Başkan'ın 6 Aylık İcraatı

AKIN „6 AY’DA 25 PROJE BAŞLATTIK, BİTEN VE DEVAM EDENLER VAR“

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın bir basın toplantısı düzenleyerek 30 Mart yerel seçimlerinden bu güne kadar hayata geçen proje ve hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Makam odasında gerçekleşen toplantıda, Belediye Başkanı Cemal Akın ve basın mensuplarıyla birlikte, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Taner Çetin ile Erol Demirkoparanoglu, MHP İl Başkanı Sezai Bilgin, MHP Merkez İlçe Başkanı Murat Demir ve Belediye AR-GE Başkanı Aykut Oktay Ulu'da yer aldı.

CEMAL AKIN “52 SÖZDEN 25’İNİ ŞİMDİDEN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Akın, seçimden önce vaat edilen 52 hizmetten 6 ayda 25 tanesini hayata geçirmek üzere gerekli çalışmaları başlattıklarını belirterek bu hizmetler içerisinde tamamlananların ve devam edenlerin olduğunu vurguladı.

KAT KAT FAZLASINI YAPACAĞIZ

Açıklamasında vaat edilen hizmetlerin daha önceki dönemde olduğu gibi kat kat fazlasını yapacaklarını belirten Akın, “30 Mart seçimlerinden önce 52 söz vermiştik. Bu projelerimizin daha önceki dönemde olduğu gibi bu dönemde de kat kat daha fazlasını yapmayı amaçlıyoruz. Belediye olarak bu dönemde de ilk olarak gelir ve giderlerimizi dengeleyerek, bütçemizi denkleştirerek hizmet vereceğiz. Hem borç ediyoruz. Hem hizmet yapıyoruz. Yeni borç ve kredi almıyoruz. Ticari hayatımdaki sistemi burada yapıyoruz. Her gün en az 10 ayrı noktada çalışıyoruz. Yeni projelerimizi de bu çerçevede hayata geçirmeye başladık. Şu an 52 işimizden 25 projemiz ya başlamış, ya bitmiş durumda ya da devam ediyor. İhale aşamasında olanlar, uygulama projesi hazırlananlarla beraber 35 projemiz hayata geçiyor. Rüzgâr Enerjisi projemiz devam ediyor. Bu projemizle elektriğimizi rüzgârdan üretmeyi hedefliyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Teknik arkadaşlarımızın fizibilite değerlendirmeleri eğer rantabl durumda olursa devam edeceğiz. Yoksa vatandaşın parasını verim elde etmeyeceğimiz bir yere harcamayacağız.

BELEDİYE ATÖLYELERİNİ TAŞIYACAĞIZ UYGULAMA PROJELERİ YAPILIYOR

Belediye atölyelerimizi Yalı’dan sanayiye taşıyacağız demiştik. Merkezde tamirhane marangozhane gibi yerler olmamalı diye düşünüyoruz. Bunu önümüzde ki yıl yapacağız. Uygulama projesi hazırlanıyor.

YENİ İTFAİYE BİNAMIZ YAPILIYOR, KURTARMA EKPMANLI İTFAİYE ARACI ALIYORUZ

Yeni itfaiye binamızı 14.03,2014 tarihinde ihale etmiştik. Temelini attık. 1 Milyon 606 Bin liralık bir yatırım yapıyoruz. 2500 m2 alan üzerinde 1 bina, 850 m2 taban alanlı, iki katında 1700 m2 kullanım alanı olacak. 10 aracın rahatlıkla girebildiği garajı, akıllı santral sistemli, Avrupa standartlarında bir yatakhaneye sahip, son sistem elektrik donanımı olan, 45 personelin vardiyalı olarak görev yapabileceği bir yer olarak dizayn edildi. Alarm çaldığında lambalar kırmızı olacak ve itfaiyenin hızlı müdahalesi sağlanacak. Daha önce modern bir itfaiye aracı almıştık. Şimdi daha modernize ediyoruz. 550 bin lira değerinde, 3 ton üzerinde deposu olan 300 Bin TL değerinde kurtarma ekipmanlarıyla donatılmış kapsamlı bir itfaiye aracı daha alıyoruz. Bu araçla ekiplerimiz hem kazalara hem yangınlara gidebilecek. Bu çalışmaları can güvenliği sıkıntıya girmesin diye yapıyoruz. Tabi ki malda önemli ama önce cana sonra mala zarar gelmesin diye ne gerekirse yapıyoruz. Bunun yanında Türbe’deki su depolarımızın olduğu yere de bir itfaiye aracı ve 24 saat vardiyalı çalışan bir şoför ve iki personel görevlendireceğiz. Bu sayede olaylara iki farklı noktadan daha etkili şekilde müdahale edeceğiz. İleride 3 farklı noktadan hareket edecek durumda olmayı hedefliyoruz. Yeni itfaiye binamız Bartın’a 50 yıl hizmet verecek durumda yapılıyor. Bunlar Bartın’ımız için son derece önemli ve kalıcı hizmetlerdir.

KARAÇAY PİKNİK ALANI VE KENT MÜZESİ UYGULAMA PROJELERİMİZ HAZIRLANIYOR

Bunun yanında birçok projemizi hayata geçirmek üzere uygulama projelerini hazırlıyoruz. Karaçay Piknik Alanı uygulama projemiz hazırlanıyor. Kent Tarihi Müzemizle ilgili restorasyon projemiz bitti. Uygulama projesiyle ilgili çalışmamız başladı.

YAŞAM MERKEZLERİ YAPIYORUZ

Yaşam Merkezleri demiştik. Bu projemizi de hayata geçiriyoruz. Şu an Cumhuriyet Mahallesi’nde Migros yanındaki alanımızda ve belediyemiz arkasındaki Elmalık Sokak’ta başlattığımız Yaşam Merkezleri oluşturma çalışmalarımız sürüyor.

SOSYAL - KÜLTÜREL AKTİVİTE VE HİZMET YERLERİ OLACAK

Buralarda Halk Eğitim kursları gibi sosyal kültürel faaliyetlerin görülebileceği ve ailece oturabilecek yerler olacak. Elmalık’taki Yaşam Merkezi’mizde ayrıca bir amfi tiyatroda yapıyoruz. Migros Yanında yaptığımız Yaşam Merkezi’mizde modern bir semt pazarı, Modern bir oyun ve spor alanı var. Aynı zamanda burada Aladağ ve Cumhuriyet Mahalleleri için muhtarlık büroları da yapıyoruz.

ÇOCUKLAR VE BAYANLAR İÇİN DE PROJEMİZ VAR

AB Projemiz kapsamında içinde kreşi ve bayanların el işlerini yapabileceği çeşitli aktivitelerin olacağı 250 m2 bina içerisinde bir yer daha yapacağız.

İNKUMU’NDA KESİNTİSİZ BELEDİYE HİZMETLERİ VERİLDİ

İnkumu Mini Belediye demiştik. Bu sezon İnkumu’nda zabıta ve su işleri ekiplerimizi görevlendirdik. 6 Zabıtamız ve 6 hizmet alımı ile 12 arkadaşımızla birlikte sıkıntılara orada yerinde müdahale ettiler.

BİSİKLET YOLU DEDİK, YOL TEMİZLİĞİ YAPTIK, YAZI GELDİ !

Gürgenpınarı Bisiklet yolu dedik. Bu konuda şikayetler oldu. Karayollarından bu konuda bize yapılanları geri çekmemizle ilgili yazı geldi. Orası beyhude bir yerdi. Irmak bile görünmüyordu. Biz orada eski İnkumu yolunu temizledik. Asfaltı bile duruyor. Kanalları temizledik çalı çırpıyı temizledik. Birileri üşenmemiş bizi Ankara’ya Doğa ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na şikâyet etmişler. Onlarda bir karar alıp kaldırın diye bir yazı göndermişler. Neyi kaldıracağımızı bilmiyoruz çünkü orada sadece temizlik yapıldı. Temizlemeyelim mi ? O zaman İnkumu’na binlerce insan geliyor. O şekilde mi kalsaydı.
Yaptığımız etkinlik ve çalışmalarla Bartın’da bisikletliler çoğaldı. Bu konuda bisikletliler için yeni yerler yapmayı planlıyoruz. Yapmayalım mı?

KÜLTÜR KENT, GELİŞEN KENT VE BAHÇE KENT DÜZENİ OLUŞTURACAĞIZ

Gençlik kampları başlattık. Bunu tiyatroyla birlikte başlattık. Bu kamplarda çoğalarak devam edecek. Gazi alt geçidi demiştik. Karayolları biz yapacağız dedi. Güneş enerjisi projemizi belediyemiz önüne yerleştirdik. Şu an belediyemiz bu enerjiden elde edilen elektrik kullanılıyor. Bu projemizi Kültür Merkezi’mize Kent Müzesine ve diğer noktalara yayacağız. Hamam ve Kent Müzesi kendi suyunu ısıtacak hale gelecek. Yine buralara özellikle şehir hamamımıza ekolojik sistem uygulayarak kendi suyunu temin edebilecek hale getireceğiz. Biz Kültür Kent, Gelişen Kent ve Bahçe Kent olacağız. Bu üç ana unsurdan yola çıkıyoruz.

TARİHİ ŞEHİR HAMAMI RESTORASYON PROJESİ YAPILDI

Şehir Hamamı’nı restore edeceğiz. Hamamı eski ilk yapıldığı zamanki haline geri döndüreceğiz. Revizyon ve restorasyon projesi yapıldı.1-1,5 yıl içersinde başlarız diye düşünüyoruz. Bize soruyorlar duvarları niye temizliyor, su terzasini niye restore ediyorsunuz dediler. Biz kent kimliğini ve tarihi dokuyu ortaya çıkarıyoruz. Bizim kültürümüz bunlar. Şimdide 150 – 200 yıllık çeşmelerimizle ilgili bir çalışmaya başlayacağız.

MİLLET BAHÇESİ DÜZENLENDİ, ARTIK ÇOK DAHA GÜZEL VE KULLANIŞLI

Milet Bahçesi’ni düzenleyeceğiz demiştik bitirdik. O noktayı da eski, sorunlu ve kullanışsız halinden kurtarıp çok daha güzel ve kullanışlı bir millet bahçesi haline getirdik.

TURİZM DANIŞMA BÜROSU YAPACAĞIZ

Eski Belediye Binamızı Kent Müzesi yaptıktan sonra birde turizm danışma bürosu yapacağız. Bu büromuzda kültürümüzle ilgili kitaplar olacak. Burada gelen turistlere kentimizi tanıtacak ve rehber olacak broşürler vereceğiz. Üzerimize düşen her görevi yapmaya çalışacağız.

BARTIN’IN KÜLTÜR YOLUNU YAPACAĞIZ

Kavaklı Sokak iyileştirmesi projesini yaptık. Orası tarihi bir bölge. Duvar uygulamaları yapacağız. Şu an çok kötü durumda olan bu noktaya aydınlatmalı özel bir sistem getireceğiz. 5 yıl içerisinde kültür yolunu gerçekleştirmek istiyoruz Bartın’da.

ÇÖPLERİ ENERJİYE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ

Geri dönüşümle ilgili safran diye bir şirket başladı. Plastik toplamayla ilgili çalışmayada başlayacaklar. Çalışmalar devam ediyor. Önemli bir çalışmamızda BAKKA olarak var. Bartın, Zonguldak ve Karabük olarak çöplerimizi toplayıp yakarak enerji üretecek bir çalışma üzerinde duruyoruz. Bu şekilde milli gelirimize de katkıda bulunacağız. 3 ille olmazsa tek il olarak yapmayı planlıyoruz.

HAYALİMDEKİ PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Bartın Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesisi, benim hayalimdeki proje bu saygı değer dostlar. Irmağın temiz tutulması lazım. Kanalizasyon ırmağa akmamalı. Belediyenin bütçesi buna yetmez. Bu proje kaç trilyon? 55 trilyon. 18 milyon Euro. Çevre Bakanlığı, AB ve Bartın Belediyesi ortak projesi. İnkumu kanalizasyonu fosseptiklerde. Paket arıtma ve derin deniz deşarjı, 5 km hat üzerinde kanalizasyon sistemi bu proje kapsamında olacak. Bartın’a gelen suyun %50’si kaçıyor 81 km şehir merkezindeki taşıyıcı hatlardan suyumuz kaçıyor. Bu hatların 15 km’sini biz değiştirdik. Geri kalanı bu projeyle değişecek. Projenin İhalesi bitti. Aksilik olmazsa 2’nci ayın sonunda başlarız. Finans çıktı. %80 AB, %6 Çevre Bakanlığı ve %9 Bartın Belediyesi katkısıyla oluyor. Bakanlık ve delegasyon takip ediyor. Biz takip ediyoruz. İnkumu’na, Boğaz’a, Çağlayan’a ve yalıdaki iskelemize tekneler girsin turizm canlansın istiyoruz. Bu yapılırsa inkumu’na iskele yapacağız. İskelenin oluru alındı. Bu sebeple yapmıyoruz. İnsanlar Bartın’dan çıkacak inkumu’na gidecek. Orada denize girecek. Ve bu oradaki trafiği de ortadan kaldıracak. Bunun için Bartın çektirmesi yaptırıyoruz. Belli noktaya geldik.

YALI’YA BARTIN BELEDİYESİ CAMİSİ YAPILACAK

52 Proje içerisinde olmayan bir şey başlattık yalıya cami projesi. Bartın Belediyesi Camisi yapacağız. Her şeyle ilgileniyoruz.

ALTERNATİF SU İSALE HATTI YAPILIYIR

Alternatif su isale hattı yapıyoruz 3 km’si yapıldı. 4 Milyon TL’lik bir hale bu. Peşin ödüyoruz.

DOĞAL GAZIN YARISINDAN FAZLASI BU YIL BİTİYOR

Doğal gaz dedik. Yarısından fazlası bu sene bitiyor. 40 km idi baskı yaparak 48 km’ye çıkardık. Toz oluyor, çamur oluyor. Hemen yapılsın deniyor. Çökmesi, test yapılması lazım. Test esnasında yeniden sökülmesi lazım. Su gibi değil ki doğal gaz tehlikeli. Yol yapımları devam ediyor. Sadece yol yapımları 1 milyon 800 Bin TL. Bu miktarın içinde asfalt yok. Asfaltın bir günü 70 Bin TL tutuyor.

AR-GE İLE KURUMSALLAŞIYORUZ

Başka bir şey daha yapıyoruz Bartın Belediyesi’ni kurumsallaştırıyoruz. Bu çok önemli. Stratejik plan yapıyoruz. Ayın 1’inde de meclis e gelecek. Bunla ilgili AR-GE Başkanımız Aykut Bey yanımızda. Ufak sıkıntılar olmayacak mı? Elbette olur. Arayacaksınız. Söyleyeceksiniz. Bizde gereğini yapacağız. Vatandaşımız gece su patlasa bizi arıyor. Muhtarlarımız arıyor. Basından arkadaşlar arıyor. Bu aramalar bizi memnun ediyor. Bizde anında müdahale ediyor tedbir alıyoruz. Bunlar çok önemli. Bir eksiklik varsa yapmalıyız diyor ona göre çalışıyoruz.

BARTIN’IN İMARINI YENİDEN PLANLIYORUZ

1/5 binlik ve 1/1000’lik imar planlarına geçme mecburiyetimiz vardı. 100 binlik plan yapıldı tasdik oldu. 25 binlik yapıldı. Şimdide 5 binlik ve binliğe gireceğiz. Ön eleme ihalesi yapıldı. 30 Eylül’de de ikinci aşaması yapılacak.

TÜM BUNLARI 6 AYDA YAPTIK

Şu an devam eden, yeni başlayan ve biten 25 Projemizi 6 ay içerisinde başlattık. Söz vermediklerimizle birlikte toplam 35 projeyi hayata geçiriyoruz. Tüm bunları 6 ayda yaptık. Daha önce 100 ‘ün üzerinde yaptığımız için parklardan artık pek bahsetmiyoruz.İsimlerini bile unuttuk. 6 ay içerisinde 5 adet yeni park daha yaptık. Esentepe 48 Evler mevkiine, Tuna Mahallesine, Orduyeri Mahallesi Çağlayan kent ile Öğretmenler Sitesi’ne yaptık. Yaşam merkezilerine yaptıklarımızı saymıyorum. Bunun yanında refüj ve yeşil alanlara 30 bin çiçek diktik. Bunun gibi alt yapıda ve üst yapıda kesintisiz şekilde hizmet vermek, sıkıntıları çözüp geleceğe yönelik kalıcı tedbirler almak üzere sürekli olarak yatırım yaptığımız bir çok çalışmamız var fakat bunlar görünmüyor” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Cemal Akın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bartınlı 6 yıl önce

helal olsun başkanım, birileri laf üretir siz hizmet. dinlenmeden çalışmaya devam.

Avatar
toki sakini 6 yıl önce

6 aylık icraatta toki köprüsü için bir çalışma yok. 2.5 yıl öncede yoktu.. toki köprüsü parası 3 yıl ömce gelmiş, imar planında köprüye yer gösterilmiyor.. sorun nedir. sayın başkan toki köprüsü ile ilgili bir açıklamayı neden yapamıyor.

Avatar
25 proje 6 yıl önce

ben hala bu 25 proje ile önceki dönemdeki 40 projeyi anlamış değilim. hala yapılacak edilecek.. iki park iki yol yapmakla proje mi oluyor?imar planını yapın. su kanalizasyon kökünden çözün. o zaman konuşun..