2018 Bütçe Maratonu Başladı

Bartın İl Genel Meclisi 2018 Bütçe Maratonunu görüşmek üzere Başkan Kenan Dursun başkanlığında Kasım ayı toplantılarına başladı.

İlgili Foto Galeriye Git

Başkan Dursun, gündem maddelerine geçmeden önce 5302 Sayılı Özel İdare Yasası Gereği Kasım ayı meclis toplantılarında görüşülmesi zorunlu olan 2018 Mali Yılı Performans Planı, 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 43 milyon olarak belirlenen 2018 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin yapılacak olması nedeniyle toplantıların 20 gün süreceğini söyledi.

Kasım ayı toplantılarının önemine vurgu yapan Başkan Dursun; ‘20 gün sürecek olan yoğun mesainin kendilerini beklediğini ifade ederek meclis ve komisyon çalışmalarında fedakarca çalışacağımız meclis üyelerimize, özel idaremizin tüm çalışanlarına ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımdan katkı verecek herkese şimdiden teşekkür etmek isterim ’ dedi.

Dursun, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimleriyle göreve gelen 6.dönem meclisinin 3 bütçe dönemini geride bıraktığını, şimdi 4’üncü bütçeyi gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyleyen Dursun, 2015-2016 ve 2017 yılı bütçelerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek gerçekleşen bütçelerle ilgilide değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Dursun, "Özellikle 30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gerçekleşme yaşadıklarını belirterek 6. Dönem meclisinin ilk bütçe çalışmasının açık vermeden yılı kapatması ve 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmalarının göz önüne alındığında ‘En Başarılı Bütçe Çalışması’ olarak tarihe geçmiştir" dedi.

İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz yine her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza atmıştır. Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinin de yüzde 98 lere ulaşan bir gelir gerçekleşmesinin yaşandığını 2017 bütçesinde ise artık son 2 aya girildiğini, burada da aynı başarıyı yakalayacaklarından şüphe duymadıklarını ve bütçelerin öngörü çerçevesinde tahmini gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturulduğunu söyleyen Dursun, geçmiş 3 yılın başarısındaki en önemli sırrın ise ‘Ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’ olarak değerlendirdiklerini, bunun yanı sıra yine son 3 yılın ortalama yatırım giderlerine bakıldığında bütçe içerisindeki oranının % 44 ler de olması ‘Başarıyı kaçınılmaz kılmıştır’ dedi. O nedenle Bartın’ın tüm kesimlerini kucaklayan bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Başkan Kenan Dursun, geçmişteki başarılarımızdan aldığımız tecrübeyle ve 20 gün sürecek çalışmalarımızla 43 milyon olarak belirlediğimiz bütçemizin Performans ve Çalışma Yatırım Programlarını da hazırlayarak yine Bartın’ın özellikle kırsal alanda yaşayan hemşerilerimizin yol ve ulaşımda hayatlarını kolaylaştıracak tüm çalışmalar başta olmak üzere içme suyu ve alt yapı çalışmalarının da her zaman olduğu gibi programlarda yer alacağını söyledi.

EĞİTİME ÇOK DAHA YÜKSEK PAY

Başkan Dursun 2018 yılı bütçesi içerisinde yine en önemli kaynağın eğitim yatırımlarına ayrılacağını söyleyerek günümüz eğitim sisteminde anaokullarının büyük önem kazandığını o nedenle anaokulu olmayan ilçe ve beldelerin tamamına ana okulu yapılmasını planladıklarını bu kapsamda Kurucaşile İlçe Anaokulu, Merkez Kutlubey Kampüsü Anaokulu Kumluca Beldesi Anaokulu, Hasankadı Beldesi Anaokulu ile Kozcağız Anaokullarının 2018 yılı çalışma ve yatırım programlarında yer alacağını söyledi.

Başkan 2017 yılında özel idare öz kaynağı ile programa aldıkları Şiremirtabaklar Ortaokulu ile Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu projeleri ile ilgili yaptığı açıklamasında Şiremirtabaklar Ortaokulunda artık inşaat işlerinde sona gelindiğini projenin tamamlanmasıyla birlikte Ömer Tepesinde eski binada eğitim gören Öğretmen Lisesinin buradaki yeni binada eğitim öğretime geçeceğini söyleyen Dursun, Bartın’ı her alanda başarıyla temsil eden ve uzun süredir yeni bir okulda eğitim görmeyi çok isteyen Öğretmen Lisesi öğrencilerinin özlemini duydukları modern eğitim yuvalarına kavuşacaklarını söyledi.

2017 yatırım programında yer alan Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulunun uygulama sürecinde elde olmayan nedenlerden dolayı yıl içerisinde yapılamadığını, bu kapsamda yürütülen çalışmalar ile projedeki eksikliklerin giderildiğini, Abdipaşa Lisesi ve Kapalı Spor Salonunun hemen yanında gerçekleşecek olan bu projeyi de meclis olarak son derece önemsediklerini söyleyen Dursun 2018 yılında Abdipaşa Lisesi yanında modern bir ortaokulun yapımını gerçekleştireceklerini söyledi. Aynı kapsamda eğitim yuvalarının modernize çalışmalarının da planlanacağını söyleyen Dursun yine 2017 programlarında üzerinde büyük bir önemle durdukları kışın şehirde yaşanan hava kirliliğine neden olan merkezdeki tüm okulların doğalgaz dönüşümlerinin tamamlanarak burada da hedeflerin tutturulduğunu söyledi . kaliteli eğitimde mekanın büyük önem taşıdığını da hatırlatan başkan 2003 yılından bugüne baktığımızda milli eğitim bakanlığınca ilimize 40 ın üzerinde okulun planlanarak yapıldığını bu kapsamda yine 2017 yılı içerisinde 19 milyon gibi yüksek bir maliyeti olan Merkez Endüstri Meslek Lise inşaatının ihalesinin gerçekleştirildiğini bunun yanında yine Kozcağız Beldesine de yeni bir Endüstri Meslek Lisesinin yatırım programına Bakanlıkça alındığını, arsa ve imar işlemlerinin bitirilmesiyle birlikte bu okulunda inşaat işlemlerinin başlatılacağını söyledi. Son dönemde üniversitemiz başta olmak üzere okullaşma yönünde büyük bir yatırıma sahne olan Bartın’ımıza bu büyük projelerin kazandırılmasında çok önemli katkısı olan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç başta olmak üzere bakanlık Yetkililerine de teşekkürü bir borç bildiklerini söyledi.

Bakanlık eliyle yapılan eğitim yatırımlarının yerelden de desteklenmesinin son derece önemli olduğunu söyleyen Dursun, meclis olarak bu anlayış ile yürütmüş oldukları çalışmalarla yıllar itibarıyla özel idare bütçesi ve meclis kararlarıyla Bartın’a kazandırdıkları eğitim yuvaları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 2009 yılında başlattıkları bu çalışmalarla Fen Lisesi ve ona bağlı olan Yurt Binasını Bartın’a kazandırdıklarını yine sonraki yıllarda yapılan çalışmalarla özel okul niteliğindeki Atatürk İlköğretim Okulu başta olmak üzere yine modern görünümü ile her göreni etkileyen Ağdacı İlköğretim Okulunu çocuklar ile buluşturduklarını, Ömer Tepesindeki eğitim kampüsüne ayrı bir güzellik katan Çaydüzü Ortaokulunu da 8 ay gibi kısa bir süre içerisinde eğitim öğretime hazır hale getirdiklerini, 2016 yılında yapımına başlanan Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu’nun da kısa bir süre içerisinde tamamlanarak eğitim öğretime hazır hale getirildiğini söyleyerek böylesine modern eğitim yuvalarını Bartın’a kazandırmış olmanın gurunu yaşadıklarını, aynı anlayış ile bütçe imkanları ölçüsünde eğitim yatırımlarına devam edeceklerini söyledi.

2015 2016 ve 2017 Yılı Çalışmalarımıza İmar Planları Damga Vurdu

İmar konusundaki çalışmaların geniş bir alanda sürdürüldüğünü bu kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandığını, sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının tamamlandığını yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuların verildiğini söyledi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacaklarını ifade etti. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları onaylanmış olup, sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önünü açtıklarını bu bölgede de 18. Madde uygulamalarının tamamlandığını ve tapu tescil çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Ayrıca 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planının onaylandığını, koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak iskele ve seyir terası ile diğer düzenlemelerin 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındığını, projenin yapım ihalesinin de gerçekleştirildiğini belirtti. Devamında Başkan Dursun Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından hibe desteği alan projeye İl Özel İdaresinin de 1 milyon iki yüz bin TL sine finans ortağı olduğunu açıkladı. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla yine Büyükkızılkum ve Hatipler Plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlı olduklarını da söyledi.

Mugada Karavan Park Ve Bungalov Evleriyle Ayrı Bir Görünüm Kazandı

Mugada sahilinde özel bir proje olarak gerçekleştirilen Karavan Park ve Bungalov Evler ile Mugada’nın ilgi odağı haline geldiğini söyleyen Dursun, projenin Mugada’ya büyük prestij kattığını da söyledi. Meclis olarak büyük önem verdikleri bu çalışmanın Batı Karadeniz'de bir ilk olmasının bölgenin tanıtımına önemli katkı sağlayacağını belirterek, bu ve buna benzer yenilikleri planlı olarak Bartın’ a kazandırmayı önemsediklerini söyledi.

Yol Ve Ulaşımda da Hedeflere yaklaşıldı

Başkan Dursun, 2017 yılı KÖYDES ve özel idare programları içerisinde,
- 41 km. lik 1. Kat Sathi Kaplama işinin tamamlandığını,
- 42 km. lik Sıcak Asfalt Serme Standart Yükseltme işinin 24 km. si tamamlanarak 18 km. de çalışmaların devam ettiğini,
- 8 km. lik Beton Yol çalışmalarının 5 km sinin tamamlanarak 3 km.lik alanda çalışmaların devam ettiğini,
-20 km. lik Tabii Malzemeli Stabilize Yapım İşinin 1.2 km. si tamamlanarak 18.8 km. de çalışmaların devam ettiğini,
-1021 km. lik alanda Asfalt Bakım Onarım İşlerinin tamamlandığını söyleyerek devam eden çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

2017 yılı programlarının tamamlanmasıyla birlikte kırsal alandaki 1950 km lik yol ağının 1663 km sin de hedefe ulaşılmış olacağını söyleyen Dursun 12 yıl önce % 23 ler de olan asfalt oranının bugün % 85 lere çıkmış olmasının da tesadüf olmadığını, ortaya çıkan başarıda meclisimizin katkısı olduğu kadar yine yol ve ulaşım hizmetlerinde fedakarca çalışan personelin de büyük katkısı olduğunu o nedenle tüm özel idare çalışanlarına da teşekkür ediyoruz dedi.

Çocuk Parklarıyla Yolcu Bekleme Durakları Köylerdeki Modernizeyi Artırdı

2009 yılında başlatılan ‘Tüm çocuklar mutlu olsun' projesiyle 9 yıldır aralıksız yürütülen çalışmalarla 2017 yılı programları dahilinde 200 köye kurulan çocuk parklarıyla birçok çocuğu mutlu ettiklerini söyleyen Dursun, hedeflerinin 265 köye ulaşarak tüm çocukların mutlu olmalarını istediklerini söyledi. Aynı kapsamda 345 noktaya yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, bu projeyle köylerin tüm mahallerine ulaşmayı hedeflediklerini yürütülen bu ve buna benzer tüm çalışmaların yine bütçe imkanları doğrultusunda süreceğini ve bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz dedi.

Can Kurtaranlık Hizmetimizle Sahillerimiz Çok Daha Güvenli Hale Getirdik

İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan plajlarda günümüz teknolojileri kullanılarak 3 adet jet ski, 4 adet jet botlarla 18 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştıklarını söyleyen Dursun, özellikle Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımının yaşandığını, bunun yanında Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajlarının da büyük ilgi gördüğünü, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakalarının artması üzerine 3 yıldır geçmiş tecrübelerimizin ışığında yürütülen çalışmalarla 2016 yılının yaz döneminde 216 vatandaşımızın yaşadığı boğulma vakalarının sadece 1 nin ölümle sonuçlandığını, 2017 yılında ise 0 boğulmayla büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi. Geçmiş yıllarda bir sezonda ölüm vakalarının 10 larla ifade edildiğini, o nedenle ortaya çıkan bu başarıyı önemsediklerini, 2018 yılında da bu çalışmaları her anlamda destekleyeceklerini belirterek sahillerimizde vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak adına hizmet sunan tüm ekiplerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum dedi.

Yapılan açıklamaların ardından İl Özel İdaresi’nin 2018 Mali Yılı Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programı konulu dosyaları oy birliği ile tüm ihtisas komisyonlarına havale edilirken, 2018 Mali Yılı Bütçe Tasarısı konulu dosyası da Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Ayrıca Başkan, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin Plan ve Bütçe Komisyonu Oluşturulması ve Çalışma Usulü Başlıklı 28. Maddesi gereğince Plan ve Bütçe Komisyonunun Bütçe Tasarısı Raporunu beş iş günü sonunda Meclise sunması gerektiğini ve bundan sonrada Performans Programı ile Çalışma ve Yatırım Programının genel görüşmelere açılarak görüşüleceğini söyledi.

Sözlerinin sonunda Başkan DURSUN; ‘Her yıl olduğu gibi bu yılda hep birlikte önümüze koyacağımız yeni hedeflere büyük bir heyecanla koşacak, Bartın’ımızı büyütmeye ve geliştirmeye hep birlikte devam edeceğiz’ dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.