Kadın çiftçiler yarıştı

Tarım İl Müdürlüğü  8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadın  Çiftçiler Yarışıyor” programı düzenledi. Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe Vali Yardımcısı Türker Öksüz ve protokol üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Tarım ve İnsan” konulu slyat sunumu gösterildi. Yarışmaya Amasra ilçesi Yahyayazıcılar Köyünden Emine Özçelik, Kurucaşile İlçesi Paşalılar Köyünden Dilber Akyel, Ulus İlçesi Sarnıç Köyünden Perihan Aldaç ve Bartın merkez Sipahiler Köyünden Nezaket Karaman katıldı. 15 sorunun tamamına doğru yanıt veren Emine Özçelik birinci, Nezaket Karaman ikinci, Perihan Aldaç üçüncü ve Dilber Akyel dördüncü oldu. Vali Yardımcısı Türker Öksüz yaptığı konuşmasında, “Yarışmacılarımızın hepsini kutluyorum güzel yarıştılar. Amasra ilçesi Yahyayazıcılar Köyünden yarışmaya katılan katılımcımız çok güzel yarışma ortaya çıkardı. Burada çiftçilerimizin başarısını görmekten duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Hem ülkemizin hem de ilimizin ekonomisine katkı veren ülkemizin temel taşı üretimin gücü, üretimi sağlayan en önemli gücümüz. Onlara çok şey borçluyuz. Onlar güçlü oldukça ürettikçe ülke olarak bizler de daha güçlü olacağız. Ve daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağız. Tekrar tüm yarışmacılarımız kutluyorum, bölge finaline gidecek olan arkadaşımıza da başarılar diliyorum” dedi.

BAŞARILAR DİLEDİ

Tarım İl Müdürü  Yusuf Alagöz ise törende yaptığı konuşmasında, Bu yıl 8’ incisini düzenlediğimiz ‘Kadın Çiftçiler Bilgi ve Proje Yarışmasına’ hoş geldiniz.8 Mart tarihinin dünya kadınları arasında bir dayanışma ve birlikte mücadele etmenin anlamını ifade ettiğini belirterek, sözlerime başlamak istiyorum. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak ‘2004 yılından itibaren her yıl kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım çalışmalarımızın sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, kadın çiftçilerimize girişimcilik ruhunu aşılamak ve en önemlisi de birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amacıyla Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması düzenlemekteyiz. Yarışmamızın bu yıl formatında değişikliğe gidilerek ‘Kadın Çiftçiler Bilgi ve Proje Yarışması olarak değiştirilmiş olup, Türkiye Finaline katılmaya hak kazanan yarışmacılar projelerini sunarak 1 nci olmaları durumunda 40.000 TL’ lik Proje ödülünün de sahibi olacaklardır” dedi.

EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYORLAR

Tarım İl Müdürü  Alagöz törende yaptığı konuşmasına şu şekilde devam etti:  ‘Öncelikle belirtmek isterim ki 8 Mart Dünya kadınlar günü Nene Hatun’un nasırlı ellerinden, Kara Fatma’nın asi bakışlarına uzanan coğrafyada asil Türk kadının çilekeş ve vefakâr hayatı göz önünde bulundurularak kutlanmalıdır. Geçmişten günümüze savaşta, barışta, varlıkta, yoklukta rüzgar ne yönden eserse essin vakur tavrından ödün vermemiş, dünyaya erkeğin gözü ile de bakabilen Türk kadının bu özel günü kutlu olsun. Bugün sosyolojik ve siyasal değişimlerin etkisiyle kadınlarımız siyasal yaşamın birçok alanında yasal düzenlemelere rağmen çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Kadınların emeğinin karşılığını tam olarak aldıklarını söylemek son derece güçtür. Kadınların dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yüksek oranda fiziksel şiddete maruz kalması, Töre ve namus cinayetlerinin devam ediyor olması çok acı bir gerçektir. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlatlar yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak, pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır.Onun için kadınlarımız erkeklerimizden çok daha aydın,çok daha feyizli,çok daha bilgili olmaya mecburdurlar.Çünkü kadınlar toplumun aynasıdır.

ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ

Gelecekte ümidimiz, Türkiye Cumhuriyetinde ve nazlı Anadolu topraklarında eğitimli, kültürlü, saygı gören başarılı kadınlarımızın çoğalmasını,8 Mart kadınlar gününü sorunlarımızı tartışarak değil, hakikaten kutlama yaparak geçirmeyi diliyorum. Kırsalımızın kadınları günlük ev işlerinin yanında tarlada, bahçede, hayvan bakım ve besleme işlerinde, kısacası; tarımsal üretimin her alanında canla başla çalışmaktadırlar. Kadının her alanda gelişiminin sağlanması, daha etkili ve fonksiyonel bir yapıya kavuşması böylelikle de hayat standartlarımızın güçlendirilmesi amacıyla, Bartın Tarım İl Müdürlüğü olarak yeni teknoloji ve bilgilerin kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerimize zamanında ulaştırılmasının en öncelikli görevimiz olduğunun bilinciyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu maksatla 2010 yılı içerisinde Bartın Tarım İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İş Kur Müdürlüğümüzle ortak protokol çerçevesinde 18 adet kurs açarak 460 Kadın Çiftçimizi eğitim vererek ayrıca aile bütçelerine katkı sağlanmıştır. Bu vesileyle çalışmalarımıza katkı veren Kurumlarımızın yönetici ve personellerine de huzurlarınızda teşekkür ederim.

ALAGÖZ DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Bütün çalışmalarımızda temel hedef, kadının daha üretken olması ve emeğini daha etkin kullanması değil; kadının güçlenmesi, üretim sürecindeki rolü ve iş gücüne katılımı,modern kurumlara ve kamu otoritelerine  ulaşabilme yollarını öğrenmesidir. Bunun yanında kendi emeği ve gündelik yaşam üzerindeki denetim gücünü arttırabilmesi, erkeklerle eşit bir biçimde kalkınma ve karar süreçlerine katılımlarını sağlamaları yönündeki her türlü düşünsel ve fiziki engeli kaldırmaktır. Yarışmaya katılarak bizleri yalnız bırakmayan, medeni cesaretleri ile çevresindeki tüm kadınlara örnek olan, yarışmacılarımıza ve bu yarışmanın gerçekleşmesine katkı sağlayan kişi, kurum ve kuruluşlara şahsım ve kurumum adına teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.