Başkan'dan...

BELEDİYE BAŞKANI CEMAL AKIN ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Bartın Belediyesi tarafından, Ulupınar'dan gelen suya alternatif olarak bulunan günlük 9 bin ton suyu kente getirmek için yapılan keson kuyuların tamamlanmasının ardından 13 Mayıs'ta gerçekleşen terfi hattı ihalesi kapsamında yürütülen hat oluşturma çalışmaları aralıksız şekilde sürüyor. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın keson kuyuları ve Çayır Köy ile Murat Bey köyü arasında devam eden çalışmaları Su işleri Müdürü Ali Yaşar ve teknik personelleriyle birlikte  inceledi. Belediye Başkanı Cemal Akın keson kuyulardan çıkarılan suyu da yerinde inceleyip  suyun Bartın'ın su sıkıntısını ortadan kaldıracak berrak bir su olduğuna dikkat çekti.

CEMAL AKIN "İLK GÖREVE GELDİĞİMİZDE SU SIKINTISIYLA KARŞILAŞTIK"

Açıklamasında alternatif su için yapılan 9 metre çapında ve 10 metre derinlikteki iki keson kuyudan çıkan suyu 11,5 km'lik yeni bir hatla kente getireceklerini kaydederek bu sayede Ulupınar'dan gelen hattaki eski borulardan dolayı yaşanan su sıkıntısının ortadan kalkacağını önemle vurgulayan Başkan Akın, "ilk 5 yıllık dönemimizde göreve geldiğimiz an su sıkıntısıyla karşılaştık. Bunlardan birincisi Ağustos- Eylül aylarında suyun yetmemesi ikincisi ise su kesildiğinde bazı bölgelere 4 gün su ulaşmaması durumuydu. Bu sorunu nasıl çözebiliriz diye düşündük ve öncelikle 3 adet keson kuyu kurduk. 6 adet sondaj yaptık. Fakat bu çalışmalarda yeterli olmadı. 33 km'den gelen Ulupınar suyumuzun 22 km'si daha evvel değiştirilmiş asbest borularının 1 km'sini daha değiştirdik. Geriye kalan 10 km borunun 8 km'sini DSİ, 2 km'sini ise biz değiştireceğiz. Ancak bu çalışmalarında zaman alacağını düşündük. 

ÖNCE 2 KESON KUYU YAPILDI ŞİMDİDE TERFİ HATTI DÖŞENİYOR

Bir başka sıkıntı ise anlık patlamalar ve heyelan ile oluşan sıkıntılardır. Bir heyelan olsa ve suyumuz kaçsa, suyu bulamasak Bartın ne yapar diye düşündük. Bu anlamda da ayrı bir hatla Bartın'a gelebilecek kaliteli borularla su getirmek için çalışma yapmaya başladık. 3 yıl aralıksız süren çalışmalarımız neticesinde Çayırköy'de suyumuzu bulduk ve çıkarmak için iki keson kuyu oluşturduk. Kuyular 9 metre çapında ve  10 metre derinliğe sahiptir. Bu kuyulardan suyu çıkarmak için 100 HP'lik 1450 devir/dakika özellikte, saniyede 50lt su basabilen iki adet pompa grubu yerleştirdik. Bu şekilde elde edeceğimiz günde 9 bin ton su Ulupınar'dan bağımsız şekilde oluşturmakta olduğumuz hat ile türbe mevkiindeki 1500'er tonluk depolarımıza gelerek arıtma sistemimizden geçirildikten sonra şehir şebekemize verilecek. Bu sayede çok olağan üstü bir şey olmadığı sürece Bartın'da su kesintisi olmayacak.

11,5 KM TERFİ HATTININ 2 KM'LİK KISMI TAMAMLANDI

Alternatif suyun 11,5 km hat ile Türbe yanı mevkiindeki arıtma tesisimize gelmesi için 13 Mayıs Salı günü saat 10:00'da ihalemizi yapmıştık. Bu ihale sonrasında başlattığımız çalışmalar çerçevesinde şu ana kadar 11,5 km'lik hattın Çayır Köy ile Murat Bey Köyü arasındaki 2 km'lik bir bölümünü 450'lik HDPE borularla tamamladık. Aralıksız şekilde sürecek çalışmaların önümüzdeki yıl içerisindeki bahar aylarına kadar sona ermesini planlıyoruz. Bunun peşinden 3000 tonluk bir depo ve arıtma tesisi daha yapacağız. Bu şekilde Bartın'da su sıkıntısı ortadan kalkacak" dedi

BAŞKAN CEMAL AKIN'DAN AVRUPALI HEYETE BARTIN VE PROJE SUNUMU

Letonya'nın Riga kentinden "Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması" konulu AB Projesi kapsamındaki VABpro Şehir Eşleştirme Programı dolayısıyla Bartın'a gelen heyet Belediye Başkanı Cemal Akın'ı ziyaret etti. Makam odasında gerçekleşen proje kapsamındaki ziyaret, karşılıklı bilgi alışverişi ve sohbet şeklinde sürerken Başkan Akın misafirlerini Bartın ve projelerle ilgili görsel bir sunum yaparak bilgilendirdi. Akın sunum sonunda Letonya'dan gelen misafirlere birer adet tel kırma işlemeli tepsi hediye ederken onlarda Akın'a kendi kültürlerini yansıtan hediyeler takdim ettiler. Belediye Başkanı Cemal Akın sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, "Letonya'nın başkenti Riga'dan, "Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması" konulu AB Projesi kapsamındaki VABpro Şehir Eşleştirme Programı dolayısıyla ilimize gelen heyet belediyemizi ziyaret etti. Avrupalı misafirlerimizi, şehrimiz ve projelerimizle ilgili bir sunum yaparak bilgilendirdim" dedi.

BAŞKAN YAŞAM MERKEZİ ÇALIŞMALARINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Kemerköprü Mahallesi'ne bağlı Arka Sokak'ta yürütülen çalışmaları yakından takip etti. Belediye Başkanı Cemal Akın Yaşam Merkezi incelemeleri esnasında alanda görevli ekipleride selamlayarak çalışmalarında kolaylıklar diledi. Belediye Başkanı Cemal Akın çalışmalarla ilgili açıklamasında, Arka Sokak'taki yaşam merkezinin çok çeşitli ihtiyaçlara karşılık gelecek ve her kesime hitap eden bir yer olacağını söyledi. Akın açıklamasında, "Bartın Belediyesi olarak Kemerköprü Mahallesi Arka Sokak'ta başlattığımız Yaşam Merkezi oluşturma çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor. İlk olarak bu alanın hemen arka bölümündeki çocuk oyun alanını düzenleyerek yeni oyun grupları yerleştirdik. Bu alanımız da çocuklarımız için güvenli olsun diye kauçuk zemin malzemeleriyle kaplandı. Buraya aynı zamanda çeşitli sosyal kültürel etkinlik ve çalışmalar yapılabilsin diye bir de amfi tiyatro yapıyoruz. Şu an onun da betonarme işi bitmiş durumda. ahşap kompozit prefabrik bina ve pergola dinlenme alanları için çalışmalar sürüyor. Aynı zamanda alan içerisinde kayrak taşlarıyla zemin düzenleme çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalarımız tamamlandığında burası da sosyal ve kültürel anlamda birçok ihtiyaca karşılık gelecek büyük küçük herkese hitap eden bir yer olacak" dedi.

BARTIN BELEDİYESİ'NİN YENİ İTFAİYE BİNASININ TEMELİ YARIN ATILIYOR

Uzun yıllardır Kavaklı Caddesi'nde hizmet veren ve yoğunlaşan trafik nedeniyle acil durumlarda çıkış sıkıntısı yaşayan Bartın Belediyesi itfaiyesi için hazırlanan Yeni İtfaiye Binası projesi 19 Eylül Cuma günü (Yarın)  düzenlenecek temel atma töreni ile hayata geçiyor.     Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, itfaiye projesini hayata geçirirmek üzere 14.03.2014 tarihinde inşaat ihalesinin yapıldığını belirterek inşa edilecek yeni itfaiye binası için 19 Eylül Cuma günü saat 14:00'da temel atma töreni yapılacağını ve törene tüm Bartın halkının davetli  olduğunu söyledi.     Başkan Akın "Göreve geldiğimizde, belediye olarak yangın ve kaza gibi olaylara anında müdahale edip can ve mal güvenliğini sağlamak için itfaiyemizi yüksek katlara ulaşabilen  itfaiye aracı ve yeni teçihizatlarla donattık.            Ayrıca, itfaiyemize kazandırdığımız 200 Bin TL değerinde araç ve teçhizat malzemesi ile yangın ve kazalara hızla müdahale edip olaylarda meydana gelen sıkışma durumu sebebiyle can güvenliği tehlikeye girmiş vatandaşlarımızı kısa sürede kurtardık. Son olarak kent merkezinde artan trafik dolayısıyla Kavaklı Caddesi'ndeki garajdan çıkılıp olay yerine hızlı hareket etmekte yaşanan sıkıntıyı çözmek için hazırladığımız yeni itfaiye binası projemizi hayata geçiriyoruz. Bu amaçla yeni itfaiye binamız için 14 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz ihale kapsamında Eylül ayı içerisinde temel atmak üzere hazırlıklara başlamış bulunmaktayız. Ekiplerimiz şuan alanda zemin düzenleme çalışmaları yapıyor. 2040 metrekare alana uygulayacağımız bu projemizin ihale bedeli KDV hariç 1 Milyon 361 Bin TL'dir. Proje alanımızın 1735 metrekarelik bölümü kapalı alanlardan oluşacak. Bu alan içerisindeki idari binamızın zemin katı 300 metrekare, 1. katı ise 335 metre kare olacak. İdari binamızın hemen bitişiğindeki garajımız 550 metrekare alana sahip olurken, yatakhane olarak tasarladığımız bu garajın üst katı ise 550 metre karelik bir alanda oluşacak. Bunun yanında İtfaiye araçlarımızın sıkıntısızca ve süratle hareket edebilmesi için garaj ve idari bina önünde 660 metrekarelik bir manevra alanı olacak. 24 Saaat kesintisiz şekilde hizmet veren itfaiyemizin gece gündüz görev yapan ve olası olaylara her an hazır bekleyen  personelleri için 210 metrekarelik bir alana da spor sahası yapacağız. Proje alanımızın 230 metrekarelik bölümü ise yapacağımız peyzaj düzenlemeleriyle çevresine hoş bir görünüm katacak yeşil alandan oluşacak. İtfaiyemize uzun yıllar daha donanımlı ve süratli hareket imkanı sağlayacak kapsamlı bir bina ve çalışma alanı oluşturacak bu projemizi de en kısa zamanda hayata geçirmek üzere,  19 Eylül Cuma günü saat 14:00'da Gölbucağı Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi 120.Cadde'de bulunan belediyemize ait alanda temel atma töreni gerçekleştireceğiz. Törene tüm halkımız davetlidir.  Bu projemizle Bartın'ımıza uzun soluklu bir hizmeti daha kazandırabilmenin heycanını ve mutluluğunu yaşıyor memleketimiz için şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum"dedi.

BAŞKAN CEMAL AKIN GÜNER LOKANTASI'NI DA AÇTI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın davet edildiği açılış merasimlerine de katılarak işletme sahipleri ve çalışanlarını yalnız bırakmıyor.     Akın son olarak Kırtepe Mahallesi Yemeniciler Sokak'ta ticaret hayatına başlayan Necdet Güner'e ait Güner Lokantası'nın açılış törenine katıldı. Törene Yardımcısı Hüseyin Taner Çetin ile birlikte katılan Başkan Akın işletmenin açılış kurdelesini Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay ile birlikte kesti. Belediye Başkanı Cemal Akın açılış kurdelesini kesmeden önce yaptığı konuşmada işletmenin hayırlı uğurlu olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini diledi. Akın konuşmasında "Memleketimizde hizmete giren bir işletmenin daha açılış töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. İşletmenin sahibi Necdet beye, ailesine ve çalışanlarına hayırlı uğurlu olmasını ve bereketli kazançlar getirmesini diliyorum" dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cemal Akın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.