2015 Yılında 916 Projeye 108 Milyon TL

VALİ AZİZOĞLU 2015 YILI FALİYET RAPORUNU SUNDU

Bartın İl Genel Meclisi 2015 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi. 2015 yılında toplam 916 adet proje için 107.780.942 TL ayrıldı.

İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Genel Meclis üyeleri eksiksiz olarak katılırken 2015 Yılı Faaliyet Raporu görüşmeleri nedeniyle Bartın Valisi Seyfettin AZİZOĞLU da hazır bulundu.

Özel İdare birim müdürlerinin tamamının katıldığı toplantıda  açılış konuşmasını yapan Başkan DURSUN  şunları ifade etti; Mart ayı meclis toplantılarımızın 5.gününde gerçekleştirmiş olduğumuz meclis toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU’na şahsım ve meclis üyelerimiz adına teşekkür ediyorum diyerek gündemin 15.Maddesinde yer alan faaliyet raporunun görüşmeleri öncesinde yürütmekte oldukları meclis çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6.dönem meclisinin 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarının bugün itibari ile 23 ayını geride bıraktıklarını söyleyen DURSUN, amaçlarının görev süreleri içerisinde ‘Kubbede hoş bir seda bırakmak’ olduğunu ifade ederek geçen 23 aylık süreyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Her şeyden önce 23 aylık zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum dedi.

2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış oldukları meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attıklarını belirten DURSUN, yeni dönem meclisinin en önemli sınavlarını 2015 ve 2016 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptığı başarılı çalışmalarla ortaya koyduğunu belirterek faaliyet raporuna konu olan 2015 yılı bütçesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak şunları ifade etti: Meclisimizin 30 milyon olarak belirlemiş olduğu 2015 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan  payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %45  olduğunu, bunun yanında personel giderleri ile cari giderlerinde %28 civarında tutulduğunu belirterek bu kapsamda bütçe içerisinde yatırımlara ayırmış oldukları yaklaşık  14 milyonluk ödeneğin Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 İl arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında  yer aldıklarını söyledi. O nedenle böylesine  önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum dedi.

Ayrıca 2015 bütçesi  içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdıklarını söyleyen Dursun 7.670.000,00 TL ödenek ile 37 km. 1. Kat Asfalt, 12 km. standardı yüksek sıcak asfalt yol yapımı ile de 15 km kilitli parke taşı ile yol ve meydan düzenlemesini gerçekleştirdiklerini  açıkladı. Yine aynı yıl içerisinde Maliye Bakanlığınca özel idare yatırımlarının desteklenmesi amacıyla gönderilen 11 milyonunda ek çalışma ve yatırım programlarıyla hizmete dönüştürdüklerini söyleyerek bu kapsamda sadece yol ve ulaşım hizmetlerinde yapılan ilave programlarla 1.kat asfalt uygulamasında 56 km.,  sıcak asfaltta ise 28 kilometrelere ulaşıldığını belirterek 2015 yılı sonu itibarıyla bakıldığında asfalt oranının da  %85 lere ulaşıldığını söyledi. Yine aynı ödeneklerle ulaşım açısından önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan  Düzköy, Kadıköy ve Buğurlar köylerinin de yapımlarının tamamlandığını söyleyen Dursun,  2015 yılının özel idare adına her yönüyle tam bir yatırım yılı olarak geride kaldığını belirtti.

Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına da her dönemde büyük önem verdiklerini söyleyen DURSUN,  önceki meclis döneminde başlatılmış olan özel idare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesinin yeni dönem meclisi olarak kendilerini heyecanlandırdığını, bu kapsamda  eğitime ayırdıkları 4.485.000,00 TL  ödeneğin 2.500.000,00 TL si ile Çaydüzü Ortaokulu’nun yapıldığını bu sayede son dönemde yapılan modern eğitim yuvalarına bir okul daha kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşadıklarını  söyledi.
Ayrıca 2015 yılında ödenekleri Bakanlıklardan temin edilen Kız Meslek Lisesi, imam Hatip Ortaokulu ile birlikte lise ek binasının da tamamlanarak kısa bir sürede eğitim öğretime açılmış olmasının son derece önemli olduğunu belirten Dursun yürütülmekte olan bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran başta Sayın Valimiz Seyfettin AZİZOĞLU olmak üzere tüm teknik ekibimize  şahsım ve Meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum dedi. 


2015 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Valimiz Sayın Seyfettin AZİZOĞLU ise şunları ifade etti;
 Öncelikle 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile göreve gelmiş olan tüm meclis üyelerimizi tekrar tebrik ediyorum. 2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 10 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de il genel meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür etmek istiyorum.

Bugün 2015 yılı faaliyet raporunun il genel meclisimizde yapılacak olan görüşmeleri nedeniyle 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun  39. maddesinde ‘Vali,  Meclisin Mart Ay'ı toplantılarında bir önceki yılın faaliyet raporunu meclise sunar ‘ ibaresi gereği görüşülecek olan 2015 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili idaremizin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum diyerek; İl Özel İdaremizin 2015 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programına 635 adet proje ile başlayıp, yıl içerisinde ek olarak 281 adet proje ilavesi yapılarak yıl sonu itibari ile programa alınan toplam proje sayımız 916’ya ulaşmıştır.

Çalışma ve Yatırım Programına alınan 635 adet asıl proje maliyeti 83.511.298,66 TL iken yıl içinde programa alınan 281 adet ek proje maliyeti 24.144.659,76 TL ile birlikte yıl sonu itibari ile toplam 916 adet projenin maliyeti 107.780.942,73 TL’ye ulaşmıştır.

İl Özel İdaremizce toplam 916 adet projenin, 895 adedi gerçekleştirilmiş, 21 adet proje ise gerçekleştirilememiştir.

Gerçekleşen proje oranı % 98 iken gerçekleştirilemeyen proje oranımız ise % 2’dir.

Gerçekleştirilemeyen 21 adet proje, ödenek bulunmaması/yetersizliği, arsa temin edilememesi,  kamulaştırma yapılamaması, zemin etüdü ve proje yapılamaması, bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan ödeneklerin yıl sonu itibari ile gelmesi ve projelerin yıl sonunda programa alınması gibi nedenlerle gerçekleştirilememiştir.

İdari ve Mali özerkliğe sahip olan İl Özel İdaremiz; Eğitim, Kültür, Turizm, Ulaşım, Su, Kanalizasyon, Park-Bahçe, Katı-Atık, Kurtarma, Tarım, İmar, Spor, Sağlık, Sosyal Hizmet ve Yardımlar gibi birçok alanda çalışmalar yapmaktadır.

İl Özel İdare bütçesinden, Bakanlıklar ve diğer Merkezi İdare Kuruluşlarından tahsis edilen ödeneklerle, sorumluluk alanımız içerisinde örnek olabilecek birçok projeyi gerçekleştirdik. Bu çalışmaları yürütürken, kaynaklarımızı verimli, etkili ve ekonomik şekilde kullanmak öncelikli hedefimiz olmuştur.  Devam eden Meclis toplantısında 4 saatlik birim müdürlerinin sunumlarının ardından Başkan DURSUN, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu İl Özel İdaremizin 2015 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir" dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
KadıköyDüzköyBuğurlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.