Bu Akşam Mübarek Miraç Kandili
Vali Ali ÇINAR'ın Miraç Kandili Kutlama Mesajı

Asırlardır dinimizde kutlanan kandil geceleri, hiç şüphesiz tüm İslam Alemine sunulan; manevi değerlerimizin güç kazandığı, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, selamlaşmanın ve paylaşmanın arttığı, iyiliğin, barışın, dostluğun, kardeşliğin ve merhametin büyük bir heyecan ve coşkuyla kutladığı mübarek ve çok özel gecelerdir. Manevi duygularımızın yeşerdiği, çeşitli münasebetlerle dostluk ve kardeşlik bağlarımızın güçlendiği bu aziz geceler merhamet eden ve bağışlayan Allah'ın bir ikramıdır.

Mübarek Üç aylar içerisinde yer alan Miraç Kandili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.) şahsında insanlığa bir örnek oluşturan, merhamet kapılarının ardına kadar açıldığı, günahların bağışlanması için el açıp dua edenlerin dualarının kabul olduğu sınırsız bir yükseliş ufkudur. Bu mübarek gecede elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yeniden yeşermesine gayret göstermeliyiz. Yüreklerimizi kin ve nefret duygularından arındırmak, dostluklarımıza daha da önem vermek için bu mübarek geceyi büyük bir fırsat olarak görmeliyiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.) kutlu yolculuğunun anlamını kavramaya ve insan olarak vazifelerimizi yerine getirmeye çalışmalı, bu gece vesilesiyle insanları birbirine yakınlaştıracak, sevgi ve kardeşlik iklimini sağlayacak tavırlar sergilemenin yollarını aramalıyız.

Ülkemizin geleceği için, maddi refah ve ekonomik kalkınma çabası kadar, manevi ve kültürel değerlerin muhafazası da hayati önem taşımaktadır. Manevi değerlerimizle gelecek kuşaklara aktardığımız kültürümüz, yeni nesiller inşa edecek; toplum hayatımızın ahenkli ve sağlam bir şekilde devam etmesinde bu değerlerimiz büyük bir paya sahip olacaktır.

Ben bu duygu ve düşüncelerle; bu mübarek ve anlamlı gecenin sevgi, barış ve kardeşlik duygularını kuvvetlendirmesini temenni ediyor, İlimiz, Ülkemiz ve tüm İslam Âlemi hakkında hayırlara vesile olması dileğiyle Miraç Kandili'ni kutluyorum.

AK PARTİ BARTIN MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ'UN MİRAÇ KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

Miraç, Peygamber Efendimizin Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir. Recep Ayının 27. Gecesinde gerçekleşen bu mucize bütün kötü duygulardan ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye yükselişin ispatıdır.

Miraç kandili gibi mübarek gün ve gecelerimiz manevi duygularımızın doruğa çıktığı, birlik ve beraberliğimizin, aramızdaki sevgi ve kardeşliğin pekiştiği, müstesna zamanlardır.

Bu müstesna zamanın iyi değerlendirmesi dileğiyle tüm halkımızın miraç kandilini kutuluyor, kandilin bütün insanlığa huzur getirmesi, ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

YALÇINKAYA'NIN MESAJI

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M.Rıza YALÇINKAYA Miraç Kandili sebebiyle bir mesaj yayınladı. Yalçınkaya mesajında; Miraç, Peygamberimizin yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuktur. Aynı zamanda Miraç, İlahi rahmet ve huzura erişmenin, ahlaki erdemlere yükselişten, her şeyin sahibi olan Yüce Allah'a bağlılık ve boyun eğmeden geçtiğini anımsatmaktadır. Miracın özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma ve sorumluluk vardır. Böyle mübarek gün ve gecelerin bugün eriştiği anlamları ihmal etmeksizin değerlendirmek gerekir. Bu mübarek gece vesilesiyle ülke olarak son günlerde yaşadığımız olumsuzlukların yerini sağduyu ve sükûnetin; barış ve huzurun almasını; ayrıca yakın coğrafyamızda yaşanan zulüm, şiddet ve terörün altında ezilen toprakların tekrar barış yurduna dönüşmesini diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın Miraç Kandilini en içten duygularımla tebrik eder,sağlık mutluluk ve esenlikler dilerim.

BAŞKAN AKIN'IN MİRAÇ KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Akın, mesajında Miraç Kandili'nin hayırlara vesile olmasını ve bu gece yapılacak duaların kabul olmasını dileyerek Bartın halkının ve tüm İslam âleminin kandilini kutladı. Akın mesajında " Bugün, kültürümüzde önemli yer tutan kandil gecelerimizden biri olan Miraç Kandili ile, çok müstesna bir geceye ulaşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Manevi duyguların yoğun şekilde yaşandığı bu kutsal gecede, yapılacak tüm duaların kabul olmasını ve bu gecenin halkımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu duygularla, tüm halkımızın ve İslam aleminin Miraç Kandili'ni tebrik eder, sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.

TİMUR'UN MESAJI

Amasra Belediye Başkanı M.Emin TİMUR, Miraç Kandili Dolayısıyla Kutlama Mesajı Yayınladı. Amasra Belediye Başkanı M.Emin TİMUR"İnsanlarımızı birbirine yakınlaştırıp kaynaştıran, saygı, sevgi ve muhabbet bağlarını daha da sağlamlaştıran böyle mukaddes günler, tüm dünya insanlarının barış,dostluk ve sevgi ilişkilerinin de artmasına vesile olur.Gönüllerimizin müstesna bir gece yaşadığı bu mübarek gecede,gerek kendi toplumumuz gerekse tüm dünya insanları arasında sınırlar oluşturan anlayış ve davranışlardan uzaklaşarak,bizi birbirimize yaklaştıracak,dünya ve ülkemizde başarısını sağlayacak uzlaşmacı tavırlar sergilemenin yollarını arayalım.Kin ve nefret yerine, sevgi ve barış tohumlarının ekilmesine çalışalım. Bu mübarek gece her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birliğimizin, dirliğimizin ve güçlü sevgi bağlarımızın daha da üstün düzeyde gelişmesine vesile olur. Bu gecenin feyz ve bereketinden tüm halkımızın ve tüm dünyadaki inanan kardeşlerimizin en iyi bir şekilde faydalanmaları temennisi ile mübarek Miraç Kandillerini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum "dedi.

ARSLAN'IN MESAJI

AK Parti İl Başkanı Yaşar Arslan, Miraç Kandili kutlama mesajında, "Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hikmet dolu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi, Müslümanlar'ın inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir" dedi. Arslan, Miraç Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, kandillerin, insanların gönlünü aydınlatan, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, selamlaşmanın, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı çok özel geceler olduğunu kaydetti. "Aziz milletimizin asırlardan bu yana büyük bir heyecan ve coşkuyla kutladığı mübarek Miraç Kandili de böyle bir gecedir. Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in hikmet dolu yolculuğunun gerçekleştiği Miraç gecesi, Müslümanlar'ın inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Dünyanın ve insanlığın geleceği için, maddi refah ve ekonomik kalkınma mücadelesi kadar, manevi ve kültürel değerlerin muhafazası da hayati önem taşımaktadır. Bütün insanlığın selameti için iyiliği, barışı, dostluğu, kardeşliği, paylaşmayı ve merhameti yüceltmek için çalışmalıyız. İnanıyorum ki, bu kandil gecesi, insanımızın gönlünde bu yönde bir meşale tutuşturacak, kaybolmaya yüz tutan manevi değerlerimizin hatırlanmasına vesile olacaktır”. “Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşehrilerimizin, Miraç Kandili'ni tebrik ediyor, milletçe, birlik ve beraberlik içinde daha nice kandillere kavuşmayı, bütün İslam aleminin ve insanlığın barış ve huzur içerisinde olmasını diliyorum." dedi.

SEZAİ BİLGİN'İN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Sezai Bilgin, Miraç Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Bilgin mesajında, bu gecenin Bartın halkı ve tüm Türk İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diledi. Bilgin "" Miraç, Peygamber Efendimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Bu gecede farz kılınan ve bizzat Peygamberimiz tarafından müminlerin miracı olarak nitelendirilen namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder. Bu bilinçle, değerli halkımızın, feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Kandilini tebrik eder, bu gecenin tüm İslam âlemi ve Türk Milleti'nin birlik ve beraberliğine, sevgi ve kardeşliğinin pekişmesine vesile olmasını, mutluluk, huzur ve barış getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim" dedi.

MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI KABASAKAL'IN KANDİL MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Bartın İlçe Başkanı Avni Kabasakal Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kabasakal, bu kutsal geceler vesilesiyle insanlara kendini yenileme, ümitlerini tazeleme ve geleceği planlamak için fırsatlar sunulduğunu söyledi. Kabasakal, "Manevi feyzin yoğun şekilde yaşandığı şefkat, merhamet ve insani duyguların öne çıktığı kandil geceleri, bir başlangıç olarak görenler için belki de iki cihanda kurtuluşa erme vesilesi olacaktır. İçinde pek çok hikmet ve sırrı barındıran Miraç Kandili, Hz. Muhammed'in (S.A.V) Mescid-i Haram'dan Mescid'i Aksa'ya yaptığı hikmet dolu yolculuk ve huzura kabul edilişin sırrı üzerinde düşünüldüğünde müminlere namaz ile adeta bir imtiyaz tanınmış, yaşamın her anında Yüce Allah'ın huzuruna erebilmenin ayrıcalığı inananlara verilmiştir. İnsanlığın ihtiyaç duyduğu barış, şefkat, hoşgörü bu geceler ile doruğa ulaşmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle değerli Bartın halkının ve tüm İslam âleminin Miraç Kandilini tebrik ediyor bu gecenin tüm insanların huzur, mutluluk ve barışına vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum" dedi.

NURAN AKMAZ'IN KANDİL MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP) Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kadın Kolları Başkanı Akmaz, "Manevi duygularımızı yoğun bir şekilde yaşadığımız kutsal günlerimizde, sevgi, hoşgörü, dayanışma ve paylaşım değerlerimizin her zaman yüreklerde kalmasını arzu ediyorum. Bu duygularla, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in, Allahü Teâlâ'nın huzuruna kabulü anlamına gelen Miraç gecesinin, insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz eder, vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam aleminin kandillerini tebrik ederim" dedi.

ÇAKIR'IN MESAJI

Mübarek gün ve gecelerin manevi yönümüzü güçlendiren; kendimize, ailemize ve topluma karşı sorumluluklarımızı hatırlatan, çok müstesna günler olduğunu belirten Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır; "Şüphesiz manevi duygularımızı canlandıran, iç dünyamıza doğru bir yolculuk yaparak kendimizi sorgulamamızı sağlayan kutsal gün ve geceler; bizlere bireysel ve toplumsal olarak iman, ibadet ve ahlak bakımından kendimizi yenileme, geleceğimizi Allah'ın rızası doğrultusunda planlama ve ümitlerimizi tazeleme fırsatları sunmaktadır. Miraç ve İsra hadisesi de Peygamberimizin(S.A.V) İslam'a davet sürecinde gerçekleşen mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesidir. Bu vesile ile manevi iklim olan Miraç Kandili'ni fırsat bilerek aramızdaki çekişmeleri, kin ve kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalı, yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının daim olmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin daima canlı tutulmasına gayret göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Bartınlı hemşerilerim olmak üzere, milletimizin ve tüm İslam Alemi'nin Miraç Kandili'ni en içten dileklerimle kutluyor, bu gecenin manevi nimetlerinden Rabbim kullarının faydalanmasını ve herkese birlik, beraberlik, dayanışma, kardeşlik duygularının güçlenerek barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum."

GÖRMEZ'İN MESAJI

Pazarı Pazartesiye bağlayan gece idrak edilecek Miraç Kandili dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir mesaj yayımladı. Miracın bizim için bir yükseliş ve yüceliş olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Miraç, bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah'a yükselişidir. Her yıl gelen Miraç, her şeyden önce bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegâne sahibinin Allah olduğunu hem de birey, toplum ve insanlık âlemi olarak gerek bu dünyada gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır" dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Miraç Kandili
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.