Süt üreticileri Birliği'nden Teşekkür ve Uyarı

Bartın Süt Üreticileri Birliğinin 25/02/2011 Cuma günkü yıllık Mali Kongresine yoğun destek veren çok değerli üretici üyelerimize;
Ayrıca toplantımıza bizzat icabet eden Belediye Başkanımız Sayın Cemal Akın’a, AKP Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, CHP Bartın Milletvekilimiz Sayın Rıza Yalçınkaya’ya, İl Genel Meclis Başkanı Sayın Ali Kartal’a, Tarım İl Müdürümüz Yusuf Alagöz’e, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın İsmail Toksöz’e, Muhtarlar Derneği Başkanı Savaş Akkabak’a, Siyasi Partililerimiz ile İl ve İlçe Başkanlarına, Yerel Basınımıza, Muhtarlarımıza, Dernek Başkanlarımıza, çiçekleri ile kongremize katkı sağlayan Sayın Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman,Amasra Belediye Başkanı Sayın M.Emin Timur, Ziraat Odası Başkanı Sayın Rüştü Civak, İl Milli Eğitim Müdürü H.Ali Yeşilyurt, Tarım Kredi Kooperatifleri, Budakdüzü Koop.Başkanı Hayri Parıldar,Demokrat Parti İl ve İlçe Başkanları, bürokrat ve sivil toplum kanaat üyelerine ve Birliğimizin Değerli Üyelerine Ayrıca ; EF-PA yemek Şirketine,Çavuşoğlu ve Üçel Süt Fabrikaları Sahipleri Feridun ve Dinçer Çavuşoğlu’na sonsuz teşekkürler eder, Çalışmalarımızın bundan sonraki dönemlerde de aynı şevk ile devam edeceğini saygıyla kamuoyuna duyururuz.

* * *

BARTIN  SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİNDEN

İlimiz Süt Üreticilerinin koordine görevini üstlenmiş birliğimizin mağduriyetine çözüm aramak maksadıyla bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşmak durumunda kaldık.

Ülkemizde ve ilimizde ekonomik koşullar üreticilerimiz açısından dayanılmaz noktaya
gelmiştir, kooperatiflerin yetersiz öz kaynakları  nedeniyle güçlü sermaye kuruluşlarıyla yarışması maalesef mümkün olamamaktadır.

Bölgede üretilen sütlerin ekonomik olarak güçlü fabrikalarca kendi istekleri doğrultusunda fiyatlandırılarak toplanmasının önlenmesi gerekmektedir. Anılan işletmelerin
araç avantajları nedeniyle de seri toplama yapabildikleri  ancak istedikleri kadar süt alıp geri kalanını bıraktıkları bilinmektedir ,bu durum düşük süt alım fiyatı nedeniyle sorunu katmerleştirmekte sonuç olarak üreticinin mağduriyetine sebep olmaktadır.

Birliğimizin yasa ile düzenlenmiş yaptırım gücü bulunmamaktadır,bu durumda mahalli tedbirlerle soruna çözüm bulunması gerektiğine inanıyoruz.Ancak bu güne kadar ilimizdeki yetkili kamu otoriteleri üreticilerimizin sorunlarının çözümünde bir araya dahi gelmemekteler.
         
Besi yemleri,saman gibi hayvan yiyeceklerinin pahalı olması ile kredi kullanımındaki Bankaca istenilen şartlar çiftçilerimizin kullandığı sıfır faizli hayvan alım kredilerini anlamsızlaştırmaktadır.Süt alım fiyatları ilimiz genelinde 50 kuruş seviyelerine gerilemiştir. Gönen ilçesinde bu yılın Ocak ayında kilosu 73,5 kuruşa, Şubat ayında ise 65 kuruşa alım yapılabilmiştir.Yetiştiriciler ilimizde süt hayvanlarını elden çıkarmaktadırlar.İlde 10 yıl önce 70.000 baş seviyelerindeki hayvan varlığı 58.000 seviyelerine gerilemiştir.

İlimizde yetkililerimizden somut çalışmalar beklemek sektörde emek veren tüm üreticiler adına hakkımız olduğuna inanıyor, üreticilerimizin sorunlarına acilen çözümler üretilmesini bekliyor,Kamuoyuna saygılarımı sunuyoruz.

Birlik Başkanı
Ali Soyöz

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.