Amasra Kalesi İçin Herkes Seferber Oluyor

Dünya Miras Merkezi tarafından geçici listeye eklenen Amasra Kalesi’nin Dünya Miras Listesine girebilmesi için UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme uyarınca UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerin sağlanması amacıyla Vali Ali ÇINAR başkanlığında Amasra Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Otelinde toplantı yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan Vali Ali ÇINAR, “Amasra, genel olarak da Bartın, Türkiye turizmi için önemli bir yere sahiptir. Bu toplantı biraz da sahip olduğumuz potansiyelimizi tespit edip, bu potansiyelimizi öne çıkarmak ve geliştirmek için neler yapabileceğimizi belirlemek amacıyla yapılan bir toplantıdır. Burada Valiliğimiz, Üniversitemiz, Amasra Kaymakamlığımız, Amasra Belediyemiz, diğer kardeş kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileri var. Konunun en iyi bilenleri tarafından konuyu etraflıca görüşüp tartışmak için bu toplantı tertip edildi. Amasra, bizim tarihi bir öneme sahip turizm değerimizdir. Bundan dolayıdır ki Kültür Mirası Geçici Listesine girmiş bulunmaktadır. Amasra’yı asil listeye dahil etmek için, yapmamız gereken bir strateji belirleyip, belirlediğimiz bu strateji çerçevesinde hareket planları oluşturmaktır. Böylece kurumsal olarak her kurum ne yapacağını, fertler olarak ve sivil toplum kuruluşlarımızın ne yapacağını belirlemiş olacağız. Bu yol haritasıyla yolumuza devam etmemiz gerekiyor.” dedi.

Toplantıda Amasra’nın UNESCO Dünya Miras Asil Listesine girebilmesi için yapılacak hazırlık çalışmalarını yürütmek üzere İzleme Heyeti ve Yürütme Komitesi kurulması; İzleme Heyetinin: Kültür ve Turizm Bakanlığı (Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü), Bartın Valiliği, Bartın Üniversitesi Rektörlüğü, Tarihi Kentler Birliği, Çekül Vakfı, UNESCO Türkiye Milli Komitesinden oluşturulması, Yürütme Komitesinin: Amasra Kaymakamlığı (Başkan), Amasra Belediye Başkanlığı, Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Peyzaj Mimarları Odası, Mimarlar Odası, Amasra Kültür ve Turizm Derneği, Çekül Vakfı (Amasra Temsilciliği) tarafından oluşturulması kararlaştırıldı.

Yürütme Komitesince yürütülecek çalışmaların aylık toplantılar ile değerlendirilmesi, bu çalışmalara uluslararası kuruluşların konu ile ilgili temsilcileri veya uzmanlarının katılımının sağlanmasının imkanlar ölçüsünde temin edilmesi, yürütülecek çalışmalarda bütçe; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bartın Valiliği (İl Özel İdaresi), Amasra Belediyesi, Bartın Mahalli İdareler Birliği, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Başbakanlık Tanıtım Fonu, proje karşılığı ulusal ve uluslararası kuruluşlar ve diğer fonlardan sağlanacak kaynaklardan temin edilmesi; tanıtım çalışmalarının Bakanlık, Valilik, Üniversite, Kaymakamlık, Amasra Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşları ile mesleki ve sivil toplum kuruluşları tarafından tüm basın yayın ve internet imkanları kullanılarak yapılması planlandı.

İlgili ve yetkili kuruluşlarla işbirliği halinde, alanda arkeolojik kazı çalışmalarına başlanılması, Alan Başkanlığı kurulması için Bakanlıkla görüşmeler yapılması, seri başvuruda adı geçen; İzmir, İstanbul, Düzce, Bartın, Sinop İllerinin yönetici ve ilgili kuruluş temsilciliklerinin bu konularda iletişim ve işbirliği halinde çalışmaları sağlanarak, UNESCO’ya proje başvurusunda bulunan koordinatör ülke olan Ukrayna’nın yöneticileri ile de iletişime geçilmesine karar verildi.

Toplantıda belirtilen hususlar dikkate alınarak, her kurum ve kuruluşun yapacağı işleri belirleyen detaylı bir eylem planı hazırlanması kararlaştırıldı.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Amasra KalesiUNESCO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hisar şövalyesi 5 yıl önce

kültürel mirasa o kadar çok önem veriyorsanız , güzelcehisar'daki hisara da el atın bizahmet...birkaç yıl sonra orada hisar diye birşey kalmayacak...gerçi siz hisarın yolunu da bilmezsiniz ama neyse...

Avatar
Mustafa Artar 5 yıl önce

sayın valiye ve amasya'nın unesco asıl listesine geçmesi yolunda çalısmalar yapan ve yapacak herkese teşekkür ederim. bu memleket bizim. sahip çıkmak için de çalışacak bizden başka kimse yok. hepimize bu yolda kolaylıklar dilerim.