Yarın 30 Ağustos..98 yıldır kutlanan çok özel gün..

Bu yıl kutlansın mı kutlanmasın mı diye gündem oldu.

Aslında kutlama nedir, neleri kapsar diye sormak lazım.. ne yaparsak kutlamış oluyoruz. Çelenk bırakmak, saygı duruşu, mesaj yayınlamak vs.

Bunları yapmazsak yada bunlara alternatif geliştirmek ile bilindik klasik kutlama yöntemlerini dışlamış mı oluyoruz.

Pandomim nedeni ile yasaklandığına göre bu yıl başka yöntemler geliştirsek yada uygulasak nasıl olur?.....
Mesela bir ev ödevi yüklenelim. Sonuç pazıl gibi olacaktıır.....kutlamanın (anmanın )alası gerçekleşecektir. Şehitlerimiz köpük partisi beklemediğine göre.....

İşte ödev...
27 Ağustos 1922 sabahı Mustafa Kemal Paşa'ya telefonda kuşattıkları tepeyi yarım saat sonra alacaklarını bildirmesine rağmen bunu başaramayınca intihar ederek hayatına son veren Miralay Reşat'ın soyadı nedir?

Özellikle cephenin biraz gerisinde yüksekçe bir yere oturup tabancalarını dizlerine koyarak "Geri çekileni vururum" mesajı vermesi ve birkaç sefer geriye kaçan askerler üzerinde bunu bizzat uygulayan kimdir?
Kütahya'nın Emet ilçesinden kendisi, Emet halkı ve süvarileri tarafından kaçırılan Yunan ordusunu kovalayarak İzmir’e giren ilk süvari birlikleri komuta kimdir?
Demiryollarının kesiştiği yer olan Eskişehir'e bir üs kuran ve savaş boyunca derme çatma trenlerle cepheye asker, cephane, malzeme nakleden; ray döşeten; gerektiğinde ray ve vagonlardan çelik söktürüp kılıç yaptıran Miralay kimdir?

İstanbul'dan bizzat kendisine gönderilen ve Mustafa Kemal Paşa'yı tutuklamasını emreden telgrafa rağmen “Ben ve kolordum emrinizdedir Paşam!” sözünü söyleyerek Mustafa Kemal Paşa'nın emrine giren kimdir?
İzmit ile Adapazarı'nı geri alıp, Sakarya Meydan Muharebesi'ne katılarak üstün başarılar kazanan Birinci Ferik Kazım'ın soyadı nedir?
Birlikleri ile İzmit ve Adapazarı üzerinden Bilecik ve Eskişehir istikametine ilerleyen İngiliz kuvvetlerine Geyve yakınlarında ateş açarak onları durdurup geri püskürten ve Türk Kurtuluş Savaşı'nı fiilen başlatan ilk komutan olan Mirliva kimdir?

Bahriye Nazırlığı’ndan ayrılan ve Anadolu'daki Milli Mücadele hareketine katılan Albay Hüseyin Rauf'un soyadı nedir?
İstanbul'dan Anadolu'ya silah ve mühimmat kaçıran, İtalyan işgalindeki Antalya depolarında bulunan silah ve mühimmatı Kuva-yı Milliye'ye kazandıran Mirliva İbrahim Refe'nin soy adı nedir?

İstanbul Hükümeti tarafından ulusal hareketin önderlerinden biri olarak rütbesi kaldırılan, nişanları geri alınan ve idamına karar verilen Müşir Mustafa Fevz'nin soyadı nedir?

Harbiye'de Askeri Taktik ve Strateji Öğretmenliği yapması nedeniyle başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere Kurtuluş Savaşı'ndaki üst düzey komutanların büyük çoğunluğu tarafından "Hocam" diye hitap edilen, Büyük Taarruz'dan önce taarruz stratejisinin belirlenmesi için yapılan toplantılarda, tedbirli ve titiz karakteri nedeniyle, taarruz planını çok riskli ve tehlikeli bulduğu için şiddetle itiraz eden, ancak yine de verilen emirleri, biri hariç, harfiyen yerine getiren Orgeneral Yakup Şevki'nin soyadı nedir?
Yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatip olan, Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapan, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılan Onbaşı Halid'nin soyadı nedir?

Kağnıyla cepheye silah taşıyan Fatma Ninnin öyküsünü biliyormusunuz?
İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken, kış şartları nedeniyle cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye saran, bebeğine sarılıp onun donmaması için uğraş verirken donarak ölen Bacının adı nedir?
Erzurumlu Kara Fatma (Seher Erden) kimdir?
Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başındanvurulan Gördesli Makbule....
Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alarak dağa çıkan ve Yörük Ali Efe’ye katılan Emir Ayşe..

Düzenli ordu kurulana kadar yirmi aylık bir sürede düşman kuvvetlerinin Aydın kanadından Anadolu içlerine ilerlemesini engelleyen Yörük Ali Efe...
Bekir Ağa kimdir?
İngiliz Kemal lakaplı Türk ajan Ahmet Esat (Tomruk) kimdir?
Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın gizli örgütü Karakol’un yöneticisi Naciye Faham..
İşkence görmesine rağmen Karakol’un adresini vermeyen Topkapılı ebe Şahende
Felah Grubu’na saraydan bilgi taşıyan V. Murat’ın kızı Fehime Sultan.İşgal protestolarında on binlere konuşan Şükufe peki Nihal
Yada Zeliha..
Darülfünunlu Saime.
12 yaşında İnönü muharebelerinde savaşan Nezahat.
“Muharere bana düğündür Paşam” diyen Mustafa Kemal’in askeri Sivaslı Fatma Seher...
Çerkez kadınları örgütleyen Hayriye Melek..
Alaşehir’deki zulmü dünyaya çektikleri telgraf ile duyuran Makbule
Nebile..
Yunan işgaline elinde silahla karşı koyan Turgutlulu Çavuş Ayşe..
Ödemişli Fatma ne yapmıştır
Köpekli Nuri Çetesi’ne katılan Aydınlı -namı diğer Binbaşı- Ayşe...
Yörük Ali Efe’nin 1. bölüğünün 4. mangasında nişancı olarak savaşan Emire Alie...
Elinde balta ile Menderes Köprüsü’nde düşman bekleyen Arşın Teyze..
Sarayköy’e gelen İngilizci Nasihat Kurulu’nun üzerine silahla yürüyen Adöv Ayşe...
Başındaki yırtık örtüsünü erkeklerin yüzüne atıp, “alın bunları örtünün, verin silahları ben savaşırım” diyen Kezban...
Mavzeri hiç susmayan şehit eşi Senem Ayşe’ye;
Düğünde takılan altınları Ankara’ya bağışlayan Kast
Düşmanla işbirliği yapan oğlunu vurup dağa çıkan Domaniçli Habibe....
Erkek kılığında savaşan ve sonra kadın olduğu anlaşılan Halime Çavuş kimdir?

Rütiel  yapmayalım bunların kim olduğunu bilelim, unutmayalım..

(Bu yazının ideası alıntıdır)

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.