Amasra'nın UNESCO sürecine yeni strateji

Amasra’ın  UNESCO Dünya Miras Aday Listesindeki süreci ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması planlanan faaliyetlerin değerlendirildiği toplantı yapıldı.

Amasra Kaymakamı Gökhan GÜRBÜZEROL Başkanlığında yeni bir yürütme komitesi kurulmuş olup, komite 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü toplandı.

Toplantının ardından bir basın açıklaması yapıldı:

Ukrayna’nın UNESCO Dünya Miras Geçici listesinde yer alan “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” başlıklı adaylık dosyasına; Türkiye’de yer alan Cenevizliler dönemine  ait İstanbul’da ki Yoros Kalesi ve Galata Kulesi ile İzmir’de ki Foça Kalesi ve Çandarlı Kalesi, Bartın’da ki Amasra Kalesi, Düzce’de ki Akçakoca Kalesi ile Sinop Kalesi de dahil edilmiş ve söz konusu başvuru “ Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla 15.04.2013 tarihi itibari ile UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine eklenmiştir.

Konuyla ilgili 21.11.2013 tarihinde ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla bir toplantı yapılmış olup, Amasra’ın UNESCO Dünya Miras Asil listesine girebilmesi için yapılacak hazırlık çalışmalarını yürütmek üzere izleme heyeti  yürütme komitesi kurulması kararlaştırılmış ve çalışmalar başlamıştır.

Bu çalışmalar kapsamında hazırlanan  “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra’nın Stratejik Eylem Planının Oluşturulması” başlıklı projemiz Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programında kabul edilmiştir.

Söz konusu proje kapsamında 08-10 Mayıs 2014 tarihinde Amasra’da arkeoloji-sanat tarihi , tarih planlama –tasarım ve restorasyon, sivil toplum kuruluşları, soysal araştırmalar ve halkla ilişkiler konu başlıkları altında “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra” çalıştayı yapılmıştır. Proje sonucunda  “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra” başlıklı stratejik eylem planı kitabı hazırlanmıştır.

Konu ile ilgili olarak 06.07.2017 tarihinde Amasra Kaymakamı Sayın Gökhan GÜRBÜZEROL Başkanlığında yeni bir yürütme komitesi kurulmuş olup, komite 19 Temmuz 2017 Çarşamba günü; İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat DURSUN, Müdür Yardımcısı Ayşegül YAYLI, Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.H.Selma ÇELİKYAY, Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Fatma BAĞDATLI ÇAM, Amasra Belediyesi Fen İşleri Müdürü Şaziye ORHAN, Amasra Müze Müdürü Baran AYDIN ve BAKKA Bartın Destek Ofisi Uzmanı O. Bahadır KALECİK’in katılımıyla Kaymakamlık Makamında toplanılmıştır.

Söz konusu toplantıda Amasra’ın  UNESCO Dünya Miras Aday Listesindeki süreci ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması planlanan faaliyetler değerlendirilmiştir. Toplantı sonucunda Amasra Kaleiçi Kemere Sokak Kentsel Tasarım Projesinin hazırlanması ve bu projenin uygulanması için  parasal kaynak sağlanması; Ayrıca daha önceden hazırlanmış ve Karabük Koruma Kurulu tarafından konsept proje olarak onaylanmış olan Cenova Şatosu ve Armaları Projesinin uygulama projesinin hazırlanarak uygulamaya konulması ve bu konularla ilgili ivedi olarak çalışmalara başlanılması karara bağlanmıştır.

Bunun yanı sıra Amasra’nın mümkün ise “Amasra ve Amastrist” olarak tek başına da tıpkı Efes ve Safranbolu örnekleri gibi münferit olarak başvurması  değerlendirilmiş, konu ile ilgili olarak Amasra Kaymakamlığı, Müze Müdürlüğü, Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Arkeoloji Bölümleri ile koordineli olarak faaliyetler yürütebileceği; Efes, Safranbolu gibi başvurusu kabul edilen destinasyonların ilgili süreçlerde nasıl bir yol izlediklerinin de örnek olarak takibi yapılması gerektiğine, söz konusu diğer aday ve kabul edilmiş merkezlerin ilgili birimleri, müzeleri, kazıları ile temasa geçilmesinin faydalı ve yol gösterici olacağı gibi hususlarda mutabık kalınarak sürecin bir şekilde yürümesi kararına varılmıştır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.