Akıllı Sayaca Yoğun İlgi
Foto galeriye git
SU ABONELERİ AKILLI SAYACA AKIN EDİYOR


Bartın Belediyesi tarafından başlatılan akıllı sayaç uygulaması ile şuan kentte 6908 su abonesi akıllı sayaç avantaj ve kolaylıklarından istifade ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, 2 Mart 2011 tarihinden itibaren mesken ve işletmelere monte edilmeye başlanan akıllı sayaç sayesinde bu güne kadar, binlerce abonenin fatura ve kullanma kolaylığı bakımından birçok avantajdan faydalandığını söyledi. Belediye Başkanı Cemal Akın açıklamasında, “Üç yıl önce başlattığımız çalışma neticesinde bu güne kadar 6908 abonemiz elektronik sayaç uygulamamızdan istifade etti. Akıllı sayaç kullanan vatandaşlarımız sayaçlarına önceden yükleme yaparak suyu hem tasarruflu, hem de bütçelerini sarsmayacak şekilde kullanmaktadır. Şu an bu sayede, 6908 abonemiz suyu hem %10 daha ucuza kullanıyor, hem de 30 tondan sonraki su tüketimleri kademeli ücret tarifesine tabi olmuyor. Bu sayaç İnkumu tatil beldemizde yaşayan veya gurbetçi vatandaşlarımız gibi meskenlerini yılın belli ayları kullanıp aylarca geri dönme fırsatı bulamayanlar için de büyük bir avantaj sağladı. Vatandaşlarımız evlerinde yokken yaşanan bir su patlağı veya sızıntı dolayısıyla evlerine döndüklerinde çok yüksek miktarlarda bir fatura ile karşılaşabiliyorlardı. Akıllı sayaç sayesinde bu sorun da ortadan kalktı“ dedi.

SU AÇIK KALINCA VE PATLAK DURUMUNDA KENDİNİ KİLİTLİYOR

Anormal su kayıplarında sayaçların kendini kilitlediğini de belirten Başkan Cemal Akın „Sayaç 30 gün su kullanılmadığında, her hangi bir arızaya karşı kendini kilitlemektedir. Yine sayaç, normalden fazla düşük hızda yani ince ince sızıntı şeklinde su aktığında 3 gün sonra, uzun süreli tazyikli su çıkışı yaşandığında ise anında suyu keserek kendisini kilitler. Kilit ilk etapta yüklenmiş kontör kartı gösterildiğinde tekrar açılır. Sayaç açıldığında bir süre sonra aynı sebeple tekrar kendini kilitlerse ancak yetkili tarafından açılabilir. Montaj esnasında takılan anahtar yetkisiz kişilerce zorlandığında da kendini kilitler. Kilit yine sadece yetkili tarafından açılabilir. Sayacın bir önemli özelliği de yangınlarda kontör bitse bile üzerindeki ilgili tuşa bir süre basıldığında devreye girerek 6 saat su verebilmesidir. Bu esnada kullanılan su bedeli daha sonra yüklediği kontörden düşülmektedir“ dedi.

VATANDAŞ MAĞDUR OLMUYOR

Açıklamasında ayrıca, akıllı sayaçların kontörünün bitmesi durumunda vatandaşların mağdur olmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Cemal Akın „Mesai saatleri dışındaki akşam 17.00 ile sabah 09.00 arasında ve tüm resmi tatil günlerinde karttaki 5 metreküp yedek su kontörü yüklendikten sonra kontör bitse bile sayaç su vermeye devam etmektedir. Yine kullanılan miktar daha sonra yüklenen kontörden düşer. Sayacın bu özelliği ile vatandaşlarımızın suyu kesintisiz kullanıp mağdur olmaları önlenerek bir sonraki ilk iş günü sabahı 09.00’a kadar tekrar kontör yüklemesine imkân sağlanmaktadır. Akıllı sayaç kolaylığı sayesinde belediyenin su borçlarından dolayı icra takibi başlatarak vatandaşlarla karşı karşıya gelmesi de önlenmiş olunuyor. Ayrıca vatandaşın patlaklardan dolayı sızan, kendilerinden habersiz zayii olan sular yüzünden gelen yüksek bedelli faturalarından dolayı mağdur olması önlenmiş oluyor. Belediyemiz, bu özellikleri sunmayı taahhüt eden iki firmaya yetki vermiş olup vatandaşlarımız bu firmalara ait akıllı sayaçlardan birini temin ederek tasarruflu sistemimizden faydalanmaya başlayabilir” dedi.

216.CADDE’DE TIKANAN YAĞMUR SUYU HATTI BAKIMA ALINDI

Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Tuna Mahallesi 216.Cadde’de bulunan ve tıkandığı tespit edilen yağmur suyu hattını bakıma aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın suların taşıdığı çeşitli taş toprak gibi maddelerin yağmur suyu hatlarında tıkama yapabildiğini belirterek yağışlı havalarda her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için kentteki tüm hatları düzenli olarak bakımdan geçirdiklerini söyledi. Akın açıklamasında, “Belediye olarak tüm mahallelerimizde, talep ve ihtiyaçlar çerçevesinde verdiğimiz hizmetler kapsamında, halkımız için hayatı kolaylaştıracak çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri de mahallelerimizdeki yağmur suyu hatlarımızda, atık suların taşıdığı taş-toprak benzeri maddeler dolayısıyla oluşabilecek arıza ve tıkanıkları ortadan kaldırmaktır önlemek. ve bu sebeple yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için düzenli olarak bakımdan geçirmektir. Şu an bir ekibimizi bu sebeple, Tuna Mahallesi’nin 216.Caddesi’nde bulunan yağmur suyu hattı tıkanıklığını çözmek üzere görevlendirdik. Burada mevcut tıkalı ve arızalı boruları çıkarıp yerlerine yeni 600’lük beton büzler yerleştirerek suların hızlı deşarjını sağlayacağız.” dedi.

BARTIN BELEDİYESİ ALADAĞ 19.SOKAK’TA DA ALT YAPI İHTİYACI KARŞILADI

Bartın Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Aladağ Mahallesi’ne bağlı 19.Sokak’ta yeni bir binanın daha kanalizasyon alt yapısı ihtiyacını karşıladı. Çalışmayla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın, Aladağ Mahallesi’nde bir binanın daha alt yapı ihtiyacını karşılamak için beton büzler yardımıyla bina ile kanalizasyon şebekesi arasında yeni bir mesken hattı oluşturduklarını söyledi. Akın açıklamasında, “Mahallelerimiz gerçekleştirdiğimiz alt yapı, üst yapı ve çevre düzenleme ve bakım çalışmalarımızın yanında yeni binaların alt yapı ihtiyacını da karşılamaya devam ediyoruz. Bu çerçevede Aladağ Mahallesi 19.Sokak’tada bir kanalizasyon ihtiyacını karşılamak için ana şebekemizle bina arasına 200’lük beton büzler yerleştirerek yeni bir mesken hattı oluşturuyoruz. Belediye olarak yürüttüğümüz alt yapı ve üst yapı çalışmalarımız, şuan burayla birlikte mahallelerimizin belediyemize ihtiyaç duyulan tüm noktalarında sürüyor” dedi.

BARTIN BELEDİYESİ MEZARLIKLARI BAKIMDAN GEÇİRMEYE DEVAM EDİYOR

Bartın Belediyesi tarafından bayram öncesinde şehir mezarlıklarında başlatılan bakım çalışmaları Gölbucağı Mezarlığı’nda yabani otların temizlenmesi şeklinde devam ediyor.  Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın şehir mezarlıklarını düzenli olarak bakımdan geçirdiklerini belirterek yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde de vatandaşların kabir ziyaretlerinde sıkıntı yaşamaması için yabani ot temizlikleri yaptıklarını söyledi. Akın açıklamasında, “Belediye olarak şehir mezarlıklarımızı düzenli olarak bakımdan geçiriyoruz. Bu kapsamda mezarlıklarda ihtiyaç duyulan noktalara oturma gurupları yerleştirilmesi, mevcut grupların bakımı, yeni mezar yolları ve merdivenler oluşturulması gibi çok sayıda çalışma yaptık. Bunun yanında bahar aylarından itibaren düzenli olarak yabani ot temizliği de yapıyoruz. Bu otlar mezar yollarının ve mezarların kaybolmasına sebep olarak ulaşımı olumsuz etkilemekte ve görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Bunlar aynı zamanda kısa sürede kuruyup çabuk tutuşabilme özelliğine de sahip bitkiler. Belediye olarak yabani otlardan kaynaklanabilecek yangın risklerini ortadan kaldırmak için sadece mezarlıklarda değil tüm yeşil alanlarda titizlikle çalışmaktayız” dedi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cemal Akın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ücretsiz vatandaşa dağıtılmalı 6 yıl önce

vatandaştan akıllı sayacın 240 tl olduğunu ve montaj ücretinin vatandaşa ait olduğu bilgisi paylaşılırsa açıklayıcı olur

Avatar
su saati @ücretsiz vatandaşa dağıtılmalı 6 yıl önce

sanırım yanlış bilgi veriyorsunuz sayaçlar 220 tl dir ve montajı takma ücreti bu paranın içindedir,220 biraz pahalı olabilir ama suyu yüzde 10 ucuz kullanılıyor ve 30 tondan sonra katlamaya girmiyor,normal düz saatlerde 30 tondan sonra su parası katlamaya giriyor çünkü,bu saatler çok avantajlıdır...

Avatar
Hasan ak 6 yıl önce

Madem akıllı sayaçlar 30 tondan sonra katlamaya girmiyor eskisini kullananların kabahati ne adaletsizlik bu adam evinde çalışan sayaç varsa neden durup dururken sayaç alsın var bu işte bir iş

Avatar
insanlara iyilik olsun diye @Hasan ak 6 yıl önce

belediye bu işten karlı çıkıyor çünkü suyu peşin satıyor,su yazdırmaya adam yollamıyor,böylece kolaylık olmuş olanıyor,hem bu sayaca geçme zorunlulugu yok isteyen alır isteyen almaz bu kadar basit