Bartın Belediyesi'nden Tunç'a Cevap
Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin, Bartın milletvekili Yılmaz Tunç'un medyada yer alan demeçleriyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un TOKİ Köprüsü ve Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol çalışmasının Bartın Belediyesi’nden kaynaklanan gecikme nedeniyle yapılamadığı yönündeki açıklamaları kamuoyunu yanlış bilgilendirme yönündedir.

Bartın Belediyesi en başından beri bu köprünün DSİ tarafından hazırlanan Bartın Irmağı Islah Projesi kapsamında yapılacağını belirtmesine rağmen, temcit pilavı gibi belirli dönemlerde bu konunun gündeme getirilmesi Belediyemizin hiçbir çalışma yapmadığı şekilde açıklanması vatandaşlarımızın kafasını bulandırmaktadır.

DSİ’nin Irmak Islah Projesi için gerekli olan Doğal Sit İmar Planı Belediyemizce yaptırılmıştır. Doğal Sit İmar Planı alanında kalan yerlerin Kamu Yararı Kararı alınması Valilik Onayı ile İçişleri Bakanlığı’na gönderilmiştir. Sayın Vekil Yılmaz Tunç’tan, Kamu Yararı Kararı onayı ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nda bekleyen imar planı için devreye girip bu kararın onaylanması için gerekli çalışmayı yapması beklenmektedir. Kamu Yararı Kararı’nın ardından Belediyemizce yaptırılan Doğal Sit İmar Planı onaylanacaktır.

Bartın Belediye Meclisi uyum içinde Bartın için her yatırımı değerlendirerek en kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır. Devlet Yatırımları olan Adalet Sarayı, Kültür Merkezi, Ağız ve Diş Hastanesi, Öğretmenevi, yeni Devlet Hastanesi, Okullar gibi çok sayıda kamu yatırımının imar ve diğer konulardaki sorunları ivedilikle Belediye Meclisimizde çözülmüştür. Meclise gelen konular aynı gün içinde çözülmüştür. Belediye Meclisimizin süreci uzatma ve engelleme gibi bir tavrı hiçbir zaman olmamıştır. Bu tür açıklamalar tüm Belediye Meclisi Üyelerimizi zan altında bırakmaktadır.

Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol Çalışması ile ilgili de aynı sığ anlayışla Belediyemiz suçlanmak istemiştir.

Bartın Belediyesi trafik sorununu çözmek ve rahat ulaşımı sağlamak, ilave yollar ve imar alanları açmak için 2013 yılında onaylanan 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı’na istinaden yeni imar planı çalışmasına başlamış, bu planın 2014 yılında ihalesi yapılmıştır. 2014 yılından bu güne geçen süreçte yeni imar planı için diğer kurumlardan görüş verilmesi geciktirilmesine rağmen, Karayolları Köprülü Kavşak ve Duble Yol imar plan değişikliği Belediye Meclisimizde ivedilikle onaylanmıştır.

2009 yılından bu güne kadar Bartın’a yapılacak her türlü yatırımın önünü açma, Belediyeden kaynaklanacak herhangi bir gecikme veya aksaklıklara mahal vermeme hususunda azami gayreti gösteren Belediyemiz, bölünmüş yol yapımı ile ilgili de aynı hassasiyeti göstermiştir.

Kamuoyuna yanlış algıya yol açacak şekilde aksettirilen bölünmüş yol yapımı ile ilgili yazışmaların da ötesinde işlerin çabuk yürümesi için defalarca şifai görüşmeler ve toplantılar yapılmıştır.
İlk gelen projelerde kentimizin en büyük iki mezarlığı olan Asri ve Halatçıyaması Mezarlıklarına mezarlık duvarından 6 mt. İçeri girerek mevcut definlerin kaldırılması, İmam Hatip Kavşağı’ndan itibaren Halatçıyaması Mezarlığı önündeki yolun kotunun indirilerek, Kuleyanı Mevkii’ne ulaşımın kapandığı, şehitlerimizin mezarlarının bulunduğu ve şehitlerimiz anısına yapılan anıtın bir bölümünün ortadan kaldırıldığı, Bartın’ın ana şebekelerini besleyen su hatlarının altında kaldığı, su deposu ile arıtma tesisinin kaldırılacağı bir proje ile gelinmiştir.

Bartın’ın her zaman milli, manevi ve ekonomik değerlerine sahip çıkan Belediyemiz, yukarıda belirtilen hususları gözeterek Karayolları yetkilileri ile defalarca toplantı ve şifai görüşmeler yapmıştır. Her seferinde yeniden düzelttirilen bölünmüş yol projesi nihai olarak son şekli ile belirlenmiştir.

Böylelikle Asri ve Halatçıyaması Mezarlıklarımızda 6 metre içeriye giren, Halatçıyaması Mezarlığı önünden Kuleyanı’na inişi engelleyen, şehit mezarlarımız ile Şehitlik Anıtı’mıza zarar getirmeyen, Bartın’ın ana su şebekelerini besleyen ve arıtma tesisi ile bağıntılı su borularını koruyan, su deposunu koruyan bir bölünmüş yol projesi ortaya çıkarılmıştır.

Belediyemiz şifai görüşmeler ile bölünmüş yol projesi ile ilgili birçok kolaylığı sağlamış, yan yol için gerekli olan vatandaşa ait bir yeri de kamulaştırarak Karayolları’na işini kolaylaştırmıştır.
Bölünmüş yol projesinin başlangıç projesinden bugüne kadar tüm sorunları çözülerek Belediyemize iletilmesinin ardından Belediye olarak İmar Planı’na işlenmesi çalışması da yaptırılmış, Belediye Meclisimize sunulmuştur.

Sayın Vekil Yılmaz Tunç’un son açıklamasında belirttiği elektrik trafo yerleri ile ilgili de çalışma yapılmıştır. İstenen 5 trafo yerinden 3’ü verilmiş, 2’si park ve altgeçit alanında kaldığı için Elektrik Kurumu’ndan başka yere kaldırılması istenmiştir. Elektrik Kurumu’nun bu 2 trafo ile ilgili göstereceği yer Belediyemize iletilmemiş, iletildiğinde imar tadilatı da acilen gerçekleştirilecektir.
Bartın için özveri ile sorumluluk anlayışıyla gece gündüz demeden verilen hizmetleri görmezden gelmek hiçbir yetkiliye yakışmamaktadır. Bu kentin gelişimi için sorun yaratan değil, sorun çözen yetkili olmak gerekmektedir. Biz Bartın Belediyesi ve Belediye Meclisi olarak her zaman sorun çözen taraf olduk. Gazetelerde başka kurumları suçlayıcı açıklamalarla yer almak yerine, halkın beklentilerine cevap verecek, halkı ve kurumları kucaklayacak beyanatlarla yer almak herkese yakışanı olacaktır.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bartın 2 yıl önce

Koca vekil kendinden ufak belediye yüzünden mi köprü yaptıramıyomuş.tabi canım

Avatar
Boş bir açıklama 2 yıl önce

toki köprüsünün yapılacağı yeri 5 yıldır imar planında gösteremiyorsunuz. yapılacak toki köprüsünün ırmaktan kaç metre yüksekliğini açıklayamıyorsunuz... boş laflar konuşuyorsunuz başkan vekili.

Avatar
çimentocu 2 yıl önce

taraflı haber yapmayın vekilin açıklaması niye yok haber sitenizde Allah si̇zi̇ bi̇ldi̇ği̇ gi̇bi̇ yapsin bi̇ daha bu haber si̇tesi̇ne gi̇rmem (editör: dikkatli takip etmemişsiniz çimentocu bey. hiç olmazsa altta ilgili haberler var onları oku)

Avatar
Bartınlı ahmak mı 2 yıl önce

bulmuşlar işin kolayını biri diyorki ben parayı gönderttim özel idarede 2 yıldır bekliyor, belediye imar yapmıyor. belediye diyor ki biz imarı yapalı çok oldu herşey hazır ancak diğer kurumlardan alınması gereken izinleri iktidar engelliyor falan. bak sen...ne güzel. kimsede suç yok gördünüz mü...siyaset tam da bu demek. vatandaş olarak sonuca bakıyoruz. sonuç ne?...
10 yıldır söylentisi olan köprü ortada yok. evet sonuç bu...köprünün dedikodusuna emek vereceğiniz yerde yapımı için yarısı kadar uğraşsaydınız bitmişti bu iş...
bartınlıyı ahmak mı sandınız? bartında 10 yıldır köprü yapılmaz 20 yıldır baraj yapılmaz, çevre yolu yapılmaz. efendiler utanmadan açıklama yaparlar. hiçbirşey yapmayıp birbirinizi suçlayıcı açıklamayı öyle maharetle yapıyorsunuz ki... bari birşey yapın... her zaman yaptığınızı yapın, susun...