Bartınlılar Camilere sığmadı

Bartın Müftüsü İsmail bayrak Mekez Aşağı Çarşı Camiinde Bartınlılara seslendi. Bayrak’’Değeri dünya ölçeğinde bilinen iyilik ve güzellikler kaynağının yüceliği sebebiyle, bu geceye kıymetli gece manasına gelen Kadir Gecesi denmiştir. Kadir Gecesi Kuran’ı Kerim’in ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan mübarek bir gecedir. Geceyi bu derece yücelten sebeplerden biri, insanlık aleminin zulmetten nura ve huzura kavuşturmak için gerekli olan temel esasları ihtiva eden Kuran’ı Kerim’in bu geceden itibaren beşeriyetin ufuklarını aydınlatmaya başlamış olmasıdır. Kur’an okunmak, anlaşılmak ve ışığından istifade edebilmek üzere gönderilmiş bir kitaptır. O, hayat gerçeğinin adeta bir kullanım kılavuzudur. Ondan istifade edebilmek ancak onu okumakla ve üzerinde düşünmekle mümkün olabilir. Kuran düşünceyi ibadet sayan, düşünceyi körelten her türlü fiil ve eylemi yasaklayan bir kitaptır” dedi.

Kuran’ın doğrudan  insana yönelen en önemli katkısı, ona içinde yaşadığı evrenin öncesi ve sonrası, kendini çevreleyen varlık ve nesnelerle ilişkisini, nihayet kendi benliğini tanıması ve anlaması için ölçüler sunması olduğunu ifade eden Bayrak, “İnsanın gerçek anlamda mutlu bir hayat sürmesi istek ve eylemlerinin gayesini bilmekle mümkündür” dedi.

Günümüzde Müslüman toplumların karşı karşıya olduğu problemlerinden çoğunun, Kuran’ın bildirdiği evresel ilkelerden uzaklaşmasından kaynaklandığını ifade eden Bayrak, “İnsanlığı huzursuz eden bu ızdıraplardan kurtulmanın çaresi, bütün beşeriyeti kucaklayacak, onların hepsine şamil olan, hak, adalet ve merhamet duygularının insanlığın vicdanında hakim olmasını sağlamaktır.  Bu vesile ile bu gece dargınlıklara, kırgınlıklara son vermek, nefretin yerine, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmak için bize önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu gece kalpleri onaralım. Ebeveynlerimizi ziyaret ederek, dualarını almaya çalışalım” ifadelerine yer verdi.

Eller duayla kalktı

Ellerini mağfiret ve merhamet dilemek için semaya kaldıran Müminler, geçmiş günahlarının affedilmesi için Yaradan’a yalvardı. Kadir Gecesi’nin tüm İslam âlemi ve kâinat için önemini idrak eden Bartınlılar, camilere akın etti. Özellikle tarihi camilerde yer bulmak oldukça güçtü. Caminin içinde yer bulamayan kadın, erkek, genç, yaşlı binlerce kişi avluya kilim sererek, ibadet etmeye çalıştı. Akşam namazından sonra camilerde yer kapma yarışına giren vatandaşlar ellerini semaya kaldırıp, geçmiş günahlarının af edilmesi için Allah’a yalvardı.

Cemaat Camiye sığmadı

Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi`ni ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar Bartın Merkez Şadırvan  camii`ye sığmayınca yol üzerinde namaz kıldı. Kadir Gecesi için  akın eden vatandaşl Mekez Aşağı Çarşı Camiinde ar, cami içi ve bahçesine sığmayınca yollara serdikleri hasırlar üzerinde namazlarını kıldı. Kadir gecesini en iyi şekilde ihya etmek isteyen Müslümanlar, Türkiye`nin her yerinde Camileri doldurarak Ramazan ayının bu en kutsal gecesinde dualar etti. Kadir Gecesi bereketini doyasıya yaşayan vatandaşlar, Bartın’da  her zaman olduğu gibi Kadir Gecesi`ni en iyi şekilde ihya etti. Caminin içi ve bahçesi tamamen dolunca,cemaat cami avlusundan taşarak yollarda saf tutup namazını kıldı. Yoğunluk sebebiyle camilere giremeyenler, yere serdikleri kartonlar üzerinde namaz kılıp dua etti.Kimi kadın ve erkekler ise bahçede, ağaçların altında çimlere serdikleri karton kutular üzerinde namaz kıldı. Okunan Kur`an-ı Kerim`i ve vaazları dinleyen vatandaşlar, namaz ve dualarla Kadir Gecesi`ni ihya etti. Camiye akın eden insanlar arasında küçük yaştaki çocuklar ve kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Cami imamının verdiği vaazda ise Kadir Gecesi`nin önemi anlatıldı.

G.Yavuzaslan

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.