İtalyan heyeti Tarım Müdürlüğü'nde

Kurum personelinin de hazır bulunduğu karşılamada Bartın Tarım İl Müdürlüğü olarak yürütmekte olduğu hizmetlerin tanıtımını içeren özet sunum ile İnsan ve Tarım konulu Fotoğraf slayt sunumu gerçekleştirildikten sonra misafirlere hitaben İl Müdürü Yusuf ALAGÖZ konuşmada; 
“İlimize gelen Sayın Belediye Başkanımıza ve  konuklara hoş geldiniz diyorum. Sizleri personelimle birlikte Bartın’da ağırlamaktan, misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Avrupa Birliğine girme sürecinde olan  ülkemiz çıkardığı yasalar ve uygulamalarıyla Avrupa ile ilişkilerini her yönde geliştirmek,  eğitim , tarım , sağlık vb. bir çok temel sektörde  tecrübeleri karşılıklı olarak sizlerle ve sizlerin ülkesindeki vatandaşlarınızla paylaşma gayreti içerisindedir.  İlimiz için istihdam ve ekonomiye olan katkılarıyla öncelikli sektör olan tarım sektörünü geliştirmeye dönük olarak bir takım hizmetler yürütmekteyiz.Birazdan teknik arkadaşlarımız sizlere çalışmalarımızı içeren özet bir sunum yapacaklar.  Yürütmekte olduğumuz çalışmaların temelini çiftçilerimizin ve tüketicilerimizin eğitimleri oluşturmaktadır. Teşkilat olarak tarım sektörünün rekabetçi bir yapıya kavuşturulmasında çiftçilerimize sağlanan finansal destekler kadar eğitim ve yayım hizmetlerinin de büyük önem arz ettiğine inanıyoruz.Tarımda çok yakın bir döneme kadar birim alandan en fazla verim alınması esası öğretilirken bugün insan ve çevre sağlığının korunduğu Organik Tarım,İyi Tarım uygulamalarını  yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.İlimizde Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları konularında Ülkemize örnek tesislerimizi kurulmasını sağladık.Bartın Tarım İl Müdürlüğü olarak temel gayemiz ”Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği ile Gıda Güvencesinin sürekli olarak sağlanmasıdır.   Tarım İl Müdürlüğü olarak hizmetlerimizin sunumundaki temel prensip tarım sektöründeki  Ulusal ve Uluslar arası gelişmeleri yakından takip ederek uygulamaya koymaktır.  Tam bu noktada ülkeler arasında gerçekleştirilen karşılıklı ziyaret proğramları kamu yönetimindeki sektörler bazındaki uygulamaların ve tecrübelerin paylaşılmasına olanak sağlamaktadır.  Konuklarımıza tekrar hoş geldiniz diyor; ziyaret proğramının şimdiden başarılı ve keyifli geçmesini diliyorum.” dedi.

Daha sonra kurumun tanıtımını ve çalışmalarını içeren sunum Ziraat Teknisyeni Hakan ÇINAR tarafından yapıldı.

Misafirler adına kürsiye gelen Castelnuova Bormida Belediye Başkanı Mauro Cunietti konuşmasında ziyaret proğramının gerçekleşmesinde emeği geçen AB yetkilileriyle İtalyan makamlarına ayrı ayrı teşekkür ederek , yapılan sunumda yürütülen çalışmaları özellikle de yöresel kültürün,folklorün , imecenin yaşatılmasında gerçekleştirilen çalışmaları çok beğendiklerini ifade ettiler.Kültürlerin yaşadığı ve yaşatıldığı sürece anlamı olduğunu aksi takdirde yok olmaya mahkum olacağının altını çizerek ülkelerinde tarımsal üretimde alternatif enerji kullanımın giderek yaygın hale getirilmeye çalışıldığını , tarımsal üretimi enerji boyutla birlikte eşgüdüm içerisinde ele alındığını bu doğrultuda bilimsel çalışmaların beyin takımlarıyla yürütüldüğünü, yine tarıma yönelik makine ve ekipman alımları konusunda Türkiyede verilen desteklerin İtalyada 1960-1970 ‘li yıllarda verilerek kırsal alanda büyük bir tarımsal sanayi hamlesinin gerçekleştirildiğinin altını çizerek tüm bunların II. Dünya savaşından çıkan İtalyanın kısa süre   içerisinde Avrupanın 5.büyük  ekonomisi haline gelmesindeki en büyük faktör olduğunu ifade ettiler.Küreselleşme sürecinde yöresel gıdaların ve ürünlerin tüm dünyada kalitelerinin standarda uygun olduğu takdirde Pazar sorunu yaşamadığını,tarımsal ürünlerde ve gıdalarda kalitenin aranan en büyük unsur haline geldiğini belirttiler. Bartın Tarım İl Müdürlüğün özellikle Organik Tarım ve İyi Tarım konularında gerçekleştirdiği çalışmalardan çok etkilendiklerini belirterek ev sahipliğinden dolayı kurum yetkilisi Sayın Yusuf ALAGÖZ olmak üzere tüm personelle tanışmaktan çok memnun olduklarını ifade ederek çalışmalarınızda arkadaşlarım ve ben başarılar dilerim.”dedi.

Tanışma proğramının ardından  Geleneksel "Düğün Çorba, Döner,Pilav ,Baklava ,Çöven Ekmeği ve Ayrandan oluşan öğle yemeği yenildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.