Basın Amasra'nın UNESCO sürecine zarar veriyor
Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, 30 Haziran tarihli Bartın Gazetesi'nde çıkan Unesco haberi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Amasra UNESCO Sürecinin Takipçisiyiz

Ukrayna’nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri ” başlıklı adaylık dosyasına; Türkiye’de yer alan Ceneviz Ticaret Yolu’nda Cenevizlilerin bir dönem kullandığı İzmir (Çandarlı ve Foça), İstanbul (Galata Kulesi ve Yoros Kalesi), Düzce (Akçakoca), Bartın (Amasra) ve Sinop kaleleri dahil edilmiş ve “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri ” adıyla 15.04.2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

Çalışmalar kapsamında Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına (BAKKA) “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra’nın Stratejik Eylem Planının Oluşturulması” başlıklı projesi kapsamında 8-10 Mayıs 2014 tarihlerinde Amasra’da derneğimizin de katıldığı “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra Çalıştayı” organize edilmiştir.

Amasra’nın bölgemizin gözde tarihi kentlerinden Safranbolu gibi UNESCO asil listesine girebilmesi için yapılacak tüm çalışmalara yönetim kurulu olarak katkı sunmaya hazırız. Amasra’da yine yakınen takip ettiğimiz ve dernek çalışmalarımızın özünü oluşturan tarih ve kültürel mirasa sahip çıkarak turizmde atılımlar elde edilmesi noktasında termik santral girişimlerinin son derece olumsuz etkileri olduğunu, UNESCO sürecini de baltalayacağının farkındayız. Bartın ve Amasra’da bu süreci olumsuz etkileyecek tüm çalışmalar ile bilgi ve yanlı ve yanlış yorumlamalarla süreci sekteye uğratacak yaklaşımların da karşısında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Nitekim Bartın’da yayın yapan yerel bir gazetenin 8-10 Mayıs tarihlerinde daha çalıştay devam ederken basılı yayın organında “Havanda su dövdüler” şeklinde yapmış olduğu haberi üzüntüyle gördük. Kaldı ki Bartın’daki tüm basının davet edildiği çalıştayın sonuçlarını dinlemeden, Amasra’da konuk ettiğimiz Türkiye’nin saygın üniversitelerinden konuklarımızın katkılarını görmeden yapılan bu yorumu kınıyoruz. Aynı yayın organının 30 Haziran tarihli baskısında da “ Dünya miras listesine girmek için bir başvuru, bir panel ve çok etkili zannettikleri Twitter, Facebook’larla, Amasra’yı listeye aldırmak için yapılan etkisiz, temelsiz, göstermelik çalışmalar sonuç vermedi” diyerek son UNESCO toplantısında her yıl her ülkeden kabul edilen 2 başvuru alanı bilgisinden yoksun Bursa ve Bergama örneklerinde dem vurarak yapılan çalışmaları görmezden gelen yaklaşımı da Amasra’da yerelde çalışmalara katılmış ve sürece katkı sunan gönüllü çalışmalar yapanlar ile halkın takdirine bırakıyoruz.

Bilinmelidir ki Bartın ve Amasra’da yaşayan ve derneğimizin birebir temasta olduğu herkes Amasra’daki termik santral girişimlerinin karşısında, UNESCO çalışmalarının da tam yanıbaşında destekçisi olmuş, olmaya da devam edecektir.

Asılsız ve bilgi ve belgeden yoksun, katkı sunanların motivasyonunu kırıcı haberlerin sahipleri, kendilerinin sürece ne denli zarar verdiklerinin farkına vararak, katkı sunmak isterlerse şayet yapılan çalışmaların muhatabları ile iletişime geçmelerinin yararlı olacağını bilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Amasra Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu adına
Hüseyin Boran
Yönetim Kurulu Başkanı 
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
AmasraUNESCO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abone 6 yıl önce

oldunuz mu :)

Avatar
Hep yalan hep yalan 6 yıl önce

birgün de doğru haber yapsa keşke.

Avatar
90 yıllık çınar çürümeye başlamış 6 yıl önce

anlaşılan

Avatar
Gasde 6 yıl önce

artık ben basmadım kuzenim basmış modunda çıkıyor anlaşılan

Avatar
Sosyal medya 6 yıl önce

gerçeğini idrak edememiş dedelerimiz :))

Avatar
Dernek üye olsun 6 yıl önce

sorun çözülür