Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı organizasyonuyla iki yıldan beri OKUL SÜTÜ projesi uygulamaktadır.

Kurumumuz adına Dünya Süt günü kutlamasına katkıda bulunan tüm firmalara teşekkür eder ve “Süt için, süt içirin! Sağlıklı olun, sağlıkla kalın” dileklerimizi sunuyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Dünya Süt Günü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şimdi efenim 6 yıl önce

bu süt kampanyası başladığı sıralarda, denizli tarım il müdürlüğü laboratuarı denizlide üretim yapan ve ihale ile okulara süt dağıtan şirketin sütlerini incelediğinde (ki bu şirket aynes) sütlerin bozuk olduğu tespit edildi. daha sonra ne hikmetse laboratuar bakanlık tarafından kapatıldı. ve denizlinin lab. ihityaçları izmirde görülmeye başlandı. sonradan ortaya çıktı ki bu firmanın sahibi dindar ve dürüst tarım bakanımızın akrabası. firma kurulduktan 3 yıl içinde onlarca kalite ödülü ve ihale aldığı ortaya çıktı. sonrasında da lab. kapatma işlemini gerçekleştiren tarım il müdürünün de tarım reformu genel md. yardımcılığına terfi ettiği ortaya çıktı... dünya süt gününde gdo lu tohumların ve gıdaların geçişine izin veren bakanlık, tohumda dışa bağımlı olan devlet ve usülsüz ihaleler usülsüz lab. tetkikleri vb yollarla rant sağlayan ve sağlatanar bana dindarlıktan imandan temizlikten kul hakkından allah korkusundan bahsetmesinler... kazandıkları paralar haram zıkkım olsun...

Avatar
hangi süt 6 yıl önce

bizim olmayan ithal ineklerin ithal saman yiyerek, ithal gübre ve ithal tohumla büyüyen gdo lu mısır ve buğday yemlerini yiyerek bizim sütümüzü üreten tarım politikalarının dünya süt gününü kutlaması... haklılar tabi türkiyenin değil ki hiçbirşey... inekler macaristan, avustralya ve abd den, saman bulgaristan ve macaristandan, gübre azerbaycan iran, tohum israil, abd... yerli malını çikita muzdan ibrete sananların dünya süt gününü gururla kutlaması normaldir... samanı bile ithal ediyoruz bunuda başarı diye yutturuyorlar ve sonra insan içine çıkıyorlar yaaa... daha da bişey demiyorum... 2. dünya savaşı yıllarında ekmeği bile karne ile alıyordum diye o dönemla kendilerini kıyaslayanlar ve bugün bütün devlet fabrikalarını kapatıp saman ithal etmeyi başarı olarak gösteriyorlar... afferim size... ülkesini savaşa sokmamak başarıdır kıt kanaat geçinilmiştir... acından da kimse ölmemiştir... lakin sizin bolluk bereket getirdiğiniz milenyumda urfada 2 çocuk açlıktan ölmüştür... bu dur gelişme..