Mugada Sahilinde Hummalı Çalışma
ÖZEL İDARE YOĞUN ÇALIŞMA TEMPOSU İLE SAHİLLERİ YAZA HAZIRLIYOR

Bartın İl Özel idaresi ekipleri, Mugada, Hatipler ve Büyükkızılkum’da devam eden yaza hazırlık çalışmalarına devam ediyor.

Özel idare ekiplerinin yürütmekte olduğu yaza hazırlık çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Genel Meclis Başkanı Kenan DURSUN şunları ifade etti; Genel Sekreter Yardımcısı Metin ÇETİN, Sağlık İşleri Müdürü Emine BOSTANCI, Plan Proje Müdürlüğü teknik personellerinden Nurettin BOZKURT’unda katılımı ile Mugada, Hatipler ve Büyükkızılkum’da devam eden yaza hazırlık çalışmalarını yerinde incelediklerini söyledi.

Özel idare ve il genel meclisi olarak Bartın’ın gerdanlığı görünümünde olan sahillerin yaza hazırlanması ile ilgili çalışmaları son derece önemsediklerini belirtti. Buralarda yapılan çalışmalarla ilk etapta kış mevsiminin oluşturduğu tüm olumsuzlukları bertaraf edeceklerini ve kötü bir görüntü sergileyen kumsalların önce büyük iş makinalarıyla tesviyelerinin yapılacağını, akabinde İl Genel Meclisinin özel idaremizin makine parkına kazandırmış olduğu kum eleme ve temizleme makinalarıyla da son tesviyelerinin yapılacağını söyledi. Yapılan bu çalışmalarla Bartın’ın gerdanlıklarına sahip çıkmaya çalıştıklarını söyleyen DURSUN, en önemli amaçlarının estetiği ve temizliği ile sahillerimizi daha yaşanabilir hale getirmeye çalışıyoruz dedi. Bu kapsamda göze hoş görünen kumsalların güzelleştirileceğini söylerken en önemli sorunun tuvalet sorunu olduğunu, geçmiş yıllardan yaşamış oldukları tecrübelerden dolayı tuvalet ihtiyaçlarını en aza indirecek şekilde planladıklarını sözlerine ekledi.

Ayrıca Başkan DURSUN, yaz dönemi içerisinde denize giren vatandaşlarımızın can güvenliğini de unutmadıklarını belirterek özellikle dışarıdan gelen misafirlerin kara denizin çeken akıntısının tehlikesini ciddiye almamalarından dolayı geçmiş yıllarda büyük üzüntüler yaşandığını söyledi. Böyle üzüntülerin bir daha yaşanmaması adına özel idare olarak günümüz teknolojisine uygun teçhizatlarıyla eğitimli ve tam donanımlı cankurtaran ekiplerimizle vatandaşlarımızın hizmetinde olacağız dedi.

Özel idaremizin görev ve sorumluluk alanı içerisindeki bu sahillerimizde 2 yıldır cankurtaran hizmetinin verildiğini, bu sayede son 2 yılın boğulma vakalarına bakıldığında önemli ölçüde azalma olduğunu ve büyük üzüntülerinde yaşanmadığını söyledi. O nedenle sahillerdeki cankurtaran hizmetlerini son derece önemsediklerini belirterek, eğlenme ve dinlenme amacıyla denize giren hiçbir vatandaşımızın canının yanmaması ve kimsenin gözyaşı akıtmaması için alınması gereken her türlü tedbirlerin de alınacağını söyledi. Sahillerimizde görev yapan ekiplerimizin uyarılarının son derece önemli olduğunu ve vatandaşlarımızın bireysel olarak kendi tedbirlerini almaları da yaşanacak üzüntüleri bertaraf edecektir diyerek yaz sezonu boyunca hiçbir canın yanmaması en büyük dileğimizdir dedi.

Sözlerinin devamında Başkan DURSUN İl Genel Meclisi ve Özel İdare olarak sahillerin turizme dönük planlamalarını yaptıklarını ve bunun en güzel örneğinin de Mugada sahili olduğunu söyledi. 2012 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen büyük bir kararlılıkla imara aykırı yapıların temizlendiğini ve projenin ilk etabı olan 6 hektarlık alanda 18 uygulamasının hayata geçirildiğini ifade ederek bu sayede estetik görünümü ile çok daha yaşanılabilir Mugada ortaya çıkarılmıştır dedi. Bu çalışmaların hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan başta karar organı Meclisimiz olmak üzere Sayın Valimize ve sahada görev alan tüm özel idare çalışanlarına teşekkür ediyorum dedi.

Ayrıca Mugada sahili için yapılan bu çalışmaların güzel sonuç vermesinin hem kendilerini hem de tüm Bartın halkını heyecanlandırdığını söyleyen DURSUN, şimdi yine Mugada’nın 6 hektarlık alanının dışında kalan 27 hektarlık alanında 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planlarının tamamlandığını bunun yanında yine 27 hektarlık alanda 18 uygulamasının tamamlanmasıyla birlikte tüm parsel sahiplerine de yeni tapularının verildiğini söyledi. 18 uygulaması sonrası ortaya çıkan sosyal alanları belirlenmiş ve tüm parsel aralarındaki yolların da yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini, bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte çok daha planlı bir Mugada’yı Bartın’a kazandıracaklarını belirterek plan çalışmalarına bölgesel ve de bir bütün olarak baktıklarını sözlerine ekleyen DURSUN Mugada, Hatipler ve Büyükkızılkum’dan oluşan bölgenin birlikte planlanması gerektiğini, o nedenle buralarda da aynı çalışmaları başlattıklarını söyledi. Yine 2015 yılı programlarında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığınca da desteklenen projeyle deniz sahilinden 960 metre uzunluğundaki, kayalık ve orman içerisinden açılacak yeni sahil yolu ile Hatipler ve Mugada plajlarını birleştireceklerini ve bu sayede Mugada sahilinde yaşanan yoğunluğunda hatipler plajıyla giderileceğini söyleyen DURSUN sahillerimizi geleceğe taşıyacak böylesi önemli projelerimize her zaman büyük destek veren başta milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere yine Bakanlık Yetkililerine vermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür etmek isterim dedi.

Sözlerinin sonunda Başkan DURSUN, Meclis olarak bölgenin turizminin geliştirilmesi için yoğun gayret içerisinde olduklarını ifade ederken yapmış oldukları güzel çalışmaların birileri tarafından göz ardı edilmiş olmasının kendilerini çıkmış oldukları bu yoldan asla geri döndürmeyeceğinin bilinmesi gerektiğini, o nedenle bölgede çıkartılmaya çalışılan termik santral algısının da bölge turizmine zarar vermekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğini açıkladı.

O nedenle bundan sonraki süreçte Bartın’ı seven herkesin bu tür söylemlerden uzak durması gerektiğini ifade ederek bizler her zaman söylediğimiz söylemimizden vazgeçmeden Bartın’ın gerdanlığı diye nitelendirdiğimiz Milletimizin emaneti sahillerimizi geleceğe taşıyacak planlarımızla her zaman sahip çıkmaya devam edeceğiz diyerek sözlerini sonlandırdı.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Akif Çakır 3 yıl önce

imar da artık mümkünse rant tavan yapar artık. ünlü bir otel de yatırım için gelse mesela hilton otelleri. termik santral manzaralı olmaz mı?