10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yükseltilmesi sosyal devlet anlayışının gereğidir. Bu hedef doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak tüm engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır yaşam standartlarına ulaşmasına yönelik katkı sağlayacak nitelikte çalışmalar yürütülmektedir. Bu bağlamda Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar kapsamında 1452 engelli adına ailelerine asgari ücret tutarında engelli evde bakım ücreti ödenmektedir. Engelli kardeşlerimiz kendilerine değer verdiğimizi, her zaman yanlarında olduğumuzu ve bizlerin kamu hizmeti sunma noktasında kendilerine en yakın kişiler olduğumuzu bilmelidirler. Bu vesile ile tüm engelli kardeşlerimizin engelliler haftasını kutluyor, engelli vatandaşlarımıza sağlıklı ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.

Adem KARAMEŞE
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü

TUNÇ: "ENGELLİLERİMİZ İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ"

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yayınladığı mesajda, "Engellilerimiz için 10 yıl içerisinde AK Parti iktidarı çok önemli adımlar atmıştır. Bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi, engelli kardeşlerimize de daha güzel, daha yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içerisinde çalışmaktayız." Dedi.

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi;

"10-16 Mayıs Engelliler Haftası, engelli vatandaşlarımız ve aileleri açısından önemli bir haftadır. Engelli sorunlarına dikkat çekilmesi, engellilerimiz için yapılması gerekenlerin gündeme getirilmesi anlamında bu haftanın engelliler haftası olarak kutlanmasında büyük faydalar vardır. Engellilerimizin haklarının iyileştirilmesi, hayat standartlarının geliştirilmesi açısından yeniden bir değerlendirme ve muhasebe yapma imkânı sağlayan bu anlamlı haftada tüm engellilerimizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Bizim için her insan özeldir, her insan değerlidir, kıymetlidir, her insan hak ettiği imkan ve haklara sahip olabilmelidir. Engellilik, kader mahkûmluğu, utanılacak, hayata küsülecek, saklanacak, gizlenecek bir durum değildir. Hiç kimsenin, ileride engelli olmamak için bir garantisi yoktur. O nedenle engellilerimizin sorunlarını paylaşmak hepimizin görevidir.

Engellilerimizle ilgili olarak son 10 yıl içerisinde AK Parti iktidarı çok önemli adımlar atmıştır. Bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi, engelli kardeşlerimize de daha güzel, daha yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içerisinde çalışmaktayız.

Çıkarılan Özürlüler Kanunuyla, engellilerin yaşandığı sorunlara çağdaş ve kapsamlı çözümler içeren bir yasal düzenleme gerçekleştirilmiş, bu kanun ile birlikte, engellilerimize yeni haklar tanınmış, özel eğitim ve destek eğitimi verilmeye başlanmıştır.

Özel eğitim desteği alan çocuklarımıza her ay kişi başı asgari ücrete yakın destek sağlanmaktadır. Üniversite okuyan engelli gençlerimiz için öncelikler ve kolaylıklar sağlanmıştır.

Gerçekleştirilen Anayasa değişikliği sonucunda Anayasamızda engellilerimize pozitif ayrımcılık getiren düzenleme kabul edilmiş, bundan sonra engelli vatandaşlarımız lehine gerçekleştirilecek olan her türlü düzenlemenin eşitlik ilkesine aykırı yorumlanamayacağı anayasal güvenceye kavuşturulmuştur. Tüm bunlar, engelli vatandaşlarımızın hayat standardını artırmaya yönelik çalışmalardır.

Engellilerimiz için bu iyileştirmeler bundan sonra da devam edecektir. AK Parti hükümeti olarak, Engellilerimiz ile hayat arasındaki engelleri elimizden geldiğince ortadan kaldırmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli vatandaşlarımızın engelliler haftasını kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık ve huzur dolu bir hayat geçirmelerini diliyorum."

BELEDİYE BAŞKANI CEMAL AKIN’IN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cemal Akın mesajında “Engellilerin toplumsal yaşamlarını kolaylaştıracak, umutlu olabilmelerini ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak koşul, ortam ve olanakların oluşturulması çağdaş devletin öncelikli görevlerindendir. Engelli yurttaşlarımıza sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak, insanlık görevimiz olduğu gibi vazgeçilemez toplumsal sorumluluklarımızdandır. Engelli yurttaşlarımızın toplumun etkin, özel ve değerli üyeleri olduklarını bilinciyle, yaşamın onların varlıkları ve katılımlarıyla daha da güzelleştiğine yürekten inanarak tüm engelli vatandaşlarımıza esenlikler diliyorum" dedi.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI ALİ KARTAL’IN “ENGELLİLER HAFTASI" KUTLAMA MESAJI

Meclis Başkanı Ali Kartal, “Engelliler Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ali Kartal mesajında, “İnsanoğlu elinde bulunan birçok şeyin değerini ne yazık ki ancak onu kaybettiği zaman farkına varıyor. Bu biz insanoğlunun eksik olan yanı. Birçok insan hiçbir sağlık problemi olmadan, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirken, birçok insanda ne yazık ki bazı sağlık problemleri nedeniyle engelli olarak dünyaya geliyor. Ve bir kısım insanımızda yaşamları sırasında engelsiz iken geçirdikleri kazalar sonucunda ya da sağlık sorunları nedeniyle engelli insanlar konumuna geçebiliyor. Ve bu insanlar için hayat, bizler için yapması çok kolay, hatta hiç aklımıza gelemeyecek en basit fiziksel faaliyetler dahi onlar için çok zor eylemler olarak karşılarına çıkıyor. Yaşarken birçok fiziksel işlevlerimizi farkına varmadan gerçekleştiriyoruz. Birçok uzvumuz ile yapmış olduğumuz faaliyetler sırasında bir tanesinin eksikliğinde, hayatın ne kadar zor olacağının farkında değiliz. İşte birçok insanımız için bu ve buna benzer işlevler hayatlarını zorlaştırmaktadır. Bizlere düşen görev ise bu insanlarımıza hayatı kolaylaştırarak, onlara daha sabırlı ve nazik davranmak olmalıdır. Unutmayalım ki hayat güzel olduğu kadar, bizi kötü olaylarla da karşılaştırabilir. Ve bizler bunu düşünerek engelli vatandaşlarımızın hayata daha sıkı tutunmaları, yaşama sevinçlerini korumaları için onlara yardımcı olmalıyız. Bunu da bir gün değil, bütün bir yaşantımıza bir hayat düsturu olarak yaymalıyız. Ben bütün engelli vatandaşlarımızın “Engelliler Haftasını” kutluyor ve onlara daha yaşanılabilir bir dünya diliyorum” dedi.

TİMUR'DAN MESAJ

Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası” dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan "Engelliler Haftası" nedeniyle bir açıklama yayınlayan M.Emin Timur “Engelli vatandaşlarımızın bir kez daha hatırlanması, sorunlarının daha yakından dile getirilerek, toplumun dikkatinin çekilmesi ve çözüm yollarının bulunması açısından önemli haftalardan biri olduğunu inanıyorum. Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkanı sağlayarak onların üretken ve verimli hale getirilmesi gerekmektedir. “Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım”.Doğuştan veya herhangi bir hastalık ya da kaza gibi bir nedenle engelli hale gelenlerin, toplumun ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi, sorunlarının çözümü, toplumda üretken hale gelmeleri ve toplumsal hayata uyumları ve hayat standartlarının yükseltilmesi en önemli görevlerimiz arasında olduğunu belirterek, toplumda engelli engelsiz herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması dileğiyle tüm engellilerimizin Engelliler Haftası'nı kutlayarak, her zaman yanlarında olduğumuzu belirtir, sağlık ve mutluluklar dilerim" dedi.

ARSLAN'DAN MESAJ

AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar ARSLAN, 10 -16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Engellilik konusu yalnızca engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli konulardan biridir.  Engelli vatandaşlarımızın ve dünyadaki engelli kardeşlerimizin hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının iyileştirilmesi, yükseltilmesi çağdaş bir toplum anlayışının parçasıdır. Bunların bilinciyle eğitimden sağlığa, kültür ve sanattan, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe kadar çok ciddi düzenlemeler yapılmıştır. Biz AK Parti iktidarı olarak çıkardığımız ”Engelliler Kanunu” ve beraberinde getirdiği yenilikler ile; engelli kişilerin, sıkıntılarının aşılması ve yaşamın her alanında yer almalarını sağlamak adına önlerindeki yasal ve yaşamsal engelleri kaldırarak toplum içerisinde uyumlu, ekonomik yeterliliğe ulaşmış, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak öncelikli hedefimizdir. Engellilerimizin hayat standartlarını yükselten, sosyal hayata katılımlarını dengeleyen düzenlemelerle geleceğe umutla bakmaları bizi de mutlu etmektedir. Toplum içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan engelli vatandaşlarımızın bu haklardan yeterince yararlanmaları devletimizin en önemli hedeflerinden biridir. Bu duygu ve düşüncelerle; Dünya Engelliler Haftasında, yaşanmakta olan tüm sorunların en kısa süre de çözüme kavuşturulmasını temenni ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum dedi.

MHP İL BAŞKANI SEZAİ BİLGİN "ENGELLERİ BİRLİKTE AŞMALIYIZ !"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez İlçe Başkanı Sezai Bilgin 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. Sezai Bilgin, Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, her bireyin engelli olup olmadığına bakılmaksızın yasalarla belirlenen temel hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanma hakkına sahip olduğunu ve engelli olduğu için hiç kimsenin toplumdan dışlanmaması gerektiğini söyledi.

Bilgin açıklamasında, "Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde her yıl 10-16 Mayıs günleri "Engelliler Haftası" olarak çeşitli etkinliklerle değerlendirilmektedir. Ülkemizde ve kentimizde hizmet ve çevre koşullarının özürlüler için ulaşılabilir hale getirilmesi yönünde alınacak önlemlerle engelleri hep birlikte aşmamız gerekmektedir. Tüm yeni kaldırımları engellilere uygun şekilde düzenleyen , eski kaldırımları da süratle rampalı yapan ve Belediye Özel Halk Otobüsleri'nde engelli rampasının bulundurulmasını zorunlu kılan Bartın Belediyesi'nin memleketimizdeki vatandaşlarımıza sağladığı bu imkanlar gibi diğer tüm belde, ilçe ve illerimizde de engelli vatandaşlarımız için hayatı kolaylaştıracak çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. Toplumsal yaşama uyum sağlamaya çalışan engelliler, kimseye muhtaç olmadan yaşam alanlarında kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlenme, korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Toplumun aynı hayatı paylaştıkları engellileri fark etmemesi, engellilerin kendilerini toplumdan soyutlaması sonucu oluşan iletişimsizlik çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerini değil, ailelerini ve yakın çevrelerini de psikolojik olarak etkilemektedir. Bu sebeple sağ duyulu, haklara saygılı ve paylaşmayı, yardımlaşmayı seven bir toplum olarak engelleri hep birlikte aşmalıyız" dedi.

Açıklamasında engellilere sevgiyle kucak açılması gerektiğinin altını çizen MHP Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin, Milliyetçi Hareket Partisi'nin sadece özel günler ve haftalarda değil her zaman engelli vatandaşlar ve ailelerinin yanında olduğunu söyledi. Bilgin "Sağlıklı bir toplum oluşturmak için, başta engelliliği doğuran sebepleri ortadan kaldıracak koruyucu tedbirlerin geliştirilmesi ve engellilerin yaşam koşullarını olumlu yönde etkileyecek hizmet ağının organizasyonu ve yaygınlığında karşılaşılan sorunların giderilmesi temel hedefimiz olmalıdır. Son yıllarda ülkemizde çıkarılan kanunlarla engelli vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi yönünde adımlar atılmış fakat yeterli düzeyde gelişme sağlanmamıştır. Yeni düzenlemelerle engelli vatandaşlarımızın başta eğitim olmak üzere istihdamına, bakımlarının sağlanmasına özel önem gerekmektedir. Buda Allah'ın İzni ile MHP iktidarında hayat bulacaktır. Bu duygularla, 10 - 16 Mayıs Engeliler Haftasında tüm vatandaşlarımızı, engellilerin sorunlarına duyarlı olmaya ve sorunlarının giderilmesi yönünde yürütülen çalışmalara destek olmaya davet ediyorum" dedi.

KABASAKAL "HERKES BİR ENGELLİ ADAYIDIR"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Merkez İlçe Başkanı Avni Kabasakal, 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Kabasakal yayınladığı mesajda engelli insanların sadece böyle günlerde hatırlanmaması gerektiğinin altını çizdi. Kabasakal mesajında "Bilindiği üzere 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası olarak kutlanmakta ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmektedir. Engellilik meselesine toplumun dikkatini çekerek farkındalık oluşturma bakımından bu aktiviteler elbette gereklidir. Ancak engelli insanlarımız sadece böyle günlerde hatırlanmamalıdır. Onlar yılın hiçbir günü unutulmamalı toplum içinde yer alacakları şartlar hazırlanmalı imkanlar sağlanmalıdır. Önemli olan bedensel engelleri aşmak değil, beyinlerdeki engelleri aşmaktır. Onlara eğitim imkânları hazırlanıp, sosyal-kültürel anlamda toplumla tamamen kaynaştırmak gerekmektedir. Bununla beraber İstihdam şartları yaratarak ekonomiye etkin bir şekilde katılmaları sağlanmalıdır. Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını ve herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmayalım. Bu hafta yapılan etkinliklerin, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını ve engellilerimizle diğer vatandaşlarımızın kaynaşmalarına fırsat oluşturmasını temenni ederek, tüm engelli vatandaşlarımızın bu anlamlı haftasını canı gönülden kutluyorum"dedi.

AKMAZ'IN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Engelliler Haftası münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Akmaz mesajında "Engelli olduğu için hiç kimsenin toplumdan dışlanmaması gerekir. Engellilerimize sevgiyle kucak açılmalıdır. Hizmet ve çevre koşullarının onlar için ulaşılabilir hale getirilmesi yönünde alınacak önlemlerle engelleri hep birlikte aşabiliriz. Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır.Toplumsal yaşama uyum sağlamaya çalışan engelliler, kimseye muhtaç olmadan yaşam alanlarında kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlenme, korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duymaktadırlar. 10 - 16 Mayıs Engeliler Haftasında tüm vatandaşlarımızı, engellilerin sorunlarına daha duyarlı olmaya ve sorunlarının giderilmesi yönünde yürütülen çalışmalara destek olmaya davet ediyorum.Teşkilatım ve Kadın Kolları üyelerimle birlikte, engelli vatandaşlarımızın, her zaman yanlarında ve destekçisi olduğumuzu bilmelerini istiyorum."dedi.

AK PARTİ BARTIN SOSYAL İŞLER BAŞKANLIĞI ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

AK Parti İl Sosyal İşler Başkanı ve aynı zamanda İl Başkan Yardımcısı Erol Çoban, Engelliler Haftası ile ilgili mesaj yayımladı. AK Parti hükümetleri öncelikli çözüm alanlarından bir olarak Engelliliği görmüş ve bu alandaki sorunların çözümü için devrim niteliğinde birçok ilke imza atmıştır. Engelliliği bir kader olarak görmeyecek, bu alanda her adımı cesaretle atan partimiz, engellilikle ilgili son dönemde yaptığı açılımlarda büyük bir farkındalık oluşturmuştur. Engellilerimizi hayatın her alanında görmek isteyen politikaları zaman kaybetmeden hayata geçiren AK PARTİ, şu anda uyguladığı sosyal politikalarla birçok ülkenin önüne geçmiştir. Gelişmiş ülkeler ekonomik krizleri bahane ederek dezavantajları gruplara sunduğu imkanları kısıtlarken, AK PARTİ merkezi bütçeden bu alana ayırdığı payı her yıl biraz daha artırmıştır. AK PARTİ yaklaşık 11 yıllık iktidarı döneminde hiçbir iktidara nasip olmayacak güzel ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır ilk kez engelliler konunu çıkartmak bize nasip olmuştur. 5378 sayılı engelliler kanunun uygulamasına ilişkin ilgili diğer mevzuat ile birlikte yaklaşık 1.500 maddelik engelliler hukuku oluşturulmuştur engellilik alanındaki bu olumlu gelişmeler 2010 yılında anayasal düzeye taşınmış ve ana yasanın onuncu maddesinde yapılan değişiklikle, engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı hükmü getirilmiştir. Engelli hakları açısından dünyada örnek teşkil edecek derecede detaylı hak ve imkanlar sağlamış olsa da, bu hakları yeterli görmüyor ve daha da iyisini oluşturmak adına engelli kardeşlerimize yönelik kanunlarımızı, mevzuatımızı yeniden düzenliyoruz. Partimiz tarafından istihdamdan, ulaşılabilirliğe, eğitimden, sosyal hayata katılıma kadar birçok alanda engellilerimizin önündeki engelleri sabırla üşenmeden, hayırlı işlere vesile olabilme adına kaldırıyoruz
Bu duygu ve düşüncelerle AK PARTİ ailesi olarak, engellilerimizin Engelliler Haftası’nı kutluyor, engelsiz bir Türkiye için çalışmaya diyoruz.

Engelliler Haftası

10 ile 16 Mayıs günleri arası Engelliler Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir. Bu hafta boyunca Engellilerin sorunları tartışılır. Sakatlığa sebep olan etkenler açıklanır ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması için çareler araştırılır. Engellilerin eğitilebilmeleri ve iş sahibi olabilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmaya çalışılır.  Engelliler Haftası boyunca, her gün ayrı bir sakatlık konusu işlenir. Sakatları Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için şu programın uygulanmasını kararlaştırmıştır. 10 Mayıs günü Engelliler Haftası'nın açılışı yapılır. 11 Mayıs Görmeyenler Günü, 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engellileri Günü, 13 Mayıs Ortopedik Özürlüler Günü, 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler Günü, 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü olarak değerlendirilir. 16 Mayıs günü ise Engelliler Haftası'nın genel değerlendirmesi yapılır.  Akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlikler, aşıların zamanında yapılmaması ve kazalar, sakatlığın en önemli sebeplerindendir. Engellilerin de, hayatlarını sürdürebilmeleri için, çalışmaları ve gelir sağlamaları gerekir. Engellilere acıyarak, ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözemeyiz. Onların da yapabileceği işler vardır. Engellilerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız. Kanunlarımız, işverenlerin elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç, kamu işyerlerinde ise yüzde dört özürlü çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Gördüğümüz Engellilerle alay etmeyelim ve gülmeyelim. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olalım. Unutmayalım ki engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir. Hepinize kazasız ve sağlıklı günler, mutlu bir ömür diliyorum.

Atatürkçü Düşünce Derneği Bartın Şubesi
Şube Başkanı Yavuz ALPAY

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Engelliler Haftası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.