21. yüzyıl, vahşet dönemi oldu

Bartın İl Müftülüğünce düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi temalı konferans düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan etkinlikte Şadırvan Camii Din Görevlisi Feridun Gök Kuran-ı Kerim okudu. Etkinliğe Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Abdurrahman Akbaş, konuşmacı olarak katıldı. Akbaş, 21. yüzyılın şiddetin ve vahşetin en yaygın olduğunu ve 20 yıl önce akla gelmeyen suçların bu dönemde işlendiğini belirtti. Akbaş, “Hem dünyada hem ülkemizde merhamet konusunun işlenmesi gerekiyor. Toplu ölümler, soykırımlar en fazla içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde gerçekleştirilmiştir. İnsanlık, en fazla birbirini yok etmeye yönelik parayı bu yüzyılda harcamıştır. Sadece bir yılda silaha ayrılan para 800 milyar doları bulmaktadır. Bunun karşılığında da 800 milyon insan açlık çekmektedir. 300 milyon bebek de açlık sınırında yaşamaktadır. Silaha ayrılan paranın yüzde biri bir ülkenin yoksulunu doyurmaya yetecektir. Ama maalesef ki bu durum devam etmektedir. Meclisimizde de gündeme gelen şiddet komisyonları kuruluyor. Peygamberimizin rahmetini her yerde anlatmalıyız.”dedi.      

1989 YILINDAN BU YANA 23’NCÜSÜNÜ KUTLUYORUZ

Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından kürsüye gelen İl Müftüsü İsmail Bayrak, yaptığı konuşmada Kutlu Doğum Haftasını 1989 yılından bu yana 23 kutladıklarını belirtti. Bayrak, “Kutlu doğumuyla şerefkar olduğumuz Hz. Muhammet Mustafa (sav) efendimize yüce Rabbimin af-ı mağfireti, şefkati, merhameti, yüce Peygamberimiz Aleyhisselatü vesselam efendimizin şefaati, siz değerli Allah dostları hanımefendi ve beyefendiler. Bildiğiniz gibi kutlu doğum haftası yüce Peygamberimiz Aleyhisselatü vesselam efendimizin doğum haftasıdır. Onun doğum haftası tüm İslam aleminde olduğu gibi Anadolu’muzda da yakın tarihe kadar mevlit geceleri kapsamında değerlendiriliyor, hatimlerle, mevlitlerle, salavatlarla yüce Peygamberimiz Aleyhisselatü vesselam efendimizi anmaya, anlamaya çalışıyorduk. Diyanet İşleri Başkanlığımızın 1989 yılında almış olduğu karar gereği yüce Peygamberimiz Aleyhisselatü vesselam efendimizin miladi takvim itibari ile 17 Nisan tarihinde dünyaya teşrif etmiş, 14 – 20 Nisan tarihleri arasını Kutlu doğum haftası olarak etmiştir. 1989 yılından bu yana 23 kutladığımız bu hafta münasebetiyle Anadolu’nun her yerinde, yurt içi ve yurt dışında Aleyhisselatü vesselam efendimizin çeşitli yönleri anlatılmaktadır.”şeklinde konuştu.

21. YÜZYIL ŞİDDET VE VAHŞETİ EN YAYGIN BİÇİMDE YAŞANDIĞI BİR DÖNEM OLMUŞTUR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Abdurrahman Akbaş, Hz. Peygamberin Hoşgörü, Şefkat ve Merhameti konulu konferans verdi. Akbaş, konferansında 21. yüzyılın şiddetin ve vahşetin en yaygın olduğunu ve 20 yıl önce akla gelmeyen suçların bu dönemde işlendiğini belirtti. Hz. Peygamberin çeşitli yönlerinin her yerde anlatılması gerektiğini anlatan Akbaş, “Öncelikle sizlere diyanet işleri başkanımız Profesör Doktor Mehmet Görmez Hocamın selam ve hürmetlerini arz ediyorum. Her yıl başkanlıkta bir komisyon oturur, bu yıl kutlu doğumun teması ne olsun ve ne mesaj verelim ülkemizdeki vatandaşlarımıza, yurt dışındaki soydaşlarımıza ve vatandaşlarımıza Peygamberimizin hangi yönünü anlatalım diye kurul topladık. Geçen sene aile konusu işlenmiş, bu yıl da merhamet konusunu ele alındı. Hem dünyada hem ülkemizde merhamet konusunun işlenmesi gerekiyor. Dünyaya şöyle bir baktığımız zaman 21. yüzyıl şiddeti ve vahşeti en yaygın biçimde yaşandığı bir dönem olmuştur. Toplu ölümler, soykırımlar en fazla içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde gerçekleştirilmiştir. İnsanlık, en fazla birbirini yok etmeye yönelik parayı bu yüzyılda harcamıştır. Sadece bir yılda silaha ayrılan para 800 milyar doları bulmaktadır. Bunun karşılığında da 800 milyon insan açlık çekmektedir. 300 milyon bebek de açlık sınırında yaşamaktadır. Silaha ayrılan paranın yüzde biri bir ülkenin yoksulunu doyurmaya yetecektir. Ama maalesef ki bu durum devam etmektedir. Meclisimizde de gündeme gelen şiddet komisyonları kuruluyor. Peygamberimizin rahmetini her yerde anlatmalıyız.”dedi.      

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konferansın ardından Kutlu Doğum Haftası konulu düzenlenen şiir, kompozisyon ve 40 Hadis ezberleme yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Şiir Yarışmasında Gözpınar İlköğretim Okulu öğrencisi Hamide Hışıroğlu birinci, Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi Gamze Nur Yıldırım ikinci ve Ahmetler İlköğretim Okulu öğrencisi Elif Heptaş üçüncülük ödülü aldı.
Kompozisyon Yarışmasında Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Sümeyye Arabacı birinci, Köksal Toptan Lisesi öğrencisi Duygu Çiftçi ikinci ve Turgut Işık Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi Feyza Dölek üçüncülük ödülü aldı. 40 Hadis ezberleme yarışmasında Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Lütfullah Alptekin birinci, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Elif Teke ikinci ve İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Rabia Akgün üçüncülük ödülü aldı. Düzenlenen etkinlik, katılımcılara gül dağıtılmasıyla son buldu.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.