Bartın Yenilik Platformu Yürütme Kurulu toplandı

TÜBİTAK'ın desteği kapsamında tarafların (kamu, üniversite, sanayi ve sivil toplum) bir araya gelerek öncelikle İl Yenilik Stratejisi ve Eylem Planını oluşturmaları ve bu planı aktif katılım ve eşgüdümle hayata geçirmelerinin hedeflendiği toplantının açılış konuşmasında Vali İsa KÜÇÜK, “Yenilik Platformları Projelerinin amacı, illerimizin sahip olduğu ve onlara dünya çapında rekabet gücü sağlayabilecek değer ve birikimleri, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ve/veya yenilik (inovasyon) ekseninde ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmek üzere yerel paydaşların bir araya gelerek ortak çalışmalar yürütmelerini sağlayan sürekli ve dinamik bir işbirliği zemini oluşturmaktır. TÜBİTAK, bu amacın gerçekleşmesini sağlamak üzere il bazında ilgili paydaşların bir araya gelerek karşılıklı etkileşim ve işbirliği içinde oluşturacakları İl Yenilik Platformu Projelerini 1301 kodlu İŞBAP programı kapsamında desteklemektedir. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle oluşturulacak olan İl Yenilik Platformları, tabandan yukarı bir yaklaşımla ilde Ar-Ge ve yenilik ile ilgili bütün tarafların temsilini ve aktif katılımını sağlayan bir işbirliği ağını ifade etmektedir. Tarafların (paydaşların) bu platformda bir araya gelerek öncelikle İl Yenilik Stratejisi ve Eylem Planını oluşturmaları, daha sonra bu planı işbirliği, aktif katılım ve eşgüdümle hayata geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu kapsamda Bartın Valiliği ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının katkılarıyla 1. Bartın İli Yenilik Platformunu sizlerin katılımıyla oluşturmuş bulunuyoruz. Bu toplantıda Bartın’da bulunan kurumların görüş ve önerileri alınarak Bartın ilinde öncelikli olarak geliştirilmesi gereken konular üzerinde durulacaktır. Katımınız için hepinize teşekkür ederim.” dedi.

Vali İsa KÜÇÜK'ün açılış konuşmasının ardından BAKKA Bartın Yatırım Destek Ofisinden Fethi TATLILIOĞLU tarafından slayt sunumu eşliğinde TÜBİTAK kriterlerine uygun ilimizin öne çıkan değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanacak olan projelere yönelik genel bilgiler verildi.

Proje yürütücülüğünü Bartın Üniversitesinin yapacağını belirten Vali İsa KÜÇÜK, hazırlanacak olan nitelikli projeler doğrultusunda ilgili sivil toplum kuruluşlarının da toplantılara çağırılacağını söyledi.

Bartın Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. İbrahim TÜMEN de, ilimizin bitki örtüsünün ekonomik yönden değerlendirilerek kozmetik ve ilaç endüstrisine pazarlanabileceğini diule getirdiği İl Yenilik Platformu Yürütmü Kurulu toplantısında Vali İsa KÜÇÜK ayrıca, ahşap yat ve tekne imalatı, Bartın balı, tel kırma, ıspıt yemeği, manda yoğurdu, keten tohumu konularında projeler hazırlanabileceğine ve hazırlıkları tamamlanmış olan “Amastrisin Gemisi” Yapımı - Okul ile Atölye projesinin de bu çalışmanın içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.