“Bartın Irmağı“ na akademik öneriler

Bartın ırmağının ekolojik potansiyelinin değerlendirilmesi, kayıpların onarımı ve rehabilitasyonu ile kentle bütünleştirilmesi ve kentin önemli turizm merkezi olması için  Prof. Dr. Oğuz YILMAZ, Yrd. Doç. Dr. Gül GÜNEŞ, Prof. Dr. Mehmet SABAZ, Yrd. Doç. Dr. Mustafa ARTAR, Ar. Gör. Sevgi GÖRMÜŞ, Dr. Gaye ÇULCUOĞLU, Dr. Deniz ALTAY, Yrd. Doç. Dr. Osman UZUN, Prof. Dr. Tanay Birişçi YILDIRIM, Doç. Dr. Hayriye EŞBAH, Dr. Ömer Lütfi GÜLKAL, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife KOLÇAK, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Ozan YILMAZ'dan oluşan heyetin çalışmalarını tamamladığını Vali İsa KÜÇÜK kamuoyuyla paylaştı.

Bartın Belediyesi, Bartın Üniversitesi, DSİ 233. Şube Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünün destek verdiği projenin Kent Parkı, Expo - Fuar - Teknopark Alanı, Arboretum - Botanik Parkı, Turizm Alanı, Günübirlik Rekreasyon Alanı ve Organik Tarım Parkı alanından oluştuğunu söyleyen Vali İsa KÜÇÜK “Projenin, peyzaj karekterini belirlemek amacıyla peyzaj değerlerini ve özellikleri ortaya koyacağını, potansiyeli belirleyeceğini, alan kullanımının planlandığını, idari - ekonomik - sosyal - ekolojik peyzaj yönetimi ile peyzaj tasarımını planlandığını” belirtti.

Vali İsa KÜÇÜK akadamisyenlerin “Günümüz kentlerinin en çok gözden kaçan oysa en önemli sorunlarından biri kentin kendisine ait kimlik arayışı ve yoksunluğudur. Bu arayışın belirtileri büyük küçük her kentin gelişim süreci boyunca kendini göstermekte ancak doğru algılanıp yönlendirilmediği için net bir tanıma ulaşamamaktadır. Ülkemizde çoğu kentlerimizin aslında tanımlanabilir bir kimliğe sahip olmadıklarını görmek mümkündür. Bunun en ciddi nedenlerinden biri gerek fiziksel gerek sosyo ekonomik anlamda kentin gelişiminden sorumlu olan karar verme mekanizmalarının bu sorunun farkında olmadığını gerçeğidir.” görüşüne de yer verdiği açıklamasında, gerek debisi ve akış hızı gerekse çevresinde doğal peyzaj ile önemli bir kaynak olduğunu, projenin hayata geçirildiğinde Altınırmak - Gümüşdeniz Turlarının başlangıç noktası olup, sandal gezileri ile motor, kürek ve su bisikleti gibi aktivitelere olanak sağlanacağını ifade etti.

Bu konuda tüm Bartınlıların görüş ve düşüncelerini yürütülmekte olan çalışmaya yantıtmaya imkan ve vakit vardır. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili olarak son değerlendirme toplantısı yapılacak ve Bartın'ın görüşleri olarak proje DSİ Genel Müdürlüğüne sunulacaktır. Sıra düşüncelerimizi hayata geçirmeye gelmiştir diyen Vali İsa KÜÇÜK,  Bartın 2023 Stratejik Amaçlar ve İl Gelişme Planında turizmde cazibe merkezi olmuş bir Bartın'ı amaçladıklarını vurgulayarak, Bartın'ın bu proje ile turizm alanında marka oluşturmada önemli bir mesafe katedeceğini belirtti.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Faruk PAPİLA 8 yıl önce

Bartın ıımağını turizme kazandırmak için verilen Akademik önerileri veya projede, TEFER PROJE KANALLARI yapılacak mı?.. Yaklaşık 1800 metrelik Bartın ırmağına yeni bir ırmak yatağı yapılacak mı?.. Yapılmayacaksa sorum yok... Yapılacaksa eğer, değerli hocalarımıza bazı sorular olacaktır.. Çağlayan geçişi yaklaşık 700 metre. Gazhane geçişi yaklaşık 500 metre. sanayi geçişi yaklaşık 600 metre... toplam 1800 metre kanal açmak için ne kadar harfiyat yapılacak.. Şehir merkezinde yapılan harfiyat nereye taşınacak..Kanal açma parası nereden sağlanacak.. İstimlak parası nereden karşılanacak...

Avatar
Tuncay kömeç 8 yıl önce

Bartın ırmağı doğal güzelliği ve üzerinde gemi ulaşımı yapılan sayılı ırmaklardan olması nedeni ile önemlidir. Yapılması planlanan kanal projesi hem turizm açısından, hem de sellerin önlenmesi açısından önemlidir. Yenilikçi olmak ve çok çalışmak önemliidir bu tür yeni şeylerin hayata geçirilmesinde.

Avatar
Zahit Tosun 8 yıl önce

Konuyu uzmanları daha iyi bilir tabi ama ırmağın doğal haline müdahale doğaya müdahaledir. Bartın ırmağı Türkiye'nin üzerinde 4 mevsim ulaşım yapılabilen tek akarsuyudur. Irmaktaki kıvrımları yok ettiğiniz taktirde suyun debisi büyük bir değişime uğrayacaktır. Ayrıca ırmak bu haliyle pek tabi turizme kazandırılabilir. Bence sellerin önlenmesi için çalışma yapılmalıdır ama doğaya bu şekilde müdahale yanlış olur.

Avatar
adamın biri 8 yıl önce

yorumlara bakıyorum Bartında 10 tane üniversite kuracak nitelikte diplomasız,fırsatçı akademisyen var.Büyüklerimiz çok güzel bir çalışma yapmışlar ellerine sağlık.Bu bölgelerde arsam olsaydı bartının gelişimi içn seve seve feda ederdim.Acaba bu proje ile sıkıntıları nedir?Daha fol yok yumurta yok.Harfiyattan tut da,istimlağa,ırmağın debisine kadar düşünmüşler.Kaç kere araştırma yaptınız bu konuda beyanat veriyorsunuz?Varsa elinizde bilimsel bir veri yetkililere veriniz.Bu zihniyetle büyüme olmaz efendiler.Elimizi taşın altına koyacağız zaman destek zamanıdır,zaman fedakarlık zamanıdır.
aklıma gelmiyor değil O bölgede çok mu araziniz var?

İNŞALLAH PROJE DSİDE ONAYLANIR VE BİR AN ÖNCE YAPIMINA BAŞLANIR.BARTINIMIZIN BÖYLESİNE PROJELERE İTHİYACI VAR.

EMEĞİ GEÇEN TÜM DEVLET BÜYÜKLERİME VALİME,BELEDİYE BAŞKANIMA,ÜNİVERSİTEMİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER.HAYIRLI HABERLERİ BARTINLI OLARAK HEYECANLA VE UMUTLA BEKLİYORUZ

SAYGILAR

Avatar
ali 8 yıl önce

''Her gün bir yerden göçmek ne iyi

Her gün bir yere konmak ne güzel

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş

Dünle beraber gitti cancağzım.

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.''

HZ.MEVLANA

Avatar
MEHMET YILDIRIM 8 yıl önce

Valimize ve üniversitemize çok teşekkür ederim.üniversite şimdiden yenilikler getiriyor.Umarım Valilik,Belediye ve Üniversite arasınadaki bu uyum bozulmaz ve çok daha iyi çalışmlar ortaya çıkar

Avatar
adamın biri 8 yıl önce

ne oldu bu projeler?