17 km.'lik Altyapı Çalışması Gölbucağı'ndan Başladı

17 KİLOMETRELİK DEV ALT YAPI ÇALIŞMASI GÖLBUCAĞI’NDA BAŞLADI

Bartın Belediyesi özel bir kanal açma aracı ile mahallelerde kanalizasyon ve yağmur suyu şebekelerine ait borulardaki tıkanıklıkları ve çeşitli inşaat benzeri atıkların oluşturduğu deşarj sorununu çözmek üzere kapsamlı bir alt yapı çalışması başlattı.

Fen İşlerine bağlı özel vakumlu kombine kanal temizleme aracı ile, özellikle taşkınların ve tıkanıklık sorunlarının yaşandığı bölgelerde bulunan 17 km‘lik kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke hatları temizlenecek. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın Beldiyesi sorumluluk alanı içerisinde olan kanalizasyon hatları, muayene bacaları ve yağmur suyu hatlarını temizleyerek kentteki tüm kanal şebeke ağının çalışır vaziyette tutulmasını sağlayacaklarını söyledi.

Cemal Akın açıklamasında „Bartın Belediyesi olarak kent genelinde, alt yapıda uzman işçilerimiz ve iş makinelerimizle düzenli olarak alt yapı hatlarımızı bakımdan geçiriyoruz fakat böyle özel bir sistemle ihtiyaç çerçevesinde çalışıyoruz. Bu anlamda Bartın’ımızda alt yapı sıkıntısı yaşanmasın diye daha öncede bu tür bir araçla kanalizasyon şebekesi genel bakımlarını yapmıştık. Bu bakım diğerlerinden farklı olarak tıkanıklık dolayısıyla oluşan taşkınların yaşandığı ve risk taşıyan çok daha geniş bir alanı ve bu alanda bulunan 17 kilometrelik bir kanalizasyon ve yağmur suyu şebeke ağını kapsıyor.  Bu çalışmada bize yardımcı olacak araç; minimum 12000 metreküp emiş gücünde, 360 lt basınç pompası debisi ve 170 bar basınçlı su pompası olan, 6000 litrelik temizlik suyu ve 9 metreküp atık malzeme kapasiteli, çift fanı olan vakum ve 180 derece çok yönlü dönebilen makara sistemleri olan, vakumladığı katı ve sıvı malzemeyi ayırıp sıvı malzemeyi tekrar boşaltabilen, en az 20 metreden emiş yapabilen vakum özelliğine sahip, 200 mm çapında ve 120 metre basınç hortumu özelliklerine sahip kombine bir kanal temizleme aracıdır. Kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarına taş, kum toprak, çöp maddeleri gibi çok çeşitli atıkların girmesi ve birikmesi dolayısıyla oluşan tıkanıklıkları bu son derece güçlü özel vakumlu sistemle gidereceğiz.  Bu kapsamda 200’lük borularla 8.000 metre , 300’lük borularla 4.700 metre, 400’lük borularla 3.000 metre ve 500’lük borularla 1.100 metre uzunluklara sahip toplamda yaklaşık 17 kilometre uzunluktaki şebeke hatlarımız tamamen temizlenecek.  Bu çalışmayla aynı zamanda muayene bacalarına taşınarak biriken maddelerin oluşturduğu kalıplaşmış yığıntılar sebebiyle oluşan hacim daralmasını da önleyerek meydana gelen tıkanıklık ve yavaş deşarj sıkıntısını da çözüyoruz.  Genel anlamda tüm kanal şebeke ağının çalışır vaziyette tutulması ve planlı önleyici bakımlarının yapılması amacıyla bu araçla aralıksız şekilde görev yapacak ekiplerimiz şu an Gölbucağı Mahallesi’ndeki ana kanalizasyon şebekesi hattında çalışmaya devam ediyor. Buradaki işlem tamamlandığında çalışma sırasıyla diğer mahallelerimizde de gerçekleşecek“ dedi.

200 METRE KANALİZASYON HATTI OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bartın Belediyesi tarafından Karaköy Mahallesi’nde kurulan yeni yerleşim alanlarının ve bu alanlardaki meskenlerin alt yapı gereksinimlerini karşılamak üzere başlatılan yeni kanalizasyon hattı oluşturma çalışmaları aralıksız şekilde devam ediyor. Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın Kadıoğlu Sokak ve 144.Sokak arasında yürütülen bu kapsamlı alt yapı çalışmasını mevcut ihtiyaçları ve geleceğe yönelik talepleri karşılayabilecek şekilde yaptıklarını söyledi. Akın açıklamasında, “Mahallelerimizde vatandaşlarımız hizmetlerimizden uzun yıllar sıkıntı yaşamadan istifade edebilsinler diye alt yapı ve üst yapıda gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızı geleceğe yönelik düzenlemelerle ve tüm beklentileri karşılayabilecek düzeyde gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda daha önce, Karaköy Mahallesi'ne bağlı Kadıoğlu Sokak ve 144.Sokak'ta oluşturulmakta olan yeni yerleşim alanlarının kanalizasyon alt yapısı gereksinimlerini de karşılamak için ana hattımızdan itibaren, 200'lük beton büzlerle, 200 metre uzunlukta yeni bir kanalizasyon hattı oluşturmaya başlamıştık.Belediye olarak, burada meydana getirdiğimiz bu yeni hat üzerine 4 adet muayene bacası yerleştirip bu bacalardan alacağımız mesken bağlantılarıyla, çevredeki yeni binaların kanalizasyon ihtiyaçlarını ve ileride gelebilecek talepleri karşılayacağız. Bu noktadaki işimiz bittiğinde hızla diğer mahallelerimizdeki yeni alt yapı taleplerini de karşılayacağız” ded

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cemal Akın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.