38. Turizm Haftası Dolu Dolu Geçecek

38. Turizm Haftası ile ilgili Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun’ un yapmış olduğu açıklamada şunlar ifade edildi.

Ülkemizde turizm bilincinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası kutlanmaktadır. Bu yılda İlimizde turizm haftasıyla ilgili hazırlamış olduğumuz program kısaca şöyle gerçekleştirilecektir.

15 Nisan 2014
Salı günü Saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk konulması, Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayacak 38. Turizm Haftası,

Aynı gün Saat 14.00 de Bartın Kültür Merkezinde Fotoğraf Sanatçısı Tümer YILMAZ’ ın Bartın konulu fotoğraf sergisi açılacak olup, İlimizin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini anlatan kısa slay gösterisi, Hafta ile ilgili Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verilecektir. Ödül olarak ilk üçe giren öğrencilerimize aileleriyle beraber ilimizdeki konaklama tesislerimizde bir gece tam pansiyon konaklama verilecektir.

Bartın Halk Eğitim Merkezi kapsamında, Usta Öğretici Ahmet AKERDOĞAN ve Murat DENİZ tarafından çalıştırılan Bartın Yöresi halk oyunları ekibi gösterisi,

Bartın Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu Öğretim görevlileri tarafından Bartın’ da kongre turizmi konulu panel gerçekleştirilecektir. Panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Şaban Esen, Öğretim Görevlisi Gökhan Emir, Öğretim Görevlisi Hande Uyar katılacaklardır.

Aynı gün akşamı ise Varol Otelde Turizm Haftası kokteyli verilecek olup, Sezen Öztaş ve Oğlu tarafından Mini bir Türk Sanat Müziği Konseri de yer almakta.

15 Nisan 2014
Salı günü Amasra’ da Saat 11.00 de Turizm Haftası Korteji yürüyüşü, müzik sunumu, ikram, yiyecek içecek alanında şov gösterileri, çocuklara boyama etkinliği ve çevre temizliği ile ilgili programlar gerçekleştirilecektir.

16 Nisan 2014
Çarşamba günü Amasra Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde Flambe yarışması yapılacaktır.

17 Nisan 2014 Perşembe günü ise Bartın Ticaret Meslek Lisesinde Lise öğrencilerine Turizm hakkında genel bilgilendirici sunumlar yapılacaktır.

20 Nisan 2014 Pazar günü ise Ulus İlçemiz sınırları içinde bulunan Şimşirli Cami, Kalecik köyü Eski İlkokulu, Yedi Ocaklı Değirmen, Do Re Mi Alışveriş Merkezi ziyareti, Aşağıçerçi (Ekoturizm) köyü, Küredağ Evi ziyareti, Ulukaya Şelalesi ve Küredağları Bilgilendirme Merkezi ziyaretinden sonra Bartın’ a dönüşün olduğu doğa gezisi programlanmıştır.

21 Nisan 2014 Pazartesi günü Amasra Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde Mumya Adam Yarışması 22 Nisan Salı günü ise Pasta yarışması gibi etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Hafta ile ilgili sponsorlarımız; KİMTAŞ Kireç San., Varol Otel, Grand Astra Otel, Grand Kirazlar Otel, Sinan Otel, Özgün Otel, İnkumu Terrace Otel, Sun Set Otel, Timur Otel, Işıkaltın Otel, Somaklı Tur ve Adres Tur.

Etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir.

* * *

VALİ ALİ ÇINAR'IN TURİZM HAFTASI KUTLAMA MESAJI

Dünyanın heryerinde turizm; ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, kültürler arası ilişkilerin geliştirilmesi ve uluslararası barışın sağlanmasında önemli bir araç olarak görülmektedir. Ülkemizde turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl, 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle hazırlanan turizm haftasının bu yıl 38.sini kutlamaktayız. Bilgi ve iletişim çağının yaşandığı, kültürler arası etkileşimin arttığı ve kültürel ilişkilerin ön plana çıktığı günümüzde, turizmi farklı kültürlerin, farklı topraklarda bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik olarak görebiliriz. Bu farklılıklardan doğan ilişkileri geliştirme çabası, hem ülkemizin kalkınmasını hızlandırmış hem de yerel turizme katkı sağlamıştır.

Ülkemiz; sahip olduğu doğal güzellikleri, farklı medeniyetlerin tarihine ışık tutan geçmişi, İklim çeşitliliğinden kaynaklanan dört mevsimin bir arada yaşanması ve stratejik konumunun avantajları itibariyle adeta bir turizm cennetidir. Dolayısıyla ülkemiz; deniz turizmi başta olmak üzere kültür turizmi, inanç turizmi, sağlık turizmi ve doğa sporları gibi çok çeşitli alanlarda güçlü bir isim olma yolunda ilerlemektedir.

Çeşitli coğrafi zenginliklere dolu ülkemizde ilimiz coğrafi konumu itibariyle Ankara ve İstanbul gibi metropollere yakın olması, iklimi, bozulmamış doğal güzellikleri ve yaz turizmindeki hareketliliği ile her türlü turizm çeşitliliğine ev sahipliği yapan iller arasındadır. Bartın'ın bu avantajlı yönlerini ve turizmdeki gelirini daha da arttırmak için hepbirlikte ve ortak hareket etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle; Bartın'ımız; Belediyelerinden Kaymakamlıklarına, yatırımcılarından esnafına kadar sorumluluk ve birliktelik içinde hareket etmelidir.

İlimizde turizmi geliştirmeye yönelilk çalışmalarımıza büyük bir gayretle devam ediyoruz. “Çeşmi-i Cihan” Amasra ilçemizin UNESCO Dünya Miras Listesine girebilmesi amacıyla “Amasra Dünya Miras Listesi Yolunda Stratejik Eylem Planı” adıyla hazırladığımız proje BAKKA'da kabul edildi. Mayıs ayı içerisinde teknik ve uzman görevlilerin katılımıyla bir çalıştay yapacağz. 2013 yılı TÜYAP fuarında Küre Dağları Milli Parkımızın tanıtımına da ayrı bir özen gösterdik ve zaman zaman yapılan ulusal programlarda bu tanıtım çalışmalarına da devam ediyoruz. Diğer taraftan ulaşımı kolaylaştırmaya yönelik tünel ve duble yol çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. İnşallah bütün bunlar tamamlandığı zaman İlimiz, bacasız sanayi dediğimiz turizmden hakettiği payı alacak ve gelişimini daha hızlı bir şekilde sürdürecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimiz ve ülkemizde turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi dileğiyle Turizm Haftasını kutluyorum.

TUNÇ: "BARTIN'I TURİZMDE DE MARKA YAPIYORUZ"

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla, her yıl kutlanan Turizm Haftasının 38. sini kutluyoruz.

Türkiye, her alanda olduğu gibi turizm alanında da AK Parti iktidarı ile çok önemli mesafeler almıştır. 2002 yılında ülkemizde turizm gelirlerimiz 8,5 milyar dolar seviyesinde iken 2013 yılında 32.3 milyar doları aşmıştır. Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 2002 yılında 13 milyon kişi seviyesinde iken 2013 yılı sonunda 39.2 milyona ulaşmıştır. Ülkemizde 1999-2002 yılları arasında sadece 46 tarihi eser restore edilmişken 2003 yılından bu yana 4200 civarında tarihi eserin onarımı ve bakımı gerçekleştirilmiştir.

Bartın ilimiz, tarihi turistik değerleri, doğal güzellikleri, denizi ve yeşiliyle ülkemizin turizm potansiyeline sahip önemli illerinden biridir. Başkent Ankara'ya en yakın mesafede bulunan 56 km'lik sahil şeridindeki plajlarımız, dünyanın 100 sıcak noktasından biri ve Avrupa'nın PanParks üyesi 13Milli Parkından biri olan Küre Dağları Milli Parkı, Yaylaları, şelaleleri, tarihi evleri, mağaralarıyla görülmeye değer güzellikleri içinde barındıran Bartın'ı turizmde de hak ettiği yere taşımak için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Fatih Sultan Mehmet'in Çeşmi Cihan olarak nitelendirdiği 3000 yıllık tarihi geçmişi bulunan Amasra ilçemizdeki tarihi eserlerin ve müzenin restorasyonu gibi tarihi eserlerimizi ayağa kaldıracak çalışmaları başlattık, Amasra ilçemize denizden de turist gelmesini sağlamak için Amasra Yolcu iskelesi ve yat limanı projesinin inşaatını tamamladık, Bartın-Amasra duble yolunu tamamladık. Bartın-Amasra arasındaki Amasra Tüneli'nin delme çalışmalarını bitirerek sinyalizasyon ve bağlantı yolları inşaatına başladık ve bitirmek üzereyiz. Orman Korunan alanlarının güçlendirilmesi projesi kapsamında Küre Dağları Milli Parkı tanıtım ofisleri ve ziyaretçi merkezlerini inşa ettik, Bartın ilimizde bulunan tarihi camilerin onarımlarını gerçekleştirdik, tarihi evlerin onarımlarına hibe yardımları, TOKİ kredileri sağlamaya devam ediyoruz. Bartın Kültür Merkezi inşaatını tamamladık ve Bartın'a yakışır bir Kültür Merkezini halkımızın hizmetine sunduk. Ulus ilçemizdeki tarihi Kocagöz Konağını turizme kazandırmak için gerekli çalışmaları gerçekleştirdik. Turizm kredileri ile turizm işletmecilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kültür ve Turizm festivallerini destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

Bartın'ı her alanda olduğu gibi turizmde de bir marka yapmanın gayreti içerisindeyiz, Bartın'a, Amasra'ya, Ulus'a, Kurucaşile'ye ve turistik beldelerimize gelecek turist sayısını artırmak, turizm değerlerimizi en güzel şekilde ortaya çıkarmak için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Turizm haftası münasebetiyle, Bartın ilimizde turizm alanında katkı sağlayan idarecilerimize, turizm işletmecilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, turizm haftasını kutluyorum.

YALÇINKAYA'DAN MESAJ

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M.Rıza YALÇINKAYA, Turizm Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yalçınkaya mesajında;  Turizm sektörü; ülkemiz açısından gelişme potansiyeli en yüksek olan sektördür. Dünya Turizm Örgütünün geleceğe yönelik projeksiyonlarına göre, en hızlı ve düzenli büyüyecek sektör olarak turizm sektörü gösterilmektedir. Turizm; insanların dinlenme, ziyaret etme, gezip-görme ve farklı kültürleri tanıma gibi ihtiyaçlarının yanında, uluslararası ilişkileri güçlendirme ve ülkelerin ekonomik gelişiminde de oldukça ağırlığı olan bir sektör durumuna gelmiştir.Ülkemizde de ziyaret, gezip-görme ve farklı kültürleri tanıma gibi etkinliklerin yanında tarihi ve kültürel değerlerimizin de insanlığın hizmetine sunulması ile inanç, sağlık gibi turizm çeşitliliğini çoğaltarak yeni atılımlara önem verilmesi gerekmektedir. Tabii bunları yaparken de tarihi dokuya sahip cennet köşelerimizi her ne şekilde olursa olsun, yok edecek yatırımlardan ve girişimlerden kaçınılmalıdır.  Bartın ilimizde; 3000 yıllık tarihi geçmişiyle, eşsiz doğal güzellikleri tarihi, kültürel, folklorik değerleriyle, mavisi ve yeşili iç içe geçmiş, olağanüstü güzellikteki koylarıyla, önemli bir cazibe merkezi olmaya aday bir turizm bölgesidir.  İlimiz turizminin gelişimine yönelik projelerin hayata geçirilmesi ile Bartın daha yaşanabilir bir kent olacak, turizm daha canlı hale gelecek, hizmet kalitesi artacak, doğal, tarihi ve kültürel değerler korunarak sürdürülebilirliği sağlanacak, kent kültürüne sahip çıkılacak, tanıtımların daha bilinçli ve doğru bir şekilde yapılması ve turizme yönelik donanımların uluslararası standartlara kavuşturulabilmesi sağlanacak, istihdam yaratılacak ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanmış  olacaktır.  Bu temennilerimle; "Turizm Haftasını" kutluyor, ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyor, sektöre emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

BARTIN BELEDİYE BAŞKANI CEMAL AKIN TURİZM HAFTASI MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Akın Turizm Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajında Bartın Belediyesi olarak kentin tanıtımına ve turizmin canlandırılmasına her zaman büyük önem verdiklerini, bundan sonrada ne gerekirse yapmaya devam edeceklerini söyledi.  Akın „Bartın’ımız turizm açısından çok önemli değerlere sahip bir ildir. 3 bin yıllık köklü bir tarihi olan Bartın, 60 km sahil şeridine sahiptir. Türkiye’de kentin içinden geçerek denize akan ve bu şekilde nakliye yapılabilen bir çayı olan tek il olma özelliğine sahip, maviyle yeşilin bir arada olduğu, bölgenin incisi konumunda şirin güzel bir ildir.  Hem kültür, hem doğa, hem de deniz turizmi olan Bartın‘ımız Av turizmine de uygundur. Tarihi Bartın evleri, geleneksel el sanatlarımız ve yöresel lezzetlerimiz gibi daha bir çok tarihi, kültürel ve coğrafi güzellikleriyle her tarafı görülmeye değerdir.  Bartın Belediyesi olarak, her zaman kentimizin tanıtılmasına ve turizmin canlandırılmasına büyük önem verdik. Bundan sonrada ne gerekirse yapmaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle tüm halkımızın Turizm Haftası‘nı kutluyor sevgi ve saylarımı sunuyorum“ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Turizm Haftası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.