Bartın İl Oluşunun 23.Yılını Kutluyor

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Bartın TSO Başkanı Cihat ÇAKIR 7 Eylül 1991 tarihinde 28.08.1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il statüsüne kavuşan Bartın’ın il oluşunun 23. Yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladı.

AZİZOĞLU: KUTLUYORUM

Vali Seyfettin AZİZOĞLU’nun Bartın’ın İl Olmasının 23. Yılı Kutlama Mesajı : 7 Eylül 1991 tarihinde, 28 Ağustos 1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il olan Bartın, 3 bin yıllık geçmişinden günümüze taşıdığı tarihi ve kültürel değerleri ile Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Bartın’ımız yer altı kaynakları, doğal güzellikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla ülkemizde önemli bir yere sahiptir. İçerisinde barındırdığı bu potansiyellerle sürekli bir gelişim gösteren ilimiz, özellikle son yıllarda artan kamu ve özel sektör yatırımlarıyla, yeni kurulan üniversitesiyle gelişim hızını artırmıştır. Ülkemizin gelişimine paralel olarak, ilimizin daha da gelişmesi için gelecek nesillere şu anki Bartın’dan daha güçlü ve gelişmiş bir ili miras bırakmak adına, elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekir. Daha güvenli, huzurlu ve gelişmiş bir Bartın için özverili bir şekilde gayret eden tüm yöneticilerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına, oda ve meslek teşekküllerine, sivil toplum kuruluşlarına ve fert fert tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, Bartın’ımızın il oluşunun 23. yılını kutluyorum.

TUNÇ: “BARTIN’I BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”


AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 7 Eylül 1991 tarihinde 28.08.1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il statüsüne kavuşan Bartın’ın il oluşunun 23. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç, mesajında Bartın’ın son 12 yılda çok hızlı bir kalkınma süreci içerisine girdiğini belirterek, her alanda gerçekleştirdiğimiz icraatlarla Bartın’ı büyütmeye devam edeceğiz” dedi. Bartın’ın Üniversite ile birlikte büyümesinin hızlandığını belirten Milletvekili Tunç, yıllardır göç veren Bartın’ın son 5 yıldır göç vermediğini, nüfusunun artmaya başladığını, başta eğitim olmak üzere, sanayi, turizm, ulaşım alanındaki devam eden yatırımların tamamlanmasıyla nüfusun giderek artacağını söyledi.

Bartın Üniversitesi Yeni Kampüs İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesinin, ilimizin kalkınmasında lokomotif rol oynayacağını belirterek, yeni kampüs alanındaki fakülte inşaatlarının hızla devam ettiğini, yeni kampüsün tamamlanmasıyla birlikte 20 bin öğrenci hedefinin yakalanacağını söyledi.

22 Yeni Okul binası yaptık, 8 Okulun inşaatı devam ediyor

Bartın'a AK Parti iktidarında 22 yeni okul kazandırdıklarını, yapımı ve ihale süreci devam eden okullarla birlikte bu yıl içerisinde 8 yeni okulu daha Bartın'a kazandıracaklarını, böylece iktidarları döneminde 30 yeni okul binasını Bartın'da eğitim-öğretimin hizmetine sunmuş olacaklarını belirterek bu büyük yatırımlar için Sayın Başbakanımız Rec

Organize Sanayi Bölgesini Büyütüyoruz

Milletvekili Tunç, Geriş köyü Düz mevkiindeki yaklaşık 109 ha'lık alan büyüklüğündeki Bartın merkez 1. Organize sanayi bölgesi (OSB) 2. İlave alan yer seçimi için Bilim Teknoloji Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bakanlık yetkilileri ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların katıldığı Bartın Merkez 1. OSB 2. İlave ek alan yer seçimi toplantısının yapıldığını belirterek, işlemlerin sonuçlandırılmasının ardından ilave alanı Sanayicilerimizin hizmetine sunacağız dedi.

Kirazlıköprü, Kozcağız ve Kışla Barajlarında Çalışmalar hızlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun iştiraki ile 9 Temmuz 2014 günü temeli atılan Kozcağız Barajı, Kirazlıköprü Barajı ikmal inşaatı ve Kışla Barajlarında yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunan Milletvekili Tunç ve Bölge Müdürü Umucu, baraj çalışmaların taahhüt edilen tarihlerde tamamlanması için çalışmaların titizlikle sürmesi konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirttiler. Bölge Müdürü Sait Umucu Kirazlıköprü Barajında ikmal inşaatı ihalesi ve proje değişikliklerinin ardından çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, diğer iki baraj Kozcağız ve Kışla Barajlarının da çalışmalarına başladıklarını planlanan tarihlerde barajları tamamlayarak,  Bartın için çok önemli olan bu dev yatırımları Bartın'a kazandırmış olacaklarını söyledi.

Ulaşımda Dev Yatırımlar

30 km. uzunluğundaki Çakraz-Kurucaşile arasındaki yolun 12 kilometresinin 5 adet tünelle geçileceğini belirten Milletvekili Tunç, bölünmüş yol olarak toplamda 10 tüp, 24 km. tünel inşa edileceğini söyledi. Milletvekili Tunç, Çakraz-Avara arasındaki 968 metre uzunluğundaki birinci tünelin ulaşıma açıldığını, Cumayanı'ndan başlayan ve inşaatı devam eden ikinci tünelin uzunluğunun da 1529 metre olacağını belirterek, üçüncü tünelin 2306 metre, dördüncü tünelin 4605 metre, beşinci tünelin de 2550 metre toplam 11.978 metre tünel inşa edilmiş olacağını söyledi. Amasra Tünelinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Milletvekili Tunç, Kirazlıköprü Barajı geçişine yapılacak tünelin de proje çalışmalarının yapılacağını, Bartın-Arıt-Aydınlar yolu ile Kozcağız-Kumluca yolunda da çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Sağlık Alanında Önemli Yatırımlar

Bartın’a sağlık alanında da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Milletvekili Tunç, Başta Bartın Merkez Devlet Hastanesi, Merkez Göğüs Hastalıkları Hastanesi ek binası, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, İlçe hastaneleri ve beldelerdeki ve merkezi köylerinde Aile Sağlığı Merkezleri inşa ettiklerini belirterek; Kozcağız Aile Sağlığı Merkezinin, Hasankadı Aile Sağlığı Merkezinin, Arıt Aile Sağlığı Merkezinin yapımlarını tamamladıklarını, Ulus Devlet Hastanesi, Kumluca Aile Sağlığı Merkezi ve Kayadibi Aile Sağlığı Merkezinin inşaatlarının devam ettiğini söyledi. 400 yataklı Bartın Devlet Hastanesini yatırım programına aldıklarını ve Merkez Şiremirçavuş Mahallesindeki 127 dönümlük arsanın hastane için tahsis edildiğini belirten Milletvekili Tunç, proje ihalesi gerçekleştirilen hastanenin, proje çalışmaları sona erdikten sonra yapım ihalesi sürecinin başlayacağını ve bölgeye hizmet edecek bir şehir hastanesine kavuşacaklarını söyledi.

Bartın’a İl statüsü kazandıracak kamu binalarını yaptık, yapıyoruz

Bartın Valilik Hizmet Binası, İl Emniyet Müdürlüğü binası, Kültür Merkezi başta olmak üzere bir çok kamu binasının iktidarları döneminde Bartın’a kazandırdıklarını belirten Milletvekili Tunç, SGK Hizmet binasının yapımına başladıklarını, Bartın Adalet Sarayı inşaatının da proje ve yer tahsisi çalışmalarının tamamlandığını, yakında yapım işinin ihale edileceğini söyledi.

Bartın’ın Geleceği Parlak

Bartın’a son 12 yılda 2 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarını belirten Milletvekili Tunç, halen devam eden yatırım tutarının da 1,7 milyar lira olduğunu, bu yatırımların tamamlanmasıyla birlikte, Bartın’ın çok daha farklı bir konuma erişeceğini, Bartın’ın geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Başarılarla Dolu Nice yıllara

Milletvekili Tunç Bartın’ın il oluşunun yıldönümü mesajında, “23 yıl önce Bartın’ın il statüsüne kavuşması için kanun teklifini veren ve bir süre önce ebediyete uğurladığımız eski Milletvekilimiz Pertev Aşçıoğlu’nu rahmetle anıyorum, kuruluşun öncesinde ve sonrasında Bartın’a hizmeti geçmiş herkese şükranlarımı sunuyor, son 12 yılda her alanda büyük yatırımların ilimize gelmesini sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımıza ve Bakanlarımıza Bartınlılar adına teşekkür ediyor, başarılarla dolu nice yıllar diliyorum” dedi.

BAŞKAN CEMAL AKIN BARTIN’IN İL OLUŞUNUN 23. YILINI KUTLADI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın’ın il oluşunun 23.yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Cemal Akın mesajında 3 Bin yıllık köklü bir tarihe sahip olduğunu belirttiği Bartın’ın il oluşundan bu güne her alanda gelişme çabası gösterdiğini belirterek tarihi kültürel mirası, coğrafi özellikleri, misafirperver ve cana yakın insan yapısıyla Ülkede önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Akın Açıklamasında, “7 Eylül 1991 tarihinde 28.08.1991 tarih ve 3760 sayılı yasayla il statüsüne kavuşan Bartın, geçen 23 yıllık süre zarfında ekonomik, sosyal, kültürel, sanatsal, eğitim, sağlık gibi bir çok alanda gelişme çabası göstermiştir. Türkiye’nin 74. ili olan Bartın, 3 Bin yıllık köklü geçmişi, tarihi kültürel mirası, coğrafi özellikleri, misafirperver ve cana yakın insan yapısı ile her zaman önemli bir yere sahiptir. Bu kentte yaşayanlar ve yerel yöneticiler olarak bizler de bu önemin farkında olarak ilimizin gelişmesi için çaba gösterme bilincinde hareket etmekteyiz. İlimizin gelişme sürecinde katkısı olan başta saygıdeğer valilerimiz olmak üzere, bu güne kadar görev yapan bakan ve milletvekillerimize, kanaat önderlerine, kamu kurumu yöneticilerine ve çalışanlarına, oda ve meslek teşekküllerine, sivil toplum kuruluşlarına, Bartın dışında yaşayan, yüreği Bartın için çarpan herkese şükranlarımı sunuyor, il oluşumuzun 23. yıldönümünü kutluyorum” dedi.

TSO BAŞKANI CİHAT ÇAKIR: “BARTIN GELİŞEN TÜRKİYE'NİN BÜYÜYEN KENTİ OLMUŞTUR”

Bartın bundan tam 23 yıl önce 28.08.1991 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin 74’inci ili olmuş ve o günden bu yana her konuda ciddi bir mesafe kaydetmiştir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Bartın 23 sene boyunca doğa güzellikleri ve ticaret şehri olmasına yakışır bir şekilde onur ve güvenle hem Kültür ve tarih şehri olma özelliğini muhafaza ederek gelişen ve büyüyen Türkiye’nin gelişen ve büyüyen bir kenti olmuştur.

İl oluşunun 23. yılında Bartın, sahip olduğu turizmi, ekonomisi, eğitimi ve mevcut potansiyelleriyle ulaşmak istediği refah düzeyine doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Bartın’ın il oluşu ile hükümetimizin yoğun desteği ile sosyal, kültürel, ekonomik alanlarda yapılan yatırımlar ilimize hayat vermiş, ilimizde büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamıştır. 1991 yılında il statüsüne geçen Bartın’da asıl kentsel büyüme bu tarihten sonraya rastlamaktadır. 1970 yılında nüfusun %14.92’si kentte oturmakta iken, bu oran 1990 yılında %21.21’e, 1997 yılında %24.23’e, 2000 yılında ise %26.06’ya ulaşmıştır. Günümüzde ise Bartın kent merkezi nüfusu 27.40 %’a ulaşmıştır.

2004-2008 yılları arasında Bartın’ın kalkınmada 1. derece, 2009 yılından itibaren kalkınmada 3. derece öncelikli yöreler içerisine son olarak ise Teşvik sistemi kapsamında 4. bölgede yer alması ve 2008 yılında da Bartın Üniversitesi’nin kurulması ve 1997 yılında Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete başlaması özellikle Merkez İlçe’de nüfus artışı yarattığını göstermektedir.

Sık ormanlarla kaplı Bartın ve Ulus yörelerinde gelişen ilk sanayi dalı keresteciliğin yanında 1950 sonrasında konserve, çimento, un, bisküvi, tuğla ve kiremit fabrikalarının kurulmasıyla sanayisinde gelişim yaşayan ilimiz 1991 senesinde il olmasıyla ticaret ve sanayi alanında yapılan yatırımların yanında özel yatırımlar ile sanayi alanında büyük bir ivme yakalayarak demir çelik, çimento, toprak, tekstil, konfeksiyon, sayacılık, ayakkabıcılık, orman ürünleri, mobilya sanayi, kömür ve plastik, metal eşya ve gıda gibi birçok sanayi kolunu bünyesine katan bir il olmuştur. Özellikle son yıllarda ticaret ve sanayisine ivme katarak hızla büyüyen ilimiz buna bağlı olarak da sanayi yatırımlarının çok ciddi boyutlara ulaştığı bir şehir olmuştur. Bu açılardan bakıldığında dünyanın her yerine ihracat yapan ve ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan bir konuma gelmiştir.

İlimiz altyapıdan üst yapıya, eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden spor ve kültür hizmetlerine varıncaya kadar her konuda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Halen de birçok proje ve yatırım devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda da yapılacak yeni yatırımlarla Bartın çok daha gelişmiş bir şehir haline gelecektir.

Bartın’ın ekonomik, sosyal, kültürel ve beşeri yönden daha iyi yerlere gelmesi için Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak meclisimiz ve yönetim kurulu arkadaşlarımızla; kamu, kurum ve sivil toplum kuruluşları ile birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İlimizi bu günden daha güzel, daha müreffeh günlere taşıma gayreti içinde olacağız.

Bartın’ımızın il statüsünü kazanmasında katkıda bulunup emeği geçen dönem valilerimiz ve vekillerimiz başta olmak üzere belediye başkanlarımıza ve ilin kanaat önderleri ile Doğa güzellikleri, zengin tarihi kökleri ve sanayi alanında yapılan atılımlar ile geleceğe gururla yürüyen daha yaşanabilir mutlu yarınlar inşa etme adına, kamu kurum kuruluşları, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve basınıyla birlikte herkesin gelişimi için çaba harcadığı Bartın’ın kurulduğu tarihten günümüze temeline harç atıp bugünlere dek gelişip kalkınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
7 Eylül 1991
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
... 6 yıl önce

20 senedr bartındayım bartınının bi adım öne gittiğini ben göremedim.

Avatar
23 yıllık ilde 6 yıl önce

sahiller çöp dolu
yollar patates tarlası
sokaklarda gece yarıları gürültülü düğünler
belediyeden ölenlerin torunları amcaoğulların isimleri
bartın çayı kanalizasyon akıyor
pazaryeri çarşıya sıkışmış
daha yazayımmı......

Avatar
mer 6 yıl önce

Bartın in bi adim öne gittiğini göremedim diyene allah basiret versin.amalar göremez.

Avatar
araştırmacı 6 yıl önce

bartın 23 yıl önce il olmuş. bartın'da 16 yıl öncede büyük sel olmuş.. bartın imar planına, büyük selin "taşkın tehlike sınırı" neden işlenmiyor.. bartın'ı yöneten seçilmişler ve atanmışlar, yaşanan sel felaketleri karşısında neden dürüst olmuyorlar....

Avatar
brt 6 yıl önce

belediye,belediye olmaktan çıkmış. bir iş için belediyeye gittim odada kimse yok yanımdan geçen bir şahıs lakayit bir şekilde abi kimse bulamazsın onların kahve saati herkes aşağıda diyo. bu ne işya amirler hovardalık peşinde çirkin çirkin hitaplar disiplin diye bişey yok kısacası.nerde rızanın zamanındaki belediye.

Avatar
ulaşımda dev yatırımlar 6 yıl önce

toki köprüsünün temelleri yıllardır merkezinde atılamadıktan sonra ulaşımda dev yatırımlardan bahsediliyor. inandırıcı gelmiyor bu güzel sözler. haberde, toki köprüsünden bahseden bir ilgili yok, toki köprüsünün temellerinin en kısa zamanda atılacağından bahseden bir yönetici yok. gel de inan ulaşımdaki dev yatırımlara.

Avatar
Ahmet 6 yıl önce

evet bartın ilerliyor, ama kaplumbağa hızında. vekil olmasın başkan olmasın zaten bartın yine bu halde olurdu. mühim olan fark yaratabilmek. toki köprüsünü yapamamak ta bunun bir örneğidir. o koltukların size vebali çok olacaktır. gezelim görelim programı gibi gezip duruyorsunuz. ama gittiğiniz yerlerde gördüklerinizi bartında uygulamıyorsunuz. deyin ki benim girişimlerimle şu oldu, şunu yaptık, bunu yaptık. normal yatırım programındaki işler yapılıyor bartına. + birşey yok.