Başkan Akın'dan açıklama

„Bartın Belediyesi’nin doğal gaz çalışmalarını engellediği, belediyenin izin vermemesi nedeniyle çalışmaların geciktiği“ yönünde kamuoyuna yapılan açıklama tamamen asılsızdır.

Doğal gaz çalışmasına ilk kazma 26 Haziran 2012 tarihinde Gölbucağı Bölgesi’nde vurulmuştur.

O günden bu güne doğal gaz çalışmasını yürüten Akmercan firması yetkilileri ile belediyemiz istişareli çalışmaktadır. 2012 yılı için hedeflenen 15 kilometrelik doğal gaz çalışmasının 10 kilometrelik kısmı tamamlanmıştır. Doğal gaz geçen her hattın üzerindeki yollar belediyemizce tamirat şeklinde değil, yeni yol şeklinde yapılmaktadır. Çalışmalar şu anda Kız Meslek Lisesi’nden Kemerköprü’ye, Sıtmayanı alt ve üst sokaklarda devam etmekte, bu bölgelerde abone bağlantılarının hemen ardından yol düzenleme çalışılmasına geçilmektedir.

Doğal gaz firması çalışmaya 26 Haziran’da başlamıştır. Dolayısıyla kış şartları yaşanmadan belirlenen güzergâhlarda yol çalışmalarını da bitirerek vatandaşlarımızın mağdur olmamasını amaçlamaktayız. Tamamen Akmercan firması yetkilileri ile istişare halinde giden çalışmada firma da mağdur edilmediği gibi, çalışmalara izin vermemek veya geciktirmek gibi bir durum söz konusu değildir. 5 mahalle, 29 cadde ve sokakta dağıtım ve abone hatları yapılmıştır. Kaldı ki firma yetkilileri ile 1 Kasım 2012 tarihinde yapılan toplantıda 2013 programı bile belirlenmiştir.

Bartın ile birlikte 5 kentin doğal gaz ihalesi yapılmıştır. Daha Zonguldak’ta 1 kilometre çalışma yapılmış, Kilimli, Kozlu, Çaycuma ve Devrek’te hiç kazma vurulamamışken Bartın’da 10 kilometrelik hatta çalışma yapılmasını „engellemek“ olarak nitelendirmek akla ve mantığa sığmamaktadır.

Basına „Belediye doğal gaz çalışmasını engelliyor, yavaşlatıyor“ şeklinde verilen beyanata istinaden Akmercan Batıkar şirketi bölge müdürü yaptığı açıklamada;

„Bartın ilinde Haziran 2012 tarihinde başlayan doğal gaz altyapı çalışmaları bugüne kadar Bartın Belediyesiyle koordineli biçimde yürütülmüştür. Bartın’da diğer altyapı kuruluşlarının da çalışıyor olmasından dolayı gerek çevreye verilen rahatsızlığa bağlı olarak şikâyetlerin en aza indirgenmesi ve gerekse trafik problemlerinin yaşanmaması amacıyla belediyenin koordinesinde belirli bir çalışma disiplini oluşturulmuştur. Bu çalışma disiplini gereği ve dönem olarak da kış aylarına girmiş olmamız sebebiyle yatırımımızı yavaşlatarak, tüm hazırlığımızı Mart 2013 sonrasına göre yapmaktayız.

Bu hazırlığın ilk adımı olarak da Bartın Belediyesi ile Kasım 2012’de Başkanlık Makamında yaptığımız toplantıda yapımı konusunda görüş birliğine vardığımız sokakların listesi belediyeye yazılı olarak bildirilmiştir. Kış koşulları sebebiyle çevreye daha fazla zarar vermemek için daha dar alandaki eksik kalan bağlantıların yapımına ve yapımı tamamlanan hatların test işlemlerine başlanarak test sonrası hat üzerine konulması gereken vanaların montajları için çalışmalarımız devam edecektir. Mart 2013 tarihinden sonra da kapsamlı olarak yeniden altyapı yatırım çalışmalarına Bartın Belediyesi koordinasyonunda devam edilecektir“ denmiştir.

Hem trafik akışını durdurmamak, hem elektrik, doğal gaz, kanalizasyon, su şebekeleri, yağmur suyu hatlarının ardından yeni yol yapımı gerçekleştirmek için azami gayreti sarf eden belediyemizi yıpratmaya yönelik zaman zaman yapılan bu tür açıklamalar, siyasi çekişme ortamı yaratmak amaçlı olup, bu tür açıklamalara halkımızın pirim vermediği de aşikârdır.

Doğal gaz dağıtım ve abone hattı çalışması yapılan yerler şuralardır;

Ağdacı Mahallesi; Üniversite Yolu (Çelik Hat)

Karaköy Mahallesi; Kadıoğlu Sokak

Kemerköprü Mahallesi; 157. Sokak, Taşköprü Sokak, Sıtmayanı Caddesi, Şehit Ahmet Uğur Sokak, Yukarı Sokak, Ahçeloğlu Sokak, Hürriyet Sokak, Tabakhane Sokak, Salamoğlu Sokak

Kırtepe Mahallesi; Asma Caddesi, Aşağı Konak Caddesi, Eski Konak Caddesi, İnceoğlu Sokak, Koca Müftü Sokak, Genişdere Sokak, 161. Sokak, Turgut Işık Caddesi, Gümrük Sokak

Gölbucağı Mahallesi; 114. Cadde, 115. Sokak, 140. Sokak, 141. Sokak, Stadyum Sokak, Aladağ Caddesi, 99. Sokak, 101. Sokak

Kamuoyunun bilgilerine sunarım.

Cemal AKIN
Belediye Başkanı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tarafsız vatandaş 7 yıl önce

Sayın akın görüldüğü gibi işi zorlaştırmayıp aksine elinden geleni yapmaktadır.Rakipler karalama ile değil,ancak o beldeye daha fazla ve zamanında hizmet götürülerek seçimde sandıkta kaybettirilebilir.Kozcağız perşembe yolu başlayalı 12 yılı geçti Kirazlık Barajı yine öyle.Bunları acaba kim geciktiriyor diye insan merak ediyor.

Avatar
mert yıldız 7 yıl önce

Sayın baskanım sıze uc sorum var
mart ayınakadar dogal gaz calışmalrına neden ara verıldı
kış çaycumada varda bartında yokmu
akmercan ekıplerı nıye caycumaya gıtmek zorunda kaldı

Avatar
Adil Düzen 7 yıl önce

Halk görüyor BARTIN'da kilometrelerce yol ve alt yapı çalışması gerçekleşti. Tavsiyem destekli yalanlar bulun. Doğal gazı baltalayan elektirik ve telekom çalışmaları var bunuda yazın, heryere çamur atın atıp tutarken Tunç'un gereksiz laf kalabalığınada değinin. Adam tarafsız desinler. Sözlerin ucu aman AKP'ye dokunmasın diye yırtınmayın. Hava şartları ortada Çaycuma'Da kazmanın k'sı vurulmadı orada somut bir çalışma olsun sonra yazın yorumunuzu. Hem Bartın'da bu kadar ilerlenmişken siyasi bir başlangıç yapmak istiyor artık Çaycuma da bunu biliyoruz zaten. Yakında karla dolacak her yer, hangi firma karın altında çalışmış sizin mantığınız ne zaman nerenizden çark edecek. Bartın'Da AKP'ye Belediye yok artık . Arıt'ı köy yaptınız. Kozcağız, Abdipaşa herkes hizmet kıtlığını görüyor size artık oyun O'su bile yok !

Avatar
sade vatandaş 7 yıl önce

sayın başkanım, kış geldi her yine her taraf kül içinde..çöplerin kenarında metrelerce kül yığınları sıralanıyor..çöpçüler niye külleri almıyor..bu küllleri kim alacak merak ediyoruz...