Ali Kartal Ulus'ta

2011 Yılı Şantiye Yılı Olacak

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, “Ulus ilçemizden iki tane meclis üyemiz var. Birisi Musa GÜRÜZ diğeri de Atnen AYDOĞAN. 2009 seçimlerinden bu yana hemen hemen iki senelik biz zaman dilimi geçmiş bulunuyor. 2 yıl içerisinde hakikaten önemli mesafeler aldık. İl Özel İdaresinin karar organı olan İl Genel Meclisi, kendi alanımıza giren konularda yol ve su, Milli Eğitim, Sağlık Hizmetlerimiz ile Gençlik Spor ve Kültür Hizmetleri olarak bu ana konularda hizmet etmeye çalışıyoruz. 2009 yılından bu yana da yol konusunda önemli bir mesafe alındı. İnşallah 2010 yılında Sayın Başbakanımızın talimatıyla Köydese 18 milyon liraya yakın bir para geldi. Bu para Bartın ‘a gönderilecek maksimum düzeyde bir paraydı. Bu gönderilen paralarla Ulus’ta ve diğer ilçelerimizde programa alınan yollarımız yüzde yüz gerçekleşmiş oldu. Bizim için 2011 yılı şantiye yılı olacak. 2011 yılı ödeneği ile ilgili yazı bugün itibariyle İl Özel İdaremizin gelmiş bulunmaktadır. Toplam 5 milyon 400 bin liralık bir kaynak İl Özel İdaresi hesaplarına geçmiş oldu.2011 yılında 10 buçuk milyonluk bir kaynağı yol ve içme sularına harcayacağız. Hakikaten KÖYDES projesi adı altında Bartın’a gelen önemli bir kaynak. Büyük muhtemelle 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerin olacağını düşünürsek bizler Genel Seçimlere kadar en azından asfalt olmayan ve stabilize yapılacak yerleri bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

% 10 Olan Bartın’daki Yolundaki Asfalt Oranı Bugün İtibariyle %60’lara Çıkmıştır

KARTAL, “2010 yılında 210 km’lik bir asfalt çalışmasının bitirmiş ve bir onun kadarı da stabilize yol yapmış bulunmaktayız. Ulus’ta biraz geri olabiliriz. Bunun sebebi; Ulus’un daha az kaynak almasından değildir. Bunu bilmenizi istiyoruz. Biz kaynakları dağıtırken İl Genel Meclisi Üyeleri ile belli bir kriterler koymuştuk. Kriterlerimiz köy nüfusu, yol uzunluğu ve köy sayısıdır. Bunları harmanlayıp her beldemize, her ilçemize açıkçası adaletli bir şekilde bu parayı dağıtmak bizim hedefimiz. Şimdi Ulus’ta ki en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi Ulus köylerinin dağınık olmasından dolayıdır. Ulus ilçemizde yapılmayan grup yolumuz hemen hemen kalmamıştır. Bunlar önümüzdeki dönem sürecinde de kalan eksiklikler inşallah tamamlanacak. Takdir edersiniz ki, Bartın’ın 262 köyü olduğunu hesap edersek ve bu 262 köyün her köyün en az 3 veya 4 mahallesi olduğunu kabul edersek şu anda bu 262 köyün 2000 km’de yol ağı var demektir. Şu anda Meclis Üyelerimiz bir çalışma yapıyor. Yeni eklenecek ağ yollarımızı hesap edersek bu yol ağı 2500 km’yi bulacağını tahmin ediyorum. Bu yol ağı Bartın ilimizin küçük olmasına rağmen yol ağı mesafesi inanılmaz boyuttadır. % 10 olan asfalt oranı bugün itibariyle %60’lara çıkmıştır. Tabi bu başarı Sayın Başbakanımızın başlattığı KÖYDES Projesi ile gerçekleşti. Şu anda düşünün Bartın gibi bir yere yol ve içme suyu için 1 yılda 18 trilyon para geliyor” dedi.

Ödenek Dağılımında Gerekli Olduğundan % 20 Fazlasını Aktarıyoruz

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, “Geçmişten gelen büyük sıkıntılarımızın içinde, Ulus ilçemizde içme suyu çok büyük hat safhadaydı. En azından bugüne baktığımızda yine yetersiz içme suyu sıkıntısı olan köylerimiz var ama o ilk dönemki sıkıntılar yok. Ben çok iyi hatırlıyorum, ilk 2006 yılında biz 8 trilyon lira civarında Ulus’a biz kaynak ayırmıştık. 8 trilyon lira ödeneğin, 5 trilyon lirasının içme suyuna gittiğini biliyorum. Bu Ulus ilçemiz için çok büyük bir para. Geçmişten gelen bu sıkıntılar birike birike açıkçası bugün itibariyle bize geldiğinde dağlar oldu. Bu sıkıntıların büyük bölümünü aşmış bulunmaktayız. Tabi Ulus’ta yapacağımız çok iş vardır. Bu konuda hem Atnen beye ve Musa beye elimizden geldiği ölçüde destek vermeye çalışıyoruz. Tabi bir de şöyle olmak zorundayız. Bartın’ı bir bütün olarak düşünürsek biz her bölgeye eşit mesafede durmak zorundayız. Çünkü her bölgemizin eksiklikleri var. Ulus’a gereken desteği veriyoruz. O sene çok iyi hatırlıyorum KÖYDES’e 20 trilyon para gelmişti. Bu 20 milyonun 8 milyonunu Ulus’a ayırmıştık” dedi.

Cumhuriyet Tarihinde Görülmemiş Ölçüde Yüksek Bir Rakamdır

KARTAL “2004 yılında biz göreve geldik. Bütçeler bir önceki yıldan yapıldığı için İl Özel İdaresinin bütçesi eski parayla 4 trilyon lira idi. Bu 4 trilyon liranın 100 milyarı köy yollarına ayrılmıştı. Bu 100 milyarın da 50 milyarı da içme sularıydı. Bu 50 milyar lira ile 5 km yol yapılıyordu. Diğer 50 miyar lira ile de bir köyün içme sularının yapıldığı günlerden bugün 1 yılda 210 km asfalt yapan bir o kadarda stabilize yol yapan ve bir iş için 6 milyon lirayı  fren lisesi yapımına ayırabilen İl Özel İdaresi haline geldik. Fen Lisesinin tamamı İl Özel İdaresinin kaynakları ile yapılmıştır. Bu da bize yeni parayla 6 milyon liraya mal olmuştur. Ben İl Özel İdaresinin örneklerle nereden nereye geldiğini anlatmak istedim. Bunlar Sadece İl Özel İdaresinin KÖYDES projeleri ile alakalı yapılan işlerdir. Bartın’a 2005 yılından bu yana KÖYDES projesine aktarılan yeni para ile 67 milyon liradır. Son gelen ödeneği de katar isek 72 - 73 milyon liradır. Hakikaten bu Cumhuriyet tarihinde görülmemiş ölçüde yüksek bir rakamdır. Görülmemiş bu yüksek rakam karşılığında da Bartın adına büyük işler yapılmıştır” dedi.
 
Ulus’u İkinci Planda Gören Bir Meclis Değiliz

KARTAL, “Bizim sadece hizmet alımımız yol, su veya alt yapı hizmetleri değildir. Biliyorsunuz bunun yanında Milli Eğitim, Sağlık, Kültür ve Spor ile alakalı işler kanunen bize verilen görevlerdir. Şundan emin olmanızı istiyoruz bir kere. Bartın’dan baktığınızda İl Genel Meclisi olarak kesinlikle Ulus’u ikinci planda gören bir Meclis değiliz. Aynı şekilde Kurucaşile de Amasra’yı da ikinci planda görmüyoruz. Bunu öncelikle bilmenizi istiyoruz. Bu ödeneklerin dağılımını İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile yaparken öncelik neresi ise oraya ağırlık veriyoruz. Geçmişte programsız, plansız işler çok yapılmış. Merkezdekiler diretmiş merkez olacak demişler. Biz 2 dönemdir plansız programsız işler yapmıyoruz. Benim Meclis Başkanlık dönemlerimde de her zaman açıkça söyleyeyim, yeri geldiği zaman merkez ilçe İl Genel Meclisi Üyelerimiz beni tenkit etmişlerdir. Merkezin ödeneğini az tutuyorsun diye. Şunu bilin ki bütün arkadaşlarımız bu konuda gayretli. Kimse Ulus’u ve köyleri unutmuş değil” dedi.

Şehirde Ne Varsa Köyde De O Olacak

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, “Bunun yanı sıra İl Özel İdaresi olarak kendi imkânlarımız ile 7 sene 7 okul yaptık. Futbol sahaları ile ilgilenip elimizden geleni yapıyoruz. Biz özelikle şunların bilinmesini istiyoruz. Yapılan yatırımların adaletli olduğundan hiçbir kuşkunuz olmasın. 2010 yılı itibari ile Sayın Başbakanımızın “ şehirde ne varsa köyde de o olacak “ felsefesi ile köylerimizde çocuk oyun sahaları ve Semt futbol sahaları yapmaya başladık. Zafer köyü de bunların bir örneğidir” dedi.

KARTAL Ulus Esnafını Ziyaret Etti

Bartın İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, Ulus ilçesine gerçekleştirdiği ziyaretinde İlçe merkezindeki esnaflarla sohbet ederek, 2011 yılında kazasız ve bol kazançlı günler diledi. KARTAL, beraberinde AK Parti Ulus İl Genel Meclis Üyeleri Musa GÜRÜZ ile Atnen AYDOĞAN ve Ak Parti Merkez İlçe İl Genel Meclis Üyesi Recep KANTARCIOĞLU ve bazı teşkilat mensuplarıyla birlikte Ulus İlçesi esnaflarını ziyaret etti. KARTAL ve beraberindekiler, esnaflar ile çay içerek, sohbet etti. Esnafların hal ve hatırlarını soran İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL, "2011 yılın ülkemize ve Ulusa hayırlar getirmesini diliyorum, bütün esnaflarımıza hayırlı ve bol kazançlar ve kazasız günler diliyorum" dedi.
Ulus esnafı da İl Genel Meclis Başkanı Ali KARTAL'a ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ederek, Ulus için gerçekleştirmekte olduğu hizmetlerden ve her zaman aralarında görmekten mutlu olduklarını ifade ettiler.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Ali KartalUlus
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan 8 yıl önce

neyin peşindesin bir görevin var zaten otursana oturduğun yerde.

Avatar
oymu topluyon 8 yıl önce

baskan koltugunu kullanıp oymu topluyon

Avatar
şaban aytar 8 yıl önce

tabiki siyaset hizmet aşkıyla yapılır fakat bizim ülkemizde şahsi çıkarlarını daha ön planda tutan azda olsa bir zümre var bunu inkar etmek ahmaklık olur verilen sözlere dikkat çekmek istiyorum Ulus Elmacık köyü samulu mahallesinin daha dogru dürüs yolu yok sayın ıbaşbakan yolsuz susus köy kalmayacak diye sölemlerde bulundu bunun samimi olduguna inanıyorum fakat hala hayata geçirilemedigine üzülüyorum çünkü seçimlere az zaman kaldı bakalım bartından aday olacak milletvekili adaylarımız hangi amaca hizmet ettiklerini açıklar bizlerde bu seçimde oyumuzun rengini belli ederiz en derin saygılarımla kartal yavuz selim devlet hastanesi istanbul
i

Avatar
şaban aytar 8 yıl önce

arkadaşlar iş olsun diye iki kelime yorum saçmalını yapmayın yapazagınız yorum aydınlatıcı ve okuyanı bilgiledirmeliki sıkıcı olmasın der enderin saygı ve hürmetlerimi sunarım