Belediye çalışanlarına seminer verildi

Belediye çalışanlarına verilen seminerde aile içindeki şiddet, çocuk istismarı, kadına uygulanan şiddet ile ailelerin korunabilecekleri yasalar konuşuldu. Oldukça faydalı geçen seminerde Belediye çalışanları sordukları sorulara cevap bulurken, toplumda konuşulamayan konular da tartışıldı.

Belediye ve Aile Danışma Merkezi işbirliğinde Belediye personeline Meclis toplantı salonunda seminer verildi. Psikolog Nurhayat Sütlü “Kadına yönelik şiddet ve töre cinayetleri”, Avukat Nilgün Saban “ 4329 Sayılı ailenin korunmasına dair kanunun tanıtımı ve Medeni Kanun”, Aile Danışma Merkezi Müdür Vekili Sosyal Hizmet Uzmanı Kerim Baceoğlu da “ Çocuğa yönelik şiddet, İhmal ve İstismar, 5395 sayılı çocukları koruma kanunun sosyal hizmet uygulaması” konularında Belediye çalışanlarını bilgilendirdi.

Slayt gösterisi ile sunum yapılan seminerde konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Kerim Baceoğlu çocukların haklarını, korunmalarını ve aile içinde gördükleri şiddet ile etkilerini anlattı. Uzman Baceoğlu, “ Çocuk istismarı çocuğun sağlığını fizik ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen bir yetişkin toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan hareket veya davranışlardır. Çocuk ihmali ise çocuğun sağlığını fiziksel veya psikolojik gelişimi için gerekli ihtiyaçlarını karşılayamamasıdır. Fiziksel istismar da bir erişkinin itaati sağlama cezalandırma ya da öfke boşaltmak amacıyla elde veya aletle çocuğa zarar vermesidir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre iletişim ve çalışma sorunlarının yaşanması ebeveynlerden birinin üvey olması ataerkil ve geniş aile modelleri ailede işsizlik boşanma, ölüm ve ekonomik sıkıntıların yaşanması gibi durumlar çocuğa karşı şiddet oluşturmaktadır. Çocuk kaygı yaşar ve içine kapanır. Benlik saygısını olumsuz etkileyerek davranış sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çocukta saldırganlık ve şiddet davranışlarına neden oldur. Cinsel istismarın çocuk üzerinde etkisi ise cinsellik ve seks konularına anormal ilgi gösterme veya tamamen ilgisiz kalmak, uyku sorunları veya kabus görme, depresyon ile aile fertlerinden arkadaşlarından okula gitme istememe, vücudunun kirli olduğunu düşünme, normalin dışında yaramazlık yapma, yaptığı resimlerde ve oynadığı oyunlarda cinsel tacizi agresif olma gibi sonuçlar, belirtiler belli olmaya başlamaktadır” dedi.

Daha sonra psikolog Nurhayat Sütlü Belediye çalışanlarına aile içinde kadına yönelik uygulanan şiddeti anlatarak kadınların nasıl şiddete maruz bırakıldığının çeşitlerini slayt gösterisi ile yorumladı. Psikolog Sütlü yaptığı konuşmasında kadınlara fiziksel, duygusal, ekonomik uygulanan şiddetlerin nasıl yapıldığını söyledi.

Sütlü, “ 2000-2005 yılları arasında yapılan bir araştırmaya göre kadını içeren 1091 cinayet işlendi. Bu rakam göz ardı edilmemelidir. Ülkemizde henüz oluşmayan bir bilinç ve faaliyete geçmeyen sığınma evleri birkaç Belediye tarafından uygulanmakta. Biz ülke genelinde bir araya gelerek bir dernek kurduk. Kadınların sığınabilecekleri bir sığınma evi yaptık. Aslında kadınlar fiziksel anlamda itilerek, yumruklanarak fiziksel anlamda şiddet görseler de duygusal anlamda eşleri tarafından da şiddete maruz kalabilmekte. Kocası kadına ayrılık mesajları vererek te bir nevi şiddet uygulamaktadır. Çocukları ön plana çıkararak tehdit etme, ekonomik özgürlüğünü kısıtlama gibi birçok neden sayabiliriz. Şiddet ne zaman başlar sorusu her zaman sorulmuştur. Şiddet çiftler evlendiklerinde aslında başlamış olur. Balayı bu adımın ilk zamanlarıdır. Nişanlılık döneminde de şiddetin başladığı görülmüştür. Cinsel şiddete gelinde zorla ilişkiye zorlanma ve bunun akabinde “ Başka kadınlarla mı birlikte olayım” diyerek tehdit içerikli ilişkiye zorlama da vardır. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Uygulanan şiddet yüzünden kadınlar artık intiharı düşünür duruma gelmiş ve girişimlerde bulunmaya başlamışlardır. Batman’da intihar eden kadınların sayısından fazla Bartın’da intihar eden kadınlar vardır. Ama bunu Bartın fazla konuşmamaktadır. Şunu da her zaman söyleyebiliriz. Evlilik özel yaşam olduğu için fazla karışılmamalı diye bir ön yargı vardır. Bence bu kesinlikle yanlıştır. Aile eğer toplumun en küçük yapı taşını oluşturuyorsa aile içinde yaşananlar da toplumu ilgilendirir demektir” şeklinde konuştu.

Avukat Nilgün Saban ise katılımcılara 4329 Sayılı ailenin korunmasına dair kanunun tanıtımı ve Medeni Kanun hakkında bilgi vererek kadınların, çocukların ve erkeklerin yasal haklarını içeren teknik bilgiler verdi. Daha sonra soru cevap bölümüne geçilerek Belediye çalışanları konuşmacılara sorular sordu.

Belediye Meclis Salonunda dün gerçekleşen seminere Aile Danışma Merkezi üyeleri Psikolog Nurhayat Sütlü, Avukat Nilgün Saban, Aile Danışma Merkezi Müdür Vekili Sosyal Hizmet Uzmanı Kerim Baceoğlu katıldı. Seminerde kadına yönelik şiddet ve töre cinayetleri, 4329 sayılı ailenin korunmasına dair kanunun tanıtımı ve Medeni Kanun, Çocuğa yönelik şiddet, İhmal ve İstismar, 5395 sayılı çocukları koruma kanunun sosyal hizmet uygulaması konusundan bilgiler verildi.

Belediye ile Aile Danışma Merkezinin işbirliğinde Belediye çalışanlarına düzenlenen seminerde verilen bilgiler dinleyerek not alan, soru soran personel daha sonra konuşmacılara sorular sordu. Özellikle kadına yönelik şiddet, şiddete maruz kalan çocuklar, çocuk istismarı gibi konularda konuşmacıları terleten sorular soran erkek katılımcılar “ Erkeklerin kadınlara katlanmak zorunda kaldıklarını” ifade ederek dert yandılar.

Sohbet şeklinde geçen seminerde Belediye personeli düzenlenen etkinliğin kendileri için faydalı olduğunu söyleyerek eksik bildikleri konuları tamamladıklarını söylediler. Bu tür bilgilendirme seminerlerin daha yaygın hale getirilmesini de isteyen Belediye çalışanları değişik konular da yapılan seminerlere katılacaklarını söyledi.

bartin.info Arşiv

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Nurhayat Sütlü
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.