Mehmet Akif Ersoy Vefayla Anmak

Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin madden ve manen yıkıldığı anlarda, Türk Milleti’nin bağımsızlığı şiar edinmiş ruhunun yeniden canlanması için kültür ve edebiyat gücünü var gücü ile kullanmış, kendini bu yola adamış ve hiç bir zaman umutsuzluğa düşmemiş bir kahramandır.

Unutmamalıyız ki Mehmet Akif'i anmak; bu topraklarda yaşayan insanlar olarak hepimizin vefa borcudur. Aslında Akif’i anmaktan çok anlamak bizim görevimizdir. Akif'i anlamak; çileyi, ıstırabı, azmi, şehidi, şahadeti anlamaktır. Sorumluluğu, mücadeleyi, vatanseverliği anlamaktır. Akif’i anlamak, bu devirde fütursuzca açıklamalar yapan bölücülere karşı bir kez daha “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmak nasip etmesin" demek, gereken duruşu gösterebilmektir.

Milli Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 74. yılında anıyoruz. Türk toplumunun Mehmet Akif Ersoy'dan alacağı büyük dersler olduğunu bilmekteyiz. Bu derslerden en önemlisi özü ve sözü bir olmaktır. Mehmet Akif Ersoy'un, hiçbir ikbal beklemeden kendini memleketinin istiklaline adadığını, bu yolda büyük mücadeleler verdiğini bilmeliyiz

Türk milletinin, büyük şairin izinden sonsuza dek ayrılmayacağız. Ay yıldızlı al bayrak 72 milyonun iradesiyle kıyamete kadar şafaklarda dalgalanmaya devam edecek. Mehmet Akif Ersoy'un ve onun eseri Safahat'ın çok iyi anlaşılması gerekir, ülkenin birlik ve beraberliği için buna her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu bilmeliyiz,

Allah’u Teala (C.C.) gani gani Rahmet eğlesin. Mekânın Cennet olsun. Allah’u Teala 'nın Rızasına kavuşursun İnşallah. Hakk'a kavuştuktan 74 yıl bile sonra Dua alabiliyorsun ya gelecek nesillerden ne mutlu Sana... Rahmetle ve saygıyla...

Sezai BİLGİN
MHP İl Başkanı

* * *

AKİF’İN RUHU HER ZAMAN İÇİMİZDE

Sömürgeciliğe karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nı, ulusal haykırışı, direnişi, heyecanı anlatan İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 74. yıldönümünde rahmetle anıyoruz.

Yaşadığı dönemi bütün genişlik ve derinliği ile şiirlerinde yansıtan Mehmet Akif Ersoy, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde milletimizin içinde bulunduğu acıları, sevinçleri, ümitleri ve hayal kırıklıklarını manzum bir tarih, bir roman, bir hikâye, bir destan havası içinde anlatmıştır. Edebiyatçı, şair, eğitimci, gazeteci, veteriner hekimi olma özellikleri ile çok yönlü kişiliğe sahip, toplumsal verimliliğini ve topluma katkılarını üst düzeye çıkarmış, etkileri kendi çağını aşarak günümüze ulaşmış gerçek anlamda bir aydındır, Akif. O, büyük bir şair olmanın yanında bir erdem örneği ve gerçek bir eğitimci, sivil toplumcudur. Kaleme aldığı İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerinden biri olmuştur.

Mehmet Akif, edebiyat hayatında önceliği milletin sesine kulak vermeden yana kullanmış, sanat için edebiyat yapanlardan olmamıştır. Akif’in ilk destanı, Çanakkale Şehitleri’ne; ikinci destanı ise Bursa’nın işgali üzerine yazdığı Bülbül’dür. Üçüncü olarak da İstiklâl Marşı’nı yazan Ersoy, Milli Marşımızı Safahat’a almayarak, bu şiiri milletine armağan ettiğini ifade etmiştir.

Milletini, vatanını ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı, İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 tarihinde, İstanbul’da sessiz sedasız vefat etmiş; cenazesi, ‘Asım’ın Nesli’ dediği gençler tarafından, bütün engellemelere rağmen büyük bir kalabalıkla Edirnekapı Mezarlığı’nda defnedilmiştir.

“Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince

Günler şu heyulayı da er geç silecektir

Rahmetle anılmak ebediyet budur amma

Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir?” diyen Akif’e, gençler, vefatından sonra adeta ‘biz biliriz’ diyerek sahip çıkmış, aynı duygunun yıllar sonrasına taşınmasına vesile olmuştur.

Vefatının üzerinden bugün 74 yıl geçmesine karşın, aynı heyecan ve duyguyla anılması, milletin, şairine karşı vefası olarak görülmelidir.

Bizler Mehmet Akiflerin ruhunu, Mehmet Akiflerin geleneğini sendikamızda temsil etmeye çalışarak bu yükü gelecek nesillere taşımak boynumuzun borcu.

Mehmet Akif Ersoy’u tekrar rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyor, eserlerinin ve emanetlerinin yüzyıllar ötesine taşınacağına olan inancımızı belirtiyoruz.

Ruhun şad, mekânın cennet olsun.

Muhammet AKÇA
Eğitimciler Birliği Sendikası Bartın İl Başkanı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.