Turistik Tesislere Yeşil Yıldız Geliyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli otel işletmecilerine Yeşil Yıldız hakkında bilgi verildi.

Yaşanabilir bir gelecek için Yeşil Yıldız projesi kapsamında; 18 Kasım 2014 Tarihinde Kastamonu’ da; Bartın, Zonguldak, Karabük, Çankırı ve Kastamonu’da bulunan İşletme Belgeli otel yöneticilerine,Yeşil Yıldızın getirileri ve yeşil yıldızın nasıl alınacağı hakkında bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun açıklamasında;

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın başlattığı "Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri" projesi kapsamında Bakanlık belgeli konaklama tesislerine, belirlenen kriterlere uymaları koşuluyla verilen mevcut Turizm İşletmesi Belgelerindeki yıldızların yeşil olarak gösterildiği ve plaketlerinin üzerinde çevreye duyarlı tesis ibaresinin yazıldığı bir çevre etiketi uygulamasıdır.

Bu kapsamda çalışmalarını yürüten ve 2008 yılında ''Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ'i çıkaran Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın değişik bölgelerinde yapılan bartin.infouygulamaları ve Türkiye'nin şartlarını değerlendirerek çevreye duyarlı konaklama tesislerine ilişkin kriterleri içeren ''Çevreye duyarlı konaklama tesisleri için sınıflandırma'' formunu hazırlanmıştır.

Bu forma göre ''Yeşil Yıldız'' uygulamasından yararlanmak isteyen konaklama tesislerini genel yönetim, eğitim, tesisin yatak odalarındaki düzenlemeler, çevreyi güzelleştirici düzenleme ve etkinlikler, ekolojik mimari, enerji, su, deterjan ve atıklarına, 10 başlık altında farklı puanlara sahip 122 kriter üzerinden değerlendirilirken, yıldız sayısı, tatil ve şehir tesisi olması gibi özelliklerine göre, belirlenen asgari puana ulaşan tesise ''yeşil yıldız'' verildi.

''Yeşil Yıldız'' uygulaması, ile ''Çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik konaklama işletmelerinde çevreye duyarlı yapılaşmanın ve işletmecilik özelliklerinin teşvik edilmesi''amaçlanmıştır.

Yeşil Yıldız Belgesi Neden Önemlidir?

• Su tasarrufu sağlamak,

• Doğal kaynakların tasarruflu kullanımını sağlamak,

• Enerji verimliliğinin arttırılmasını sağlamak,

• Çevreye zararlı maddelerin tüketiminin ve atık miktarının azaltılmasını sağlamak,

• Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve geri dönüşümlü maddelerin kullanımının teşvik edilmesini sağlamak,

• Konaklama işletmelerinin yatırım aşamasından itibaren çevreye duyarlı olarak planlamalarını sağlamak,

• Kapsayıcı bir yaklaşımla çevreyi korumak,

• Çevre bilincinin geliştirilmesi ve bu bilince sahip kitle tarafından tercih edilmek,

• İşletme ölçeğinde orta vadeli maliyetleri azaltmak,

• Tesis çalışanlarının bilinçlenmelerini sağlamak,

• İş gücünün ev verimli şekilde kullanılmasını sağlamak,

• Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı Elektrik Enerjisi Desteğinden faydalanmak ,

• Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmek ve hepsinden önemlisi çocuklarımıza "Yeşil Bir Miras" bırakabilmek için önemlidir, dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Yeşil Yıldız
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.