Bayram Bitti, Eylül Mesaisi Başladı

Bartın İl Genel Meclisi Kurban Bayramı sonrası Eylül mesaisine başladı.

İlgili Foto Galeriye Git

Dün saat 15:00’ da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda İl Genel Meclis Üyeleri Hikmet Özdilkural, İrfan Ekmekçi, Mustafa Güney, Yusuf Ziya Aldatmaz, Recep Regaip Bayraktar, Savaş Buyurman, Hasan Karakurt, Ercan Uyan ve Orhan Çaça’nın da katılımıyla İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında gerçekleştirildi.

13 gündem maddesiyle başlayan ve 5 gün sürecek olan toplantıların ilk günkü birleşimi öncesinde gündemi değerlendiren Dursun şunları ifade etti: Öncelikle 1 Eylül' de başlayıp 4 Eylül’de sona eren mübarek Kurban Bayramının Arakan’da yaşayan müslümanlara yapılan vahşetin tüm müslüman alemini büyük bir üzüntüye boğduğunu, o nedenle buruk bir bayramı geride bırakıldığını söyleyen Dursun Arakan’da Allah ve peygamber inancı nedeniyle Myanmar Ordusu tarafından hunharca katledilerek şehit edilen tüm kardeşlerimize Rabbim cennetiyle muamele etsin. Yapılan bu insanlık dışı işkenceler nedeniyle yine topraklarını terk etmek zorunda kalan tüm kardeşlerimizin de rabbim yar ve yardımcısı olsun diyen Dursun özellikle insan hakları savunucusu sözde ülkelerin yaşanan vahşete sessiz kalmakla bir kez daha sınıfta kaldıklarını, yaşanan bu vahşete Türkiye'nin devlet başkanlığı düzeyinde sessiz kalmamasının da tüm İslam aleminin yeniden silkinmesine ve yüreklenmesine vesile olması en büyük dileğimizdir dedi. Yaşanan tüm bu acılara rağmen geride bıraktığımız mübarek Kurban Bayramı'nı tekrar kutluyor, Eylül ayı toplantılarımızın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum dedi.

YAPILAN DÜZENLEMELERLE YENİLENEN MECLİS SALONU BARTIN’IMIZA HAYIRLI OLSUN

Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde tadilatı yapılarak yeniden hizmete sunulan meclis salonu ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Başkan Dursun öncelikle 60 gün gibi kısa bir süre içerisinde modernize teknolojiyi bir arada harmanlayarak ortaya çıkaran İdaremiz teknik personellerine, Yazı İşleri Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum diyerek donanımlarıyla yenilenen meclis salonunun meclis çalışmalarına büyük bir heyecan katacağına yürekten inandığını söyledi.
Eski salonun 25 yılı aşkın bir mazisinin olduğunu ifade eden Dursun, o günkü teknolojinin günümüz çalışmalarına yeterli ölçüde cevap vermediğini fakat her şeye rağmen uzunca bir süre İlimizin büyümesi ve gelişmesi adına çalışmaların gerçekleştirilerek önemli kararlara imza atıldığını, o nedenle bu salonda bir çok hatıranın ve anının olması eski salonumuzu unutulmaz kılan en önemli boyut olacaktır diyerek yenilenen meclis salonunun İl Özel İdaremize ve Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Devamında 5. gün sürecek olan Eylül ayı toplantılarında yine çok önemli kararların alınacağını söyleyen Dursun 13 gündemle başlayan Eylül ayı toplantılarında komisyon süreçleri tamamlanan yine 13 dosyanın komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını ve komisyon raporları üzerinde yapılacak görüşmelerin ardından da bu dosyalar üzerinde karar verileceğini söyledi. 5 günlük çalışma takvimi içerisinde yine meclise gelecek olan yeni gündemlerinde olabileceğini söyleyen Dursun bu dosyalarla ilgili de meclisin çalışma usulleri gereği ilgili komisyonlara havale edileceğini ve komisyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından Ekim meclisinde bu dosyaların da karara bağlanacağını söyledi.

EYLÜL MESAİSİ 2018 BÜTÇESİNE IŞIK TUTACAK

5302 sayılı özel idare yasası gereği 2018 yılı çalışma ve yatırım programının ve buna bağlı bütçenin Eylül ayının ilk haftasında il encümeninde görüşmelerinin başlayacağını söyleyen Dursun il daimi encümeninde yürütülecek bir aylık inceleme sürecinin önemli bir süreç olduğunu, bu sürecin meclisimize büyük sorumluluk yüklediğini, o nedenle üzerlerindeki sorumluluğun bilinci ile hareket ederek geçmişte başarıyla gerçekleştirdikleri üç bütçe dönemini referans alacaklarını söyledi.

6 ıncı dönem meclisinin geride bıraktığı 41 aylık süreye bakıldığında 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan denk bütçeleriyle hafızalarda yerini aldığını yine 2017 bütçesinin yarı yıl göstergeleri baz alındığında burada da sevindirici gelişmelerin yaşandığını, o nedenle 2017 yıl sonu hedeflerinde de önemli bir sapmanın yaşanmayacağını söyledi.

Bu anlamda 2015 ve 2016 yıllarını kapsayan bütçe döneminin özel idare tarihine önemli bir kayıt düştüğünü belirterek 41 aylık başarılarla dolu çalışma süresini gayretleriyle unutulmaz kılan tüm meclis üyelerimizi kutluyor yine bu süreçte meclis çalışmalarına katkısı olan Sayın Valilerimiz ve özel idaremizin tüm çalışanlarına da teşekkür ediyorum dedi. 6 ıncı dönem meclisinin kalan 19 aylık süre içerisinde yürüteceği çalışmalarla ilgilide açıklamalar da bulunan Dursun artık bu dönemin üçte ikilik bölümünün tamamlandığını kalan 19 aylık süre içerisinde yine 2 bütçe döneminin olduğunu bunlardan ilkinin hemen 2 ay sonra 2018 yılını kapsayan bütçe çalışması olarak Meclise geleceğini söyleyen Dursun 3 bütçe dönemini başarıyla geride bırakan bu meclisin yine aynı anlayış ile yürüteceği çalışmalarla 2018 ve 2019 bütçelerinde planlayarak Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasının devamında Başkan Dursun, Meclis ayı gündeminin ilk sırasında yer alan ‘Akaryakıt ve LPG İstasyonu İmar Planı’ ile ilgili dosyanın İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu doğrultusunda, ikinci sırasında da yer alan ‘Tarım ve Hayvancılık Tesis Alanı İmar Planı’ ile ilgili dosyanın İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık Komisyon Raporları doğrultusunda Meclisin oy çokluğu ile kabul edildiğini açıkladı. Başkan sonrasında bir sonraki Meclisin Çarşamba günü saat 15:00’da gerçekleştirileceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.