Bartın Belediyesi Tarih Yazıyor
Bartın Belediyesi, kentte yaptığı ilklerle tarih yazmaya devam ediyor. Bartın’ın çevresel kaderini değiştiren Kanalizasyon Atıksu Projesi’ni inatla ve kararlılıkla takip ederek Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe desteğini alan Bartın Belediyesi, İnkumu Atıksu Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesini tamamlayarak işletmeye aldı.

BATI KARADENİZ’İN İNCİSİ ARTIK KANALİZASYON KOKMAYACAK, ATIKSULAR SOKAK ARALARINDA TAŞMAYACAK

3 kilometrelik plajı ile Batı Karadeniz’in incisi olan İnkumu’nda tarihi gün yaşandı. Bartınlıların yanı sıra, çevre il ve ilçelerden tatil için tercih edilen, yaz aylarında nüfusu 30 binleri bulan Bartın Belediyesi’nin mücavir alanı İnkumu tatil beldesinde “Atıksu Ön Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı” işletmeye alındı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın 7 yıl süren kararlı takibi ile yüzde 85’i Avrupa Birliği hibesi, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi, yüzde 9’u Bartın Belediyesi bütçe imkânları ile projelendirilen “Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi projesi ve İnkumu Atıksu Ön Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı Projeleri hayat buldu. İlk başta Bartın Kanalizasyon Atıksu Projesi ile başlayan süreçte, İnkumu Ön Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Projesi’ni de Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kabul ettiren Bartın Belediyesi, 7 yıllık çalışmayı sonuçlandırmanın haklı gururunu yaşıyor.
 
İNKUMU NEYDİ, NE OLDU?
 
ARITMA TESİSİ KURULDU, İŞLETMEYE ALINDI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İnkumu tatil beldesinde yapılan çalışmalar hakkında verdiği bilgilerde “100-200 metre genişliklerinde 3 km’lik plajı bulunan, 36 sokakta inşa edilmiş konutları ile yaz aylarında hem Bartın’ın sayfiye yeri, hem de çevre il ve ilçelerden gelenlere tatil imkânı sunan İnkumu’nda, altyapı bulunmaması nedeni ile kanalizasyonlar belediyemizin hem kendi hem de kiraladığı vidanjör ile sabahın en erken saatlerinden, gecenin en geç saatlerine kadar fosseptik çukurlarından çekilmekte idi. Biz göreve gelmeden önce bu hizmetten belediyemiz ücret tahsil ediyormuş. Biz ise, Belediyenin yapması gereken bir hizmeti yapmayarak bedelini vatandaşa yüklemenin doğru olmadığını belirterek bu hizmetten ücret almadık. İnkumu’nda artan nüfus ve tercih edilirlikten dolayı, -olmayan altyapısı ile- Bartın’a yakışmayacak görüntüler yaşanmaya başlandı. Fosseptikler sokak aralarına taştı, yağmur suları yollarda göletler oluşturdu. Kanalizasyon atık sularının dışarıya taşmasından dolayı sinek ve haşere arttı. Araç trafiğine yeterli gelmedi, otopark sıkıntısı yaşandı. Yılların birikmiş sorunlarına el atan Belediyemiz, İnkumu’nda bu yıl tarih yazdı” dedi.

Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibesi, Bartın Belediyesi bütçe katkısı ile İnkumu’nda 9 ay önce 2015’in Ekim ayında başlatılan 2283 m3. gün/arıtma kapasitesine sahip Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nde; Giriş Pompa İstasyonu, Kaba Izgara, İnce Izgara, Havalandırmalı Kum Tutucu, Kompakt Modüler Arıtma Ünitesi, Jeneratör İstasyonu, TM1 Pompa İstasyonu, TM9 Pompa İstasyonu, Koku Ünitesi, Çevre Düzenlemesi ve İstinat Duvarı inşa edildi.

Ev bağlantıları için 150 çapta 1650 metre, 460 adet parsel manholü hat bağlantıları için 200, 400, 500 çaplarında 6455 metre kanalizasyon hattı döşenen, hat boyunca 1000’lik çapta 179 muayene bacası yapılan İnkumu’nda, Derin Deniz Deşarjı için de difüzör hattı ile birlikte 315 çapta 1430 metre HDPE boru ile deşarj hattı döşendi. Evlere yapılan kanalizasyon bağlantıları Bartın Belediyesi’nin bütçesi ile gerçekleştirildi ve vatandaşa ücret tahakkuk ettirilmedi. Arıtma Tesisi işletmeye alındı.
 
SU HATTI YENİLENDİ, 3 SOKAK’TA DSİ ÇALIŞTI, YAĞMUR SUYU HATLARI YAPILDI, ELEKTRİK VE TELEFON HATLARI YENİLENDİ
 
Tarihinin en büyük alt yapı çalışması yapılan İnkumu’nda Bartın Belediyesi’nin hazırladığı projeye destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı mali katkısı ile su hatları yenilendi. Evlere yapılan su bağlantıları ise Bartın Belediyesi bütçesi ile gerçekleştirildi. Vatandaşlardan su bağlantıları için ücret alınmadı.

Bartın Belediyesi, DSİ, Telekom, Enerji-Sa olmak üzere ilgili tüm kurumların Belediye Koordinasyonunda aynı anda alt yapı çalışması gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yakın takibi, koordinasyonu ile 9 ay devam eden çalışmalarda, su şebekeleri yenilendi, DSİ üç sokakta yağmur suyu kanalları inşa etti, elektrik ve telefon hatları yenilendi. Kurumların eşgüdümlü çalışması ile altyapısı tamamlanan sokaklarda hemen yol çalışmasına başlayan Bartın Belediyesi, sokakların yollarını beton parke ile yeniden yaptı.

Yola olan taşmaları engellemek için radikal karar alan Bartın Belediyesi, engelli yürüyüş yolunu da içinde barındıran kaldırım düzenlemesini yaptı. İnkumu’na giriş kavşağı trafik standardında düzenlenirken, esnafların kaldırımlara ve yollara taşmasını engelleyecek çalışmalar yapıldı. Yayaların can güvenliği açısından yapılan düzenleme ile İnkumu’nda yıllarca yaşanan keşmekeş görüntü ortadan kaldırıldı.
           
PARK SORUNUNA 500 ARAÇLIK ÇÖZÜM, İKİ AYRI YERE TUVALET YAPILIYOR
 
İnkumu’nda yaşanan araç park sorununa çözüm bulmak için birkaç yıldır çalışma yapan Bartın Belediyesi, Hacettepe Üniversitesi’ne ait boş arazinin otopark olarak kullanılması için temaslarından olumlu yanıt aldı. Yaklaşık 500 aracın park edebileceği alan Bartın Belediyesi’nce düzenlendi. İnkumu’nda Arıtma Tesisi’nin yan tarafına tuvalet yapımına başlayan Bartın Belediyesi, ayrıca piknik alanına da modern tuvalet yapıyor. İnkumu’nda ki umumi tuvalet ihtiyacının giderilmesi için çalışmalar sürüyor.
           
BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İnkumu’nda yapılan uzun soluklu alt yapı çalışmalarının devamı hakkındaki açıklamasında da şunları söyledi: “Ana yolda şu anda sathi asfalt çalışması yaptık. Turizm beldesi olan İnkumu’nda Haziran ayında inşaat yasağı başladığı için düzenleme çalışmalarımıza Ekim ayına kadar ara vereceğiz. Ekim ayında ise deniz tarafındaki kaldırım ve refüjlerde proje çalışmamız başlayacak. Refüj ve kaldırımlar yeniden düzenlenecek. Bisiklet yolu ve modern aydınlatma yapacağız. Defterdarlık ile imzaladığımız Karadeniz Kıyı Protokolü ile bugüne kadar bize ait olmayan ve tüm sıkıntısını çektiğimiz plaj, büfeler ve diğer alanlar ile ilgili düzenlemeler getireceğiz. Her yıl büyük şikâyetlere konu olan ancak bize ait olmadığı için uyarmak dışında müdahale edemediğimiz şezlong yerleşimleri ile ilgili halkımızı mağdur etmeyen düzenlemeler yapacağız. İnkumu herkesin her istediğini yapabildiği, kural tanınmaz alandan çıkacak ve yapılan düzenlemeler sonucu gerçekten gönül rahatlığı ile tatil için tercih edilen bir tatil beldesi kimliğine kavuşacak”
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnkumlu 4 yıl önce

başkanım yaptığınız her şey için teşekkürler, ancak yollardaki çakılların temizlenmesi gerekiyor. araba camları ve yaylar için büyük tehlike, bir an önce fazla çakılları temizleyin. kolay gelsin.