Toroslar’ın Kargıları, Romanların Elinde Hayat Buluyor
Mersin’de Toroslar Belediyesi’nin projesiyle hayata geçirilen ‘Hasır Örme Üretim Atölyesi’nde kargılara hayat veren Roman vatandaşlar, Toroslar’ın kargılarını Avrupa’ya satacaklar. Şimdiden bir Alman firmasının 10 yıllık üretime talip olduğu proje, Romanlara hem istihdam sağlayacak hem de genişletilerek ihracat kapısını açacak.

Mersin’deki nüfusları yaklaşık 16 bini bulan Roman vatandaşlar, merkez ilçe Toroslar Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği projesiyle, yeni bir istihdam kapısına kavuşuyor. Toroslar Belediyesi’nin, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu, Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirdiği projeyle kursa başlayan 30 Roman vatandaşı, Toroslar ilçesinden toplanan kargıları işleyerek üretim yapıyor.

ROMANLARIN ELİNDE HAYAT BULAN KARGILAR AVRUPA’YA PAZARLANACAK

Toroslar Belediyesi Ar-Ge Birimi Proje Koordinatörü Ahmet Ata’nın yürüttüğü ve yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın ürünü olan proje, Toroslar Belediyesi Mesleki Teknik Eğitim Kursları Merkezi (TORTEK) bünyesinde açılan Alsancak Romanlar Eğitim Merkezi’nin ‘Hasır Örme Üretim Atölyesi’ne dönüştürülmesiyle başladı. Kargı ve hasır ekipman ve makinelerinin yerleştirildiği atölyede, 15 gün önce kursa başlayan 30 Roman, burada hem meslek öğreniyor hem de üretim yapıyor. Kursta aynı zamanda günlük ücret de alan Romanlar, kurs bitiminde de aynı atölyede çalışmaya devam ederek Avrupa’ya kargı ihraç edecekler.

Kursta, önce kargıların yapraklarını orakla temizleyen Romanlar, makineler yardımıyla da kargıları soyup, boylarına göre ayırarak, örgü makinesinde bir araya getiriyorlar. Hummalı bir çalışma içinde genç-yaşlı, kadın-erkek üretim yapan Romanlar, birkaç gün içinde hasırdan şemsiye yapımına başlayacaklar ve ilerleyen zamanlarda da sepet örme işine girecekler. ‘Hasır Örme Üretim Atölyesi’nin resmi açılışı ise 20 Kasım 2014 tarihinde yapılacak.

“ROMAN VATANDAŞLARIMIZA YATKIN OLDUKLARI MESLEKLERİNDE YER YAPTIK”

Alsancak Mahallesi’ndeki ‘Hasır Örme Üretim Atölyesi’ni ziyaret eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, çalışmaları inceleyerek, Roman vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, Federasyon Danışmanı ve Proje Koordinatörü Özcan Purcu ve Ahmet Ata’nın eşlik ettiği Tuna, burada İHA’ya projeyle ilgili açıklama yaptı. Belediye olarak Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu ile yıllardır birlikte çalıştıklarını ve birçok proje gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Tuna, Romanların, eğitim noktasında çok eksikleri olan ve toplumda şu anda negatif yaşayan insanlar olduklarını söyledi. Tuna, “Bunları daha pozitif ve toplumda eşit hale getirebilmek için yıllardır bir uğraşımız var. Eğitimde çok eksikler, özellikle lise ve üniversite eğitiminde çok düşük düzeyde eğitim alan Roman vatandaşımız var. İşte onlara, esas meslekleri olan ve en yatkın oldukları bu mesleki branşta bir yer yapalım dedik ve hayata geçirdik. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanımızla beraber, kargının özellikle hem bölgemizde hammaddesi olması dolayısıyla hem de bu işi yapan bir kesim olmaları dolayısıyla buraya güzel bir tesis yapıldı” dedi.

“SERİ ÜRETİME GEÇEREK ROMAN VATANDAŞIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”

Atölyede şu anda 30 Roman’ın çalıştığını ve aileleriyle birlikte 120 kişinin fayda sağladığını vurgulayan Tuna, “Özelliği şu; Toroslar’da yetişen kargıdan Toroslar’dan ihraç noktasına getiren bir sistem kuruluyor burada. Bu çok özel, çok hoş. Bunu daha da genişleteceğiz. Daha seri üretim, daha çok insanı burada değerlendirme imkanı inşallah oluşturacağız. Bu bir başlangıç. Bunun arkası gelecek. Birlikte düşüneceğiz, birlikte karar verip, birlikte birçok güzellikleri inşallah Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanımızla ve yönetimiyle hayata geçireceğiz. Şu anda burada bir kargıdan nasıl ihracata yönelik bir malzeme çıkar, onu görüyorsunuz. Gerçekten çok hoşnut olduğum bir proje. Ellerine, yüreklerine sağlık” diye konuştu.

Mersin’deki Roman vatandaşların yüzde 25’inin hiç okula gitmediği bilgisini de veren Tuna, buradan yola çıkarak atölyede çalışan annelerin çocukları için ‘Roman kadınları işe çocukları kreşe’ sloganıyla atölye içinde bir de kreş açtıklarını söyledi. Böylece Roman çocukların okul öncesi eğitim eksiklerini de gidermek istediklerinin altını çizen Tuna, atölyenin hayırlı olmasını dileyerek, Daylam’a teşekkür etti ve kutladı.

“ÇALIŞMAMIZ TÜRKİYE’YE MODEL OLACAK”

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Daylam da Başkan Tuna ile daha önce de ‘Roman çocuklarının eğitime entegrasyonu’ çalışmasını gerçekleştirdiklerini anımsattı. Yaklaşık 70-80 öğrenciyle başlayan bu projede, şu anda sayının 400 öğrenciyi bulduğunu ve 4 katlı modern bir binada bu çocuklara eğitim verildiğini aktaran Daylam, “Bu çalışmayla 20 gün önce Brüksel’de Türkiye’deki en iyi sürdürülebilir eğitim çalışması alanında Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füller’in elinden ödül aldık. Bu da bizim için çok önemli ve değerliydi, bizi çok onurlandırdı” şeklinde konuştu.

“Başlattığımız bu çalışma da gerçekten Türkiye’de model olacak bir çalışma” diyen Daylam, kamışın Roman kültüründe önemli bir yeri olduğunu dile getirerek, Başkan Tuna’nın tahsis ettiği bu atölyede üretim yaptıklarını kaydetti. Daylam, “Ama tabi bunu da modernize edip bir katma değer katarak, hem yerel bazda bir pazarın oluşması hem de ulusal alanda bir pazar oluşturup bunları nakde çevirip kardeşlerimizin maaşlarını, sigortalarını yatırmak anlamında da önemli. Şu anda yapılan bu çalışma, Toroslar’da yetişen kargılarımızı buraya toplayarak, belli bir bant sistemiyle yurt dışına ihracat malzemesi haline getirme noktasında bir çalışma. O da bizi çok sevindiriyor” ifadelerini kullandı.

“BURADA BALIK TUTMAYI ÖĞRENDİK, ÜRETİM YAPIYORUZ”

Roman vatandaşlarına şans, fırsat verilirse birçok şeyin başarılacağını vurgulayan Daylam, Tuna’nın her zaman söylediği, “Biz Roman vatandaşlarına balık tutmayı öğreteceğiz” sözünün burada hayata geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Hakikaten biz burada balık tutmayı öğrendik, üretim yapıyoruz. Bugüne kadar hep Roman vatandaşlar üzerine konuşulurken hep o oynayan yüzümüzle maalesef, o da işin güzel tarafı ama hep o şekilde, aslında bu insanların da sorunları olduğunu görmezden gelirler. Bunda gören gözler görüyor, sayın başkanımızın gördüğü gibi, bununla ilgili de proje üretiliyor. Üretilen projeler de insanlara dokunuyor, insanların kaderini değiştiriyor. Bu anlamda da çok değerli bir proje.”

“BİR ALMAN FİRMASI 10 YILLIK ÜRETİME TALİP”

Federasyon Danışmanı ve Proje Koordinatörü Purcu ise bu çalışmanın Avrupa ve Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Şu anda bir Alman firması 10 yıllık üretime talip. Birkaç ay sonra ihracata uygun ürünler üretilmeye başlanacak burada. Böylelikle kurs bitiminde hiç kimse işten çıkmayacak, burada çalışanların hepsi maaşlarını kendileri kazanmış olacak” dedi.

Konuşmaların ardından Federasyon Başkanı Daylam, aldıkları ödülde Başkan Tuna’nın çok emeği olduğunu dile getirerek, ödülü Tuna’ya takdim etti.

İHA

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.