2017'de Gerçekleşme Oranı Yüzde 89

Bartın Valisi Nusret Dirim 2017 Yılı Faaliyet Raporunu sundu.

İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya il genel meclis üyeleri eksiksiz olarak katılırken 2017 Yılı Faaliyet Raporu görüşmeleri nedeniyle Bartın Valisi Nusret DİRİM de hazır bulundu. Özel İdare birim müdürlerinin tamamının katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Kenan DURSUN şunları ifade etti; Mart ayı meclis toplantılarımızın 5. gününde gerçekleştirmiş olduğumuz meclis toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Nusret DİRİM’e şahsım ve meclis üyelerimiz adına teşekkür ediyorum diyerek gündemin 16. Maddesinde yer alan faaliyet raporunun görüşmeleri öncesinde yürütmekte oldukları meclis çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. dönem meclisinin 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarının bugün itibari ile 48 ayını geride bıraktıklarını söyleyen DURSUN, amaçlarının görev süreleri içerisinde ‘Kubbede hoş bir seda bırakmak’ olduğunu ifade ederek geçen 48 aylık süreyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Her şeyden önce bu zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum dedi. 2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış oldukları meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attıklarını belirten DURSUN, yeni dönem meclisinin en önemli sınavlarını 2015, 2016, 2017 ve 2018 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptıkları başarılı çalışmalarla ortaya koyduklarını belirterek faaliyet raporuna konu olan 2017 yılı bütçesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Başkan, Meclisin 39 milyon olarak belirlemiş olduğu 2017 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %44 olduğunu, bunun yanında personel giderleri ile cari giderlerinde %28 civarında tutulduğunu belirterek bu kapsamda bütçe içerisinde yatırımlara ayırmış oldukları yaklaşık 17 milyonluk ödeneğin Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 İl arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldıklarını söyledi. O nedenle böylesine önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum dedi. Ayrıca 2017 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdıklarını söyleyen Dursun Özel İdare ve Köydes projeleri ile 58,50 km. 1. kat asfalt, 40,87 km. standardı yüksek sıcak asfalt yol yapımı, 16,24 km Beton yol yapımı, 2,90 km kilitli parke kaplama, 1.316,50 km. asfalt yama (Bak-Onarım) işini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına da her dönemde büyük önem verdiklerini söyleyen DURSUN, 2009 yılında 5. Dönem meclisince başlatılmış olan özel idare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesi kapsamında Merkez Temel Eğitim Okulu (Fen Lisesi ve Yurt Binası tahsisi), Atatürk İlkokulu, Ağdacı İlkokulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu, ve Şiremirtabaklar İlkokulunun yapım işlerinin tamamlanarak Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu yapımının devam ettiğini açıkladı. Bu işlerin yanında onarıma ihtiyaç duyulan 40 okulunda günümüz şartlarına uyarlanma çalışmalarının yapıldığını en önemlisinin ise il merkezinde yer alan okulların tamamının doğal gaz dönüşümlerinin gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kapsamda bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran Sayın Vekilimiz Yılmaz TUNÇ’a ve teknik ekibimize şahsım ve Meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının 12 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü açıklayan Dursun, özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttüklerini bu çerçevede gerçekleştirdikleri Çakır Grubu adı altında hayata geçirdikleri 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla da yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesinde de artık sona yaklaştıklarını projenin tamamlanmasıyla birlikte büyük bir nüfusa hitap eden bölgenin kısıtlı olan içme suyu sıkıntısının da artık son bulacağını söyleyen Dursun bu kapsamda 2017 yılı içerisinde 1.500.000,00 TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmalarında kullanıldığını söyledi.

Tarımsal hizmetler müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 225.000,00 TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 150 noktaya yolcu bekleme durağı ile 30 köye çocuk oyun grubunun kurulduklarını söyleyen Dursun 7 yıldır devam eden projenin uygulamasıyla da 345 köye yolcu bekleme durağı 200 köye de çocuk oyun grubu kurduklarını hedeflerinin bu anlamda 265 köyün tamamı olduğunu söyledi. Yine çiftçilik ile uğraşan vatandaşları da unutmadıklarını söyleyerek yem bitkileri olan yonca silajlık mısır üreterek hayvancılıkla uğraşan çiftçilerinde bu yönde desteklendiğini söyledi.

Sözlerinin sonunda 2017 yılı faaliyet raporundaki rakamsal gerçekleşmelere de vurgu yaparak il özel idaresinin 39 milyonluk bütçesinin fazla vererek gerçekleşmesinin son derece önemli bir gelişme olduğunu belirterek dış kaynak adı altında Bakanlıklarca idaremize gönderilen 50.216.109,55 TL ile toplamda 86.071.312,52 TL ile Bartın da eğitimden sağlığa turizmden spora ve ulaşım hizmetlerine daha bir çok alanda önemli projelerin gerçekleştirildiğini söyleyen Dursun 2017 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz dedi.

2017 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Valimiz Sayın Nusret DİRİM ise şunları ifade etti: 2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 13 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de il genel meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür etmek istiyorum.

Bugün 2017 yılı faaliyet raporunun il genel meclisimizde yapılacak olan görüşmeleri nedeniyle 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. maddesinde ‘Vali, Meclisin Mart Ay'ı toplantılarında bir önceki yılın faaliyet raporunu meclise sunar’ ibaresi gereği görüşülecek olan 2017 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili idaremizin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum diyerek; İl Özel İdaremizin toplam 179 projesi bulunmakta olup, birimlere göre dağılımına baktığımızda Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 81, İnsan Kaynakları Ve Eğitim Müdürlüğünün 1, İmar Kentsel ve İyileştirme Müdürlüğünün 11, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 18, Sağlık İşler Müdürlüğünün 15, Yol ve Ulaşım Hizmetler Müdürlüğünün 22, Destek Hizmetler Müdürlüğünün 31 projesi bulunmaktadır. Gerçekleşme oranı % 89 dur. Dedi.

Devamında Vali DİRİM, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis üyeleri bölge halkı için huzur, uyum, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir dedi.

İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini, alt yapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına öncelik verilmesi gerektiğine dikkatleri çekti. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremizin de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmak için ‘elimizi taşın altına koymalıyız’ dedi.

Ayrıca çevre temizliğine de dikkatleri çekerek Belediye ve Özel İdarenin ekipler kurarak bölgeyi belli bir standarda getirmesi için plan çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Sözlerinin devamında 2017 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Başkan ve Üyelerine, İl Encümen Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum dedi.

Ardından İl Özel İdare Genel Sekreterimiz İbrahim Kayış, İl Özel İdaremizin 2005-2017 yıllarını gösterir faaliyetlerini sunum şeklinde Meclise sunarken, Birim Müdürlüklerince de 2017 yılı Faaliyet Raporu sunumu gerçekleştirildi.

Devam eden Meclis toplantısında birim müdürlerinin sunumlarının ardından Başkan DURSUN, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu ‘İl Özel İdaremizin 2017 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.